Home / Finans  / Zengin Olmak İsteyenlerin Bırakması Gereken 8 Alışkanlık

Zengin Olmak İsteyenlerin Bırakması Gereken 8 Alışkanlık

Zengin olmak istiyorsanız terk etmeniz gereken birtakım alışkanlıklar var.

Zengin olmak için daha çok çalışmak, daha çok okuyarak daha fazla bilgi sahibi olmak, iyi bir gözlemci olmak, risk almak vs. gibi yapmanız gereken ve aynı zamanda yapmayı bırakmanız gereken birtakım alışkanlıklar da bulunuyor.
 

Tom Corley adında bir araştırmacının 5 yıl boyunca zengin ve zengin olmayan insanlar arasına yaptığı bir araştırmanın sonucunda bu alışkanlıklar ön plana çıkıyor ve bunlar zenginleri, zengin olmayanlardan ayıran özelliklerden oluşuyor. Bu yüzden zengin olmak isteyenlerin bırakması gereken alışkanlıklar nelermiş yakından bakalım:

 

Sosyal Çevrenizi Genişletmemek

Eğer zengin olmak istiyorsanız sosyal çevrenizi genişletmelisiniz. Daha fazla insanla tanışarak sizinle aynı düşünce yapısında olan ve aynı değerlere sahip insanlarla tanışma ihtimalinizi artırırsınız. Bunu yaparak zengin olma şansınızı da artırmış olursunuz. Yapılan bir araştırmada zengin insanların %68’inin yeni insanlarla tanışmaktan büyük keyif aldığı görülmüştür. Zengin olmayanların sadece %11’i yeni insanlarla tanışmaktan zevk almadığını söylemiştir. Bu yüzden ilk izlenimin önemini bir kez daha hatırlamak gerekiyor. Varlıklı insanların özgüveni yüksektir, ne istediklerini bilirler ve bu yüzden bıraktıkları ilk izlenimler çoğu zaman iyidir.
 
Sosyal Açıdan Başarılı Olmanın 10 Sırrı

Şansı ve Kaderi Suçlamak

Tam istediğiniz modelde bir ayakkabı bulmak konusunda şansı ya da kaderi suçlayabilirsiniz ancak iş para ve gelecek konusuna geldiğinde, şans ve kaderin bununla pek bir ilgisi yoktur. Zenginlik şansa bırakılan bir durum değildir. Zengin insanlar tutkularının ve koydukları hedeflerin onları başarıya götürdüğünü söylemektedir. Ne yazık ki çok da zengin olmayan kişiler, başlarına gelen kötü olaylar için kötü giden şanslarını ve kaderlerini suçlar. Araştırmalar varlıklı olmayan kişilerin %90’ının kaderi suçlamak gibi kötü bir alışkanlığa sahip olduğunu göstermektedir. Kendi kaderinizi kendiniz çizmeye ve hesaplanmış sonuçları göz önünde bulundurup plan yapmaya başlamazsanız, psişik güçlere ve piyango biletlerinden medet ummaya devam edebilirsiniz.

Nefret Ettiğiniz Bir İşte Çalışmak

Çalıştığınız işi seviyorsanız, o işte iyi ve başarılı olma ihtimaliniz artar. Araştırmalar işini severek yapanların %85’inin başarılı olduğunu göstermektedir. Zengin olmayan kişiler çalıştıkları işlerden şikayet ederek sürekli kendi morallerini bozma ve işteki verimliliklerini düşürme eğilimi gösterirler. Eğer işinizi sevmiyorsanız, şikayet etmek yerine sevdiğiniz bir işi yapmak için çaba gösterin.

 
Başarılı Bir Girişimci Olmak İsteyenlere 10 Taktik

Sağlığınızı Önemsememek

Zengin insanların genellikle çok sağlıklı göründüklerine dikkat etmiş miydiniz? Çünkü öyleler. Zenginler zamanlarının çoğunu sağlıklı olmaya ve sağlıklı kalmaya harcarlar. Zengin insanların %76’sı haftada 4 kere spor yapmaktadır ve dengeli bir diyet uygulamaktadır. Bu şekilde bir hayat tarzı sürerek kötü alışkanlıkların da önüne geçmektedirler. Bunu zengin olmayan kesim için söyleyemiyoruz. Düşük gelire sahip kişilerin %13’ü sağlıklı bir hayat sürdürmedikleri için mesleki hayatlarında da başarılı olamamaktadırlar.

Hiç Risk Almamak

Finans endüstrisinde risk almak günlük rutinin bir parçasıdır. Pek çok durumda büyük riskler büyük kazançlar getirir. Risk almak her zaman işe yaramaz ancak hiç risk almazsanız, hiçbir zaman öne geçemezsiniz. Bunu test etmek için zenginler ve düşük gelirliler arasında yapılan araştırmada, düşük gelirlilerin %6’sının ve zenginlerin de %50’sinin risk almaktan çekinmediği görülmüştür. Aynı zamanda zengin olanlar hayatlarında en az bir kere risk alıp da başarısız olduklarını ama bunu kafaya takıp düzeltmeye çalışmak yerine hayatlarına devam ettiklerini söylemişlerdir.

Kitap Okumayı İhmal Etmek

Kişisel gelişim veya yeni bir şey öğrenmek söz konusu olduğunda insanlar artık kitaplara değil internet ya da televizyona güvenmektedirler. Kitaplar derinlemesine düşünmenizi ve olaylara farklı perspektiflerde bakmanızı sağlar. Ancak bu bilgileri bir başkasından öğrenmeyi tercih ederseniz, onun bakış açısından bakmaya başlayabilir ve kendi özgün fikirlerinizi hiç kazanamayabilirsiniz.

Çok Uyumak

Zengin insanlar güne erken başlar. Bir günde sadece 24 saat olduğunu bilirler ve zamanlarını çok iyi planlayarak uykuya gereğinden fazla zaman ayırmazlar. Çoğu işe gitmeden önce kişisel projelerinin üzerinden geçerek güne başlar. Zenginlerin çok fazla uyumadıklarını düşünebilirsiniz ama en az 6-7 saat uyurlar, çünkü sağlıkları açısından ideal olan budur.

Negatif İnsanlarla Birlikte Olmak

Varlıklı insanlar neden bu kadar başarılıdırlar? Çünkü çevrelerinde kendilerine benzeyen ve onlar gibi düşünen insanlar vardır. Onları aşağı çekecek, morallerini bozacak hiçkimse ile görüşmezler. Aileniz, arkadaşlarınız ve sosyal çevrenizde sizi daha çok çalışmak konusunda motive etmeyen ve hatta var olan motivasyonunuzu da kaybetmenize yol açan negatif ve enerjinizi emen insanları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

 
Paraya Bakış Açınızı Değiştirecek 40 Söz

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler