Home / Finans  / Yüksek Bütçeli Ürünler Satın Almadan Önce Dikkat

Yüksek Bütçeli Ürünler Satın Almadan Önce Dikkat

Yüksek bütçeli ürünleri satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Ne zaman taksit yapmalı, ne zaman kredi kullanmalısınız?

Pahalı ürünler almak sabır ve detaylı bir araştırma süreci gerektirir. Bazı aileler için “pahalı ürünler”100 TL ve üzeri anlamına gelirken; bazı aileler içinse 10,000 TL ve üzeri anlamına gelebilir. Harcamalarınız için birikim ve plan yapmak her bütçe için çok önemlidir.

İstek mi Yoksa İhtiyaç mı ?

İlk olarak, istekleriniz için mi yoksa ihtiyaçlarınız için mi harcama yapacağınıza karar verin. İhtiyaçlarnınız için, işe gitmek için araba veya sağlık sigortası gibi, düzenli olarak birikim yapın. İstekleriniz içinse, yeni ve daha şık mobilyalar veya yeni bir televizon gibi, ihtiyaçlarınızdan artan parayı istekleriniz için daha az sıklıkla biriktirin.

Planla ve Biriktir:

İlk olarak , biriktirmeniz gereken miktarı belirleyin. Daha sonra ise, gereken miktara ulaşmak için etkili yollar bulun.

  • Vadeli bir hesap açın. Bu tür hesaplar parayı sadece vade gününde çekmenize izin verirler, bunun karşılığı olarak faiz getirisi kazanırsınız.
  • Ekstra harcamalardan tasarruf ederek ulaşmak istediğiniz miktarı biriktirmeye çalışın. Örneğin gereksiz elektrik kullanımını durdurarak elektrik faturasının tutarını azaltmayı deneyin.
  • Yapacağınız harcamanıza katkı sağlaması için kullanmadığınız eşyalarınızı satma fikrini düşünün.
  • Kredi Kartı Kullanmaktan Kaçının. Gerekmedikçe kullanmayın. Kredi kartları fiziksel paradan farklıdır ve  kredi kartı ile harcama yapmak daha kolaydır. Harcamanızı kredi kartı ile tek çekimde aldınız ve dönem borcu vakti geldiğinde ödemediniz… Borcunuz ve faiz oranı her ay gitgide artacak ve işin içinden çıkılamaz bir hal alacak. Kredi kartı kullanmadan önce iki kez düşünün.

En İyi Çözümü Bulun

  • İkinci el eşyaları aklınızda bulundurun. İnternet üzerinden, az kullanılmış, televizyon, mobilya, elektronik aletler, gibi eşyaları uygun fiyatlara bulabilirsiniz.
  • Pazarlık etmeyi deneyin. Mevcut fiyatı hemen kabul etmek yerine pazarlık edin.
  • Sabırlı olun.Sezon indirimlerini veya ürüne özel kampanyaları yakından takip edin.

Harcamanızı Garantiye Alın

Süresi uzatılmış garantileri araştırın. Ürünleri kıyaslarken, üretici firmanın verdiği garanti sürelerini göz ardı etmeyin.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler