Home / Finans  / Yıllık Maliyet Oranı Nedir? (YMO)

Yıllık Maliyet Oranı Nedir? (YMO)

Yıllık Maliyet Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nerelerde Kullanılır?

Yıllık Maliyet Oranı bir kredinin size ne kadara mal olacağını hesaplamaya yarayan bir gösterge oranıdır. Hesaplama yaparken krediye ait bütün masrafları hesaplamaya dahil eder ve yıllık bileşik bir faiz oranı çıkartır. Kısaca masraflar dahil faiz oranı da diyebiliriz.

Kredi karşılaştırmasında yaşanan en büyük problem faiz oranına göre karşılaştırma yapmaktır. Bir kredinin faiz oranının düşük olması her zaman o kredinin en ucuz seçenek olduğu anlamına gelmez. Kredilerde ödemeniz gereken masraflar vardır ve bu masraflar kimi zaman faiz maliyetinden daha yüksek bir maliyete sebep olabilir.

Yıllık Maliyet Oranı (YMO) Neden Önemlidir?

Yıllık Maliyet Oranı değerli bir göstergedir çünkü bileşim etkisini de hesaba katar. Basitçe, bileşik faiz hesabı giderinizin gideridir. Yani bahsedilen Yıllık Maliyet Oranı (YMO)gerçekte ne kadar ödeyeceğinizi gösterir.

Kredi ürünleri kimi zaman biz tüketiciler için kompleks hale gelebilir. Bu durumlarda bizim için doğru kredi seçeneğini bulmak zorlaşacaktır.

Kredilerin faiz maliyetinin yanı sıra çeşitli isimler altında alınan (Dosya Masrafı, Tahsis Ücreti vs.) masrafları bulunmaktadır. Bu masraflardan bazıları ön planda iken yani baktığımız broşürlerde, gazete ilanlarında veya internet sitelerinde görünürken, bazıları ise son anda karşımıza çıkabilmektedir.  Kredi ürünlerine ait bütün masraf bilgilerini ilgili finansman kurumlarına sorarak edinseniz bile bu durumda farklı seçenekleri doğru şekilde karşılaştırmanız zorlaşabilir.

Masrafların yanı sıra farklı faiz türündeki kredilerin karşılaştırmasında son derece içinden çıkması zor bir durumdur. Örneğin konut satın almak için iki kredi seçeneği arasında kalabilirsiniz ve bu seçeneklerden birisi Sabit Faizli Konut Kredisi iken diğeri Değişken Faizli Konut Kredisi olabilir. Yıllık Maliyet Oranı (YMO) hesaplanarak bu iki seçeneği karşılaştırmak mümkündür.

Kısacası aklımıza şu sorular takılabilir:

Kredilerde masraflar çok değişken ve birde faiz oranı var bu durumda karşılaştırmayı nasıl yapacağız?

Yani elmalar ile armutları birbiriyle neye göre karşılaştırabiliriz?

Bu durumda referans noktanız Yıllık Maliyet Oranı olacaktır. 

Yıllık Maliyet Oranının (YMO) doğru sonuç verebilmesi için hesaplamaya kredilendirme ile ilgili bütün masrafların dahil edilmesi gerekmektedir.

Yıllık Maliyet Oranına (YMO) göre gerçek faiz oranı ve masraf bilgileri ile karşılaştırmalı tüm kredi listelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler