Home / Yaşam  / Yalnız Başına Takılmayı Sevenlere Tavsiyeler

Yalnız Başına Takılmayı Sevenlere Tavsiyeler

Yalnız başınıza vakit geçirmeyi seviyorsanız bu liteye bir göz atın

İnsan insanın zehrini alır demişler ama her zaman öyle olmuyor. Bazen insan yalnız kalmak istiyor. Başka dillerde de şüphesiz karşılıkları vardır ama Türkçe’deki kafayı dinlemek sözü bu psikolojiyi açıklayan en güzel deyimlerden biridir. Dinleyin kafanızı, bakın neler söyleyecek, kendi içinizde neler keşfedeceksiniz. İnsanın yalnız kalınca yapabilecekleri o kadar çoktur ki, yalnızlık pozitif anlamda kullanmayı bilirseniz çok verimli olabilir. Örneğin;

Kitap Okumak

Başlı başına bir iştir. Zevkinize göre, kaç zamandır okumayı düşündüğünüz kitabı alın, uzatın ayağınızı, başlayın okumaya. Hiç kimseye gereksinim duymazsınız, bir kitabınız, bir siz. Üstelik yeni şeyler öğrenmenin hiçbir zararı yoktur, gün gelir okuduğunuz bir cümle işinize yarar.

Müzik Dinlemek

İşte tamamen size ait bir aktivite daha. Ne hoşunuza gidiyorsa dinleyin, kim karışır? Müzik her zaman yatıştırıcıdır ve demişlerdir ki müziksiz hayat hatadır. Hatta kendinizi müziğe kaptırıp dans edin. Kimse size bakmıyor, istediğiniz gibi davranın. Hepimiz çocukluğumuzda saç fırçasını elimize alıp kendimizi ünlü bir şarkıcı sanmadık mı, onun gibi bir duygudur bu.

Yemek Yemek

Yalnız başına takılmayı sevenlerin yapabileceği şeyler arasında yemek yemek başta geliyor. Eğer mutfağa meraklıysanız kendiniz için yemek yapıp güzel bir sofra bile hazırlayabilirsiniz. Kumaş peçetenizi, uygun bıçaklarınızı, belki kadehlerinizi uygun biçimde yerleştirip bir saray sofrası kurabilirsiniz. Ama işin daha güzeli döke saça yemektir. Yargılayıcı bakışlardan uzak, istediğiniz kadar, istediğiniz biçimde yiyin, salçalar bulaşsın yüzünüze. Sonra da kağıt peçeteye silin ağzınızı, çöpe fırlatın atın. Bütün bunların insan hayatında yatıştırıcı etkileri vardır. Siz fark etmeseniz bile sanki basıncı azaltan pompa işlevi görürler.

Film İzleyin

Uzaktan kumandanın size, sadece size ait olması ne büyük bir güçtür aslında, yaşayanlar bilirler. Kimseye beğendin mi, kalsın mı, ne seyretmek istersin demeden ya da seyredecek başka şey bulamadın mı diye eleştirilmeden film veya program izlemek büyük keyiftir. Hatta sabun köpüğü diye adlandırılan konuları tercih edin. Yorgun beyinleri dinlendirir.

Kafanıza Göre Gezin

Yalnız başına yapılacak en güzel aktivitelerden biri tek başına gezmektir. Bir insanı tanımanın en iyi yollarından biri onunla tatile çıkmaktır derler. Bütün bu sıkıntılardan uzak, yalnız başına dolaşmak harika bir dinlence olabilir. Maceracı ruhunuz varsa, atlayın bir motosiklete sürün, gidin.

Yalnızlığın Tadını Çıkarın

Yatakta döne döne yatıp hayaller kurmak da tek başına yapılabilecek zevkli işler arasındadır. Bir çeşit hayat muhasebesi yapıp artıları eksileri düşünür ve kendinizi derlenip toplanmış hissedersiniz. Ya da evin içinde gizli kalmış köşeleri elden geçirin. Çamaşır çekmecenizi, çantanızın içinizi, mutfak dolaplarını düzenleyin. Hepsi bir çeşit terapi gibidir. Ünlü Fransız felsefeci Jean Paul Sartre “Başkaları cehennemdir.” derdi. Siz kendi cennetinizin tadını çıkarın.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler