Home / Yaşam  / Visco Yatak Mı Daha İyi, Yaylı Yatak Mı?

Visco Yatak Mı Daha İyi, Yaylı Yatak Mı?

Visco yatak ve paket yaylı yatak nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Geceleri ortalama 6-7 saat uyuduğumuzu düşünürsek günümüzün dörtte biri yatakta geçiyor demek. Bu yüzden yatak seçimi hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız açısından çok büyük önem taşıyor. Kaliteli bir yatak, kaliteli bir uyku anlamına geliyor.

Eskiden sadece yaylı ve sünger yataklar vardı, aralarından seçim yapmak daha kolaydı. Ancak günümüzde yüzlerce çeşit yatak bulunuyor. Bunlardan en son teknoloji olanları paket yaylı yataklar, lateks yataklar ve hafızalı sünger (memory foam) olan Visco yataklar. Bu yazımızda Visco ve yaylı yatakları yakından inceleyeceğiz.

 

Visco yataklara hafızalı ya da akıllı sünger denmesinin nedeni, dokunulduğunda ya da üzerine yatıldığında vücudunuzun şeklini alıyor olmasıdır. Visco, 1960’larda NASA tarafından astronotların uzay seyahatleri sırasında maruz kaldıkları basıncı azaltarak omurgalarına daha az yük binmesi için özel olarak tasarlanmış bir maddedir. Mikroskobik hafıza hücreleri bulunan Visco, bu hücrelerin ısıya ve ağırlığa duyarlı olmaları sayesinde hareket ederek, basıncı her noktaya eşit olarak dağıtır. Visco yataklar bu yüzden üzerine yatıldığında yatağın içine gömülme hissi verir ama her Visco yatağın yoğunluğu (dansitesi) aynı değildir. Düşük dansiteli Visco yataklar daha yumuşaktır. Visco yatak seçerken kilonuz normalden fazlaysa, daha yüksek dansiteli bir yatak tercih etmeniz, daha kaliteli ve rahat bir uyku sağlayacaktır.

 

Visco yatak ve Visco yastık başınızı, boynunuzu, omurganızı ve belinizi tam olarak destekler ve hangi pozisyonda uyursanız uyuyun, ağırlığınız eşit olarak dağıtıldığı için ağrısız ve huzurlu bir uyku çekersiniz. Boyun fıtığı ve bel ağrısı çeken kişiler yüksek dansiteli Visco yatakları tercih edebilirler.

 

Yaylı yataklar etki ve tepki yolu ile size konfor sağlar; gece siz yatarken yaylardan gelen tepkiye göre döner ve hareket edersiniz. Yatağın üzerinde hareket ederek yaylarla etkileşimde bulunan vücudunuz geece uyurken çok fazla hareket eder. Visco yataklarda sürekli dönmek ve rahat bir pozisyon aramaz zorunda kalmazsınız, çünkü yatak nasıl yatarsanız yatın yavaşça çökerek vücudunuzun şeklini alır. Bu yüzden Visco yataklarda uyuduğunuzda daha dinlenmiş uyanırsınız.

 

Visco Yatağın Avantajları

 • Visco yataklar açık hücreli viscoelastik maddeden üretildiği için hava geçirgenliği üst seviyededir.
 • Antibakteriyel ve antialerjiktir. Küf, akar (mite) ve koku barındırmaz.
 • Tamamen ortopedik bir yapısı vardır. Yataktan ve yastıktan kaynaklanan bel ve boyun ağrılarını önler.
 • Uyku esnasında uyguladığınız basıncı minimuma indirir ve kan dolaşımını rahatlatarak daha rahat uyumanızı sağlar.
 • Daha az hareket etmenizi sağlayarak daha konforlu bir uyku sağlar.
 • Sadece üzerine uygulanan basınç ile hareket ettiği için, yatağın diğer tarafında sürekli dönerek uyuyan birinin hareketlerini hissetmezsiniz, böylece uykunuz da bölünmez.

 

Visco Yatağın Dezavantajları

 • Uzun süre suyla temas etmemesi gerekir yoksa kolay deforme olur.
 • Visco yataklar yaylı yataklara göre daha pahalıdır; fiyatları 500TL ila 10.000 TL arasında değişir.
 • Sıcağa karşı aşırı duyarlı bir madde olduğu için uzun süre yatıldığında biraz ısınabilir ve bu da terlemeye sebep olabilir.

Yaylı Yatak ve Paket Yaylı Yatak Arasındaki Farklar

Daha yumuşak ve esnek olan çelik yay mekanizmasının küçük paketler içerisine konarak yatak içinde kullanıldığı sisteme paket yaylı yatak denir. Yaylı yataklardan farklı olarak birbirinden bağımsız yaylanma sağladığı için ve vücudun değişik bölgelerine farklı miktarda basınç uyguladığından daha ergonomiktir ama yaylı yataklar, paket yaylı yataklara göre daha ekonomiktir.

Yaylı yataklarda yaylar arasına deformasyonu engellemek için konan destek süngerleri artırıldıkça yatağın sertliği artar. Yatak sertleştikçe ortopedisinin arttığı yanılgısı da bundan kaynaklanmaktadır. Yataklarda sıkça karşılaşılan soft ortopedik, yarı (semi) ortopedik, full ortopedik gibi kavramların aslında yatağın ergonomisinden çok dayanıklılığına işaret eder. Sert yatak ortopedik yatak demek değildir.


Yaylı Yatağın Dezavantajları

 1. Yaylı yataklar içinde metal barındırdığı için yarı dalgalı anten etkisi gösterir ve vücudun orta kısmı rezonans akımlara, ayaklardan ve başınızdan daha fazla maruz kalabilir. Yaylı yataklar içindeki yaylardan ötürü elektromanyetik bir alan oluştururlar ve bu da uzun vadede sağlık açısından tehlikelidir. Bazı araştırmalar, yaylı yatakların kansere bile neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca içerisinde yün ya da pamuk gibi doğal maddeler bulunmadığı için, vücudun elektriğini atamaz ve hatta uyku esnasında elektrik bile üretebilir.
 2. Çift kişilik yaylı yataklarda, eşlerden birinin kilosu daha ağırsa ya da uykusunda çok fazla hareket ediyorsa, diğer kişi yayların hareketlerinden etkilenir ve uykusu bölünür. 
 3. Yaylı yatakları süslemek için kullanılan kumaşlar, çoğu zaman naylon içerir. Bu vücudun ısı dengesi ve hijyen açısından sağlıksızdır.
 4. Yaylı yataklar arasında bulunan boşluklarda akar ve bakterilerin yaşaması için elverişli bir ortam vardır. Yaylı yataklarda çoğalan ve sayısı artan mikroplar yatağın 5-10 kg daha ağırlaşmasına sebep olur.

 

Sonuç olarak, Visco yataklar, yaylı, paket yaylı ya da sünger yatakların önüne geçiyor gibi duruyor. Yine de her bireyin kişisel ihtiyaçları farklı olduğundan yatak satın alırken uzmanların görüşlerine de başvurmalısınız.

 

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler