Home / Kültür Sanat  / Venedik’te Karşılaşacağınız 7 Şey

Venedik’te Karşılaşacağınız 7 Şey

Hakkında bir sürü söylenti olan Venedik'i gezmek istiyorsanız bu listeyi mutlaka inceleyin.

İtalya denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden birisi de kuşkusuz Venedik’tir. Batan şehir olarak ta bilinir ve tarihi yapı sevenler için harika bir şehir olma özelliği taşır. Eğer bir gün yolunuz düşer de Venedik’e giderseniz karşılaşacağınız 7 şeyi sizler için listelemek istedik. Sonuçta dünya üzerinde Venedik’e özel olan belli başlı yapılar ve özellikler de mevcuttur.

Piazza San Marco (St. Mark’s Square): Dünya üzerinde bulunan en ünlü ve içinde durduğunuz zaman buram buram tarih kokan kafanızı nereye çevirseniz tarihi bir yapı ile karşılaşacağınız bir meydan. Bu meydan içinde durup etrafınıza baktığınız zaman görmeniz gereken 7 şeyden bir kaçına tanıklık edebilirsiniz.

Campanile Di San Marco: Burası Venedik’in sembolü olarak kabul edilir. Ve buranın en üst noktasına çıktığınız zaman harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz muazzam bir manzara ile karşılaşırsınız. Bu çan kulesine baktığınız zaman adeta bir tarihe baktığınızı hissedeceksiniz ve bu duyguyu en yoğun şekilde yaşayacaksınız.

Dükler Sarayı (Palazzo Duccale): Campanile’den kanala doğru gittiğiniz zaman solunuzda yer alan bu yapı oldukça eski ve tarihi bir saraydır. Zamanında burası hem dük konutu olarak kullanılmıştır hem de hükümet merkezi olma özelliğini taşımıştır. Bu yapının hemen arkasında bulunan hapishane ile dükler sarayının arasında bir geçitte yer almaktadır. Yine ünlü olan Ponte Dei Sospiri köprsünden geçmek için de dükler sarayını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Rialto Köprüsü: 19.yy zamanlarına dayanan bu köprü Venedik’te karşınıza çıkacak ve mutlaka dikkatinizi çekecek bir köprüdür. Sonuç olarak köprünün sağ ve sol taraflarında hediyelik eşya dükkanları gibi küçük dükkanlar karşınıza çıkacaktır. En önemlisi de köprüye çıktığınız zaman Venedik manzarası sizi kesinlikle büyüleyecektir.

Makarna ve Pizza: İtalya denildiği zaman ilk akla gelen tabi ki Pizza ve makarnadır. Özellikle pizza ile daha ön plana çıkan bu şehir hamurların oldukça ince olması ile birlikte inanılmaz lezzet taşıyan bir yiyeceğe dönüşüyor. Bunun yanı sıra İtalyan makarnaları da oldukça ünlüdür ve burada kullanılan soslar sizi kesinlikle büyüleyecektir.

Maskeler: Venedik denildiği zaman en çok özdeşleşen ürünlerden birisi kuşkusuz maskelerdir. Öyle ki şehirde birçok maske satan dükkanlar ile karşılaşmak mümkün. Gerek Venedik festivalleri için olsun gerek buraya gelen turistler için olsun şehirde genel olarak maske kullanımı oldukça yaygındır.

Gondol: Tabi ki Venedik’e gidilip olmazsa olmaz denilen şeylerden birisi de gondol gezileridir. Şehir içinde suların üzerinde gondol aracılığı ile seyahat etmek istemez miydiniz? Tabi ki bu özellik Dünyada sadece Venedik’te bulunan bir özellik olarak karşınıza çıkıyor. Restore edilmiş eski binalar arasından gondol aracılığı ile geçmek bu renk ahenkliğine tanıklık etmek sizi kendinizden alacaktır. Bu yüzden Venedik’e geldiğiniz zaman mutlaka gondol gezisini gerçekleştirmelisiniz.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler