Home / Yaşam  / Uyurken Sola Doğru Yatmak Mı Daha Sağlıklı Sağa Doğru Mu?

Uyurken Sola Doğru Yatmak Mı Daha Sağlıklı Sağa Doğru Mu?

Geceleri kaç saat uyuduğunuz kadar ne tarafa doğru yatarak uyuduğunuz da önemli.

Herkesin uyurken alışık olduğu belli uyku pozisyonları vardır. Kimileri yüzüstü uyumayı sever, kimleri ise cenin pozisyonunda kıvrılarak uyur, kimileri de sırtüstü yatmazsa asla uyuyamaz. Peki bu pozisyonların sağlığınızı etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Belli rahatsızlıklar söz konusu değilse, örneğin bir kalp hastalığınız yoksa, sol tarafınıza doğru yatmak en sağlıklı uyku pozisyonudur.

 

Günümüzde doktorlar hastalarını sola doğru yatmak konusunda uyarırlar. Ancak bu duruma istisnai olarak, bir kalp hastalığı, uyku apnesi, glokom ya da karpal tünel sendromunuz var ise, sol tarafta bulunan kalbinizin üzerine doğru yatarak uyumamanız gereklidir. Binlerce yıllık geçmişi olan Hindistan’a özgü eski tıp geleneği Ayurveda da sol tarafa doğru yatmak gerektiğini ve bu şekilde uyumanın sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylemektedir. Peki ama neden?

 

Sola Doğru Yatarak Uyumak Neden Daha Sağlıklıdır?

 

1- Sindirime iyi gelir, asit reflüsünü azaltır


 

Midemiz sol tarafta olduğu için sol tarafa doğru yatmak yer çekiminin etkisiyle midenin doğal bir pozisyonda durmasını sağlar. Ancak sağ tarafa doğru yatarsak midemiz ters tarafa doğru kaydığından asit reflüsüne sebep olabilir. Reflü (ya da mide yanması) uyku kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Sol tarafa doğru yatmak hem midenin hem de pankreasın doğal ve rahat bir pozisyonda durmasını sağlar ve midede kalan yemekler kolay bir şekilde kolona geçiş sağlar. Bu da sabahın erken saatlerinde “atık sisteminizin” çalışmasına yardımcı olur.

 
2. Kalp sağlığınızı ve kan dolaşımınızı iyileştirir

Sol tarafa doğru yatmak kan akışını iyileştirir. Kalbimize giden ana toplardamarlar sağ tarafa yattığımızda baskı altında kaldığı için, kalbe kan gitmesi zorlaşır. Yüksek tansiyonu olan hastalar da sola doğru yatmalıdır. Özellikle hamile kadınların sol tarafa doğru yatmaları, karaciğerin rahime baskı yapmasını engeller; bu durum fetüse giden kan akışının azalmaması açısından çok önemlidir. Henüz dünyaya gelmemiş bir bebeğin bile sizin sola doğru yatmanız sayesinde hayati fonksiyonları iyileşir.

 
3. Lenf sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır

Sol tarafa yattığınızda vücudun lenf drenaj sistemi daha iyi çalışır. Bu ne anlaman gelir? Kısaca beyninizin atık maddeleri vücudunuzdan atması kolaylaşır. Lenf sistemi, toksinleri vücuttan atar. Vücudun lenfatik sistemi sol taraftadır ve bu yüzden lenf sıvısı ve lenf atıkları sola doğru yattığımızda daha iyi filtrelenir.

 

4. Sırt ve bel ağrılarını azaltır

Kronik sırt ve bel ağrısı çekenler sırt üstü ya da yüz üstü yatmamalıdır. Sol tarafa doğru yatarak vücut ağırlığınızın omurganıza baskı uygulamasını engelleyebilir ve gece boyunca ağrı çekmeden rahat bir uyku çekebilirsiniz.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler