Home / Eğitim  / Ücretsiz Türkçe Online Eğitim Veren İnternet Siteleri

Ücretsiz Türkçe Online Eğitim Veren İnternet Siteleri

Uzaktan eğitim alabileceğiniz internet siteleri arasından ücretsiz Türkçe online eğitim verenleri sizin için derledik.

Hiç bilginizin olmadığı bir alanda eğitim almak, yeni bir okula başlamadan önce derslerle ilgili ön bilgi edinmek, kariyerinize faydası olacağını düşündüğünüz bir konuda uzmanlaşmak, ya da bilgi sahibi olduğunuz ama elinizde bununla ilgili bir belge olmadığı bir alanda sertifika sahibi olmak ya da sadece CV’nizde fiyakalı duracağını düşündüğünüz bir konu hakkında ücretsiz eğitim alabileceğinizi biliyor muydunuz? Muhtemelen evet.

 

İnternet üzerinden herkesin çevrimiçi olarak ulaşabildiği bu sisteme MOOC – Massive Open Online Courses yani “Kitlesel Açık Online Dersler” adı verilir. Son 10 yılda giderek artan bir popülarite ile online eğitim siteleri çoğalmaya başlamıştır.
 
En İyi Online Eğitim Siteleri

 

Dünyada Open Culture, Alison, Udemy, Coursera, University Of the People, edX, Udacity, Lynda, Harvard Online Learning, TED-Ed, General Assembly, Open Learning, Skillshare, LearnSmart, Codecademy, Pluralsight, Adobe TV, FutureLearn ve Academic Earth gibi online ders veren siteler sayesinde programlama dillerinden dijital tasarıma, psikolojiden insan kaynaklarına, tarihten sağlığa kadar aklınıza gelebilecek her konuda uzaktan eğitim alabilirsiniz. Ancak bunların çoğu İngilizce ve ücretli eğitim vermektedir.
 
Sayısız kaynağa erişiminiz olduğu online eğitim alabileceğiniz siteler arasından para ödemeden üye olabileceğiniz ve kaliteli bir eğitim alabileceğiniz ücretsiz Türkçe online eğitim veren siteleri derledik.

 

Ücretsiz Türkçe Online Eğitim Veren İnternet Siteleri

 

1- Bilgeiş

2015 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile hayata geçirilmiş ve 100 farklı çevrimiçi dersi ücretsiz olarak sunan bir projedir. Ücretsiz derslerden bazıları: Adobe Lightroom CC ile Resim Düzenleme, Google Drive ile Bulut Teknolojisine Giriş, KOBİ’ler İçin Kalite Belgelendirme Süreçleri, Raspberry Pi ile IoT Uygulaması Geliştirme, Robotik Programlama, Arduino ile Mikrodenetleyicilere Giriş, OpenOffice Base ile Veri Tabanı Yönetimi, CAD/CAM Temelleri, HTML5 & CSS3.

 

2- Universiteplus

Üniversiteplus’ta İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nin verdiği hem Türkçe hem İngilizce dilinde çeşitli online eğitimler alabilir ve online sertifika programlarına katılabilirsiniz. Ücretsiz Türkçe eğitim alabileceğiniz konuların bazıları; Pazarlamanın Temelleri, İçerik Pazarlama, Tüketici Davranışları, SEO, SEM, Stratejik Marka Yönetimi, Mobil Pazarlama, İleri Seviye 3Ds Max, Video Prodüksiyon, HTML5, ISO 9001 Kalite Yönetim Standardı. Eğitimi tamamladıktan sonra sertifika alabileceğiniz programlar ise İngilizce Online Konuşma Kulubü, Online YDS Hazırlık Eğitimi, Dijital Pazarlama ve Stratejik Marka Yönetimi’dir.

 

3- İstanbul İşletme Enstitüsü

2017 yılında 96 bin kişiye eğitim veren İstanbul İşletme Enstitüsü’nde başta insan kaynakları yönetimi olmak üzere, iş hayatında ihtiyaç duyduğunuz ve kişisel gelişiminize katkı sağlayacak tüm eğitimlere ücretsiz uzaktan eğitim ile katılabilirsiniz. Ücretsiz eğitimlerden bazıları: Etkili Sunum Teknikleri, Yönetici Asistanlığı, Finans ve Muhasebe Eğitimi, İş Analizi, Genel Muhasebe Eğitimi, İş Hayatında Yazışma Teknikleri, İş Hukuku Uygulamaları, İşaret Dili, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri. Bu eğitimleri bitirdikten sonra sertifika da alabiliyorsunuz.
 
4- Khan Academy

İlköğretimden üniversite seviyesine kadar aritmetikten fiziğe, finanstan sanat tarihine 10,000’den fazla ders videosundan oluşan kütüphanesi ile dünya standartlarında eğitim alabileceğiniz en büyük online eğitim sitelerinden biridir. Sitede matematik, fen bilimleri, bilgisayar dünyası, sosyal bilimler, ekonomi ve finans, müzeler ve eğitimde dijital dönüşüm konularında 8566 tane Türkçe sesli video bulunmaktadır.
 
5- Vidobu

10.000’den fazla video ile başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar yüzlerce konuda online eğitim veren sitede 108 adet ücretsiz Türkçe eğitim bulunmaktadır. Bu eğitimlerden bazıları: Maya ile Rendering, Gülme Yogası, After Effects, Dijital Çağda Oyunlaştırma, Lightroom, Başarılı Satış Teknikleri, Doğum Fotoğrafçılığı, Marka Yönetimi, Kişisel Gelişim, Diksiyon, Photoshop, Drupal 7, WordPress Kurulumu, InDesign, Encore CS5.

 

Türkçe Eğitim Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

 
– En eski online eğitim platformlarından biri olan Coursera’da direkt Türkçe eğitim yok ancak Türkçe altyazı seçeneği olan 12 adet ders bulunmaktadır.

Duolingo’da Türkçe bilenler için İngilizce ve Almanca dersleri almak da mümkün.

Python, PHP, HTML&CSS, Javascript ve Ruby dillerini öğrenmek istiyoranız Codeacademy’deki İngilizce verilen dersleri Google Translate’in Chrome eklentisi ile Türkçe’ye çevirerek de alabilirsiniz.

– Teknik bilim dalları ile ünlü MIT Open Courseware (Massachusetts Institute of Technology)’de ders notları ve videolar Açık Ders Malzemeleri tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler