Home / Finans  / Türkiye’nin Kredi Notunun Değişmesi ve Bize Etkileri

Türkiye’nin Kredi Notunun Değişmesi ve Bize Etkileri

Kredi notunun düşmesi halinde oluşacak olumsuz etkileri yazımızda ele aldık

Son zamanlarda meydana gelen olaylardan sonra herkesin aklına takılan en önemli soru Türkiye’nin kredi notunda bir değişiklik olup olmayacağı konusuydu. İlk başta çıkan haberlere göre Türkiye’nin kredi notunun düşeceği gündeme gelmişti ve piyasa oldukça hareketlenmişti. Peki eğer Türkiye’nin kredi notu düşseydi sonucunda ne olurdu? Türkiye’nin kredi notunun düşmesi demek direkt olarak TL biriminin değer kaybetmesi anlamını taşıyacaktı. Yani TL, Dolar ve Euro karşısında daha değersiz kalacaktı. Ancak yapılan son açıklamalara bakıldığımız zaman bu durumun gerçekleşmeyeceği kesinleşti denilebilir. Sonuç olarak sebep gösterilen nedenler birebir gerçekleşmediği için daha doğrusu Hükümet herhangi bir şekilde düşmediği için kredi notu düşürmekte ikinci plana atılmış oldu. Peki Türkiye’nin kredi notu düşürülmüş olsa bizler nasıl etkilenirdik? Çoğu insanın bu konu hakkında bir bilgisi olmasa bile halk tamamen bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecekti.

Sonuç olarak TL değer kaybettiği için Dolar ve Euro fiyatları oldukça artış gösterecekti. Bu durum ise Türkiye ekonomisini oldukça kötü bir şekilde etkileyecekti. Türkiye’nin ekonomisinin kötü etkilenmesinin sonucu olarak ise bize yansıyacak olan kötü taraf alışverişlerde ve günlük hayatta kullandığımız çoğu şeyle karşımıza çıkacaktı. Yani yurt dışından ithal edilen tüm ürünler çok daha pahalı bir şekilde raflardaki yerini alacaktı. Doğalgaz benzin vb. kaynaklara ödenecek ücret tutarı bir hayli artış gösterecekti ve ciddi bir ekonomik kriz içine girilmiş olunacaktı. Türkiye’nin kredi notunun düşmesi demek ciddi anlamda ekonomik bir çöküş anlamı taşımaktadır. Bu durum ise tüm pazarlardan Türkiye’nin zararlı ayrılmasına ve halka da durumun çok kötü yansımasına neden olacaktı. Bu yüzden Türkiye’nin kredi notunun aşağıya çekilmemesi oldukça sevindirici bir haber olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak farklı durumlarda ve geçerli sebepler ortada olduğu zaman Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi tekrar gündeme gelebilir. Bu yüzden ülke içinde yaşanacak kargaşalar ve karışıklıklar ülkenin kredi notunu da tehlikeye sokacağı için engellenmek zorundadır. Bu tarz durumların önünde durulmazsa ve boş verilirse eğer kesinlikle ekonomi ciddi anlamda tehlike altına girecektir. Bizim kendi yaşamımızı da doğrudan etkileyecek olan bu değişiklik tamamen bir kriz ortamı yaratacaktır. Hatta diğer ülkelerden görüldüğü üzere bu kriz dönemi devam ettiği sürece yağma gibi durumlar da kendini göstermeye başlayacaktır. Yani kısacası Türk Lirasının değer kazanması bize avantaj sağlarken tam tersi kredi notunun düşürülerek değer kaybetmesi felakete yol açabilir. Bu değişikliğin olmaması ile birlikte tekrar Dolar 3’ün altına geriledi ve olası değer kaybetme durumu yaşanmadan durum düzeltildi. Sonuç olarak Türk lirasına sahip çıkılması gerekilir ve bu konuda pervasız davranmaya yer verilmemelidir. Daha rahat ve daha uygun bir hayat yaşamak için Türkiye’nin kredi notunun her zaman yükselmesi avantajlı bir durumdur.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler