Home / Seyahat  / Trenle Avrupa’yı Dolaşmanın Yolları

Trenle Avrupa’yı Dolaşmanın Yolları

Avrupayı gezmek birçoğumuzun hayallerini süslüyor. Kısıtlı bütçesi olanlar treni denemeli

Gezmeyi seven herkesin hayallerinden birisi kuşkusuz Avrupa turu yapmaktır. Durum böyle olunca belli kriterler ve izlenilmesi gerekilen yollar vardır. Öncelik olarak ihtiyacınız olan şey pasaporttur. Eğer çok pahalı bir gezi olmasını istemiyorsanız tren seçeneğini kullanmak en mantıklı yol olacaktır.  Bu Avrupa turunu gerçekleştirmek için pasaportunuzun olmasının yanı sıra Schengen vizesi almanız ve bir tren biletine sahip olmanız gerekiyor. Tren biletini akbil gibi kullanmanız ile birlikte Avrupa turunu gerçekleştirmek düşündüğünüzden çok daha kolaydır.  İnterRail sistemi ile kendi ayarlamalarınızı yaparak bu tura başlayabilirsiniz. Ortalama 2.500 ile 5000 TL arası bir bütçe ayarlayarak hayallerinizi yaşamaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz şehirleri seçerek tren biletinizi akbil olarak kullanıp şehirler arası yolculuk yapabilirsiniz. Tabi seçeceğiniz şehirler direk olarak yanınızda olması gereken bütçeyi etkileyecektir. Paris, Berlin, Amsterdam, Roma gibi büyük şehirleri tamamen gezmek ve mükemmel anılar biriktirmek için tren yolunu seçmek en mantıklı olan hareket olacaktır.

Peki bu İnterRail nedir? İnterRail sizlere uygun bir şekilde seyahat etmeniz konusunda yardımcı olacak bir uygulamadır. Seçilen bölgeler içinde tek bir bilet yardımı ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırarak yeri geldiğinde yataklı vagonlarda yolculuk edebilirsiniz. Böylesine avantajlı bir sistem ile Avrupa turu artık daha kolay ve daha zevkli bir hal almaya başlıyor. Bu işlemi tamamlamanızın ardından vize ve pasaportunuzun da olması ile birlikte geriye yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. O da yanınıza alacağınız eşyalar ve tedbirlerdir. Öncelik olarak içine kişisel eşyalarınızı koyacağınız ve gideceğiniz yerlerin coğrafi koşullarına uygun araç gereçleri, kıyafetleri koyabileceğiniz bir sırt çantası ayarlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yanınıza alacağınız bir uyku tulumu ve hava yastığı sizin işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Tabi ki böyle bir yolculukta olmazsa olmazlardan birisi de çadırdır. Öncelik olarak çadır kurmayı öğrenmeniz gerekiyor ve kaliteli bir çadır edinmenizin ardından artık Avrupa seyahatinde kalacak yer sorununuz kalmayacaktır.

Bununla birlikte yanınıza alacağınız bavul içinde geriye kalan tüm ihtiyaçlarınızı giderecek eşyaların bulunması büyük bir fayda sağlayacaktır sizlere. Bu yüzden bavul içine koyduğunuz eşyalar son derece büyük önem taşımaktadır. Tabi avrupa’ya gidiyorsanız Döviz kuru hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmanız gerekiyor ve bununla birlikte yanınızda kredi kartı da olması gerekiyor. Bu aşamalardan sonra geriye kalan ek eşyaları da ayarlamanız ile birlikte artık trene atlayıp Avrupa’yı gezmeye hazırsınız demektir. Yanınıza alacağınız küçük elektronik aletlerle birlikte dış dünyayla bağlantınızı koparmadan harika anları yaşayacağınız büyük bir deneyime başlamış olursunuz. Son dönemlerde trenlerin daha konforlu olması ve daha hızlı olması ile tren yolculukları çok daha keyifli olmaya başlamıştır. En uygun şekilde Avrupa turu istiyorsanız tren aracılığı ile bu hayalinizi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler