Home / Teknoloji  / Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tost makinesi deyip geçmemek gerek; mutfaktaki en büyük yardımcılarımızdan biri olan bu küçük ev aletinin onlarca çeşidi var.

Mutfakta en çok kullandığımız küçük ev aleti şüphesiz ki önce çay makinesi, sonra da tost makinesi olsa gerek. Eğer eskiden babaannelerimizin evinde olan döküm demirden ocak üstü tost tavalarını hala kullanmaya devam ediyorsanız, bu yazı size göre değil. Evet o tost tavalarında da gerçekten lezzetli tostlar pişiyor ama kullanım alanları biraz kısıtlı ve temizlemesi de biraz zahmetli. Biz elektrikli tost makinelerine biraz daha yakından göz atmak istiyoruz.
İdeal Bir Tost Makinesi Nasıl Olmalıdır?

  1. Tost makinesinde adı üstünde tost pişirilir ama tost hariç tüm et ve balık çeşitleri de ızgara edilebilmelidir. Bunun için tost makinesinin demir plakalarının üzeri yapışmaz özellikte olmalıdır ya da kolay temizlenebilmelidir. Bu plakaların yerinden çıkarılabilen ve bulaşık makinesine atılabilenleri makbuldür. Özellikle her sabah tost yapıyorsanız, bu plakaların temiz kalması önemlidir. Yerinden çıkmayan plakaları temizlemek çok zaman alır ve de yeterince temiz olmazlar. Böylece tost makinesini her kullandığınızda eski yemek artıklarının üzerine yenileri eklenir. Bu yüzden çıkarılabilir plakalar şart.

 

  1. Bu plakalar teflon, seramik ya da döküm demir olabilir. Teflon ve seramik yüzeyler kolay temizlenebilir ve yapışmazlar. Seramik, teflondan daha sağlıklıdır. Demir ise daha ağırdır ve geç ısınır, ama lezzet açısından diğer plakalar daha iyidir.

 

  1. Eğer tost makinenizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız gövdesinin plastik değil çelik olması önemlidir.

 

  1. Tost makinesini 4 kişilik bir aile kullanacaksa, plakasına sadece 2 dilim ekmek sığabilen kompakt modelleri tercih etmemelisiniz. Büyük bir tost makinesi size zaman kazandıracaktır. Tost makinesi pratik bir pişirme aleti olduğu için bir de başında uzun saatler geçirmek istemezsiniz.

 

  1. Ergonomik tasarımlar tercih edin. Büyük bir model seçmiş olsanız da hantal ve kullanımı zor olan modellerden kaçının. Özellikle üst kapağı 180 derece geriye yatabilen ve alt plakaya paralel kapanabilen modellerden seçerseniz çok isabetli bir seçim yapmış olursunuz. Paralel kapanma özelliği sayesinde tostlarınız pişerken dağılmaz ve geriye yatan plakalar sayesinde de tost haricinde başka şeyler de pişirebilirsiniz.

 

  1. Ayrıca üst kapağın gerektiğinde dik konumda tutulabiliyor olmasına, kapağın kenarında sapının olmasına, kablosunun toparlanabiliyor olmasına, ısı derecesinin ayarlanabilir ve ısıyı homojen dağıtıyor olmasına, çabuk soğumamasına, kapağında kilitleme mandalının ve plakaların altında yağ toplama haznesinin olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 1. Alacağınız markanın bilinir olmasına, Türk Standartları Enstitüsü belgesine sahip olmasına ve yaygın bir servis ağına sahip olmasına da dikkat etmelisiniz. Evdeki kazaların çoğunun mutfakta çıktığını unutmamak gerekir. Tost makinesi seçerken bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

 

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler