Home / Yaşam  / Toplu Taşımada Görebileceğiniz En Sinir Bozucu 10 İnsan

Toplu Taşımada Görebileceğiniz En Sinir Bozucu 10 İnsan

En yoğun saatlerde herkes hayatından bezmiş şekilde hareket ederken mutlu mesut gözükenler mesela.

Eksiği, gediği daha çok var ama İstanbul yine de toplu taşıma bakımından oldukça gelişmiş bir şehir. Şehirdeki milyonlarca insan da her gün toplu taşımayla işe gidip geliyor. Herkesin saraydan çıkmış gibi davranmasını beklemiyoruz ama bazıları var ki toplu taşımada yaptığı şeyler yüzünden toplum düşmanı diye denize atılsalar içimiz acımaz.

 

Turnikelere geldiğinde kartını hazır etmeyen düşüncesizler. Hazır etmedikleri gibi kartını bulana kadar turnikenin önünde durup arkadaki bir sürü insana engel olanlar.

 

Karşısında oturan kişiyle göz teması kuran acayipler, hatta karşısındaki bunu fark ettiğinde göz temasını sürdürenler. Görgü kuralları, gülümseyip başka yöne dönmenizi gerektirir.

 

Araçta bir sürü boş yer varken gidip birinin yanına tüneyen münasebetsizler. Tek başına oturmaktan korkuyor olabilirler.

 

Kokulu bir şey yiyip içen nezaketsizler. Bırakın kokulusunu, eğer bebek değilseniz (çocuk bile yememeli) toplu taşımada bir şey yiyip içmek (su hariç) görgüsüzlüktür. Hele sabahları!

 

Biriyle flört etmeye çalışan gafiller. Bu iş için daha ferah alanları tercih edin. Hayır, bir durak sonra bitecek bir de.

 

Biri kaçıracakmış gibi birbirine sarılıp yapışan, öpüşen, koklaşan kendini bilmez çiftler. Büyük bir görgüsüzlük olduğu gibi edepsizliktir de. Buna yürüyen merdivenler de dâhil! Dışarıdayken öpüşmeden, koklaşmadan duramayan çiftlerin evlerindeyken birbirleriyle hiç temas kurmadıklarını düşünüyorum.

 

Yürüyen merdivenin solunda duran, hatta sağ taraf boş olduğunda bile solda duran densizler. Hâlbuki her defasında %50 şansı varken (sağ mı sol mu diye unutuyorlardır belki) her defasında yanlış tarafta duranlar, insanların işe, okula geç kalmasına sebep olan barbarlar.

 

Karşılıklı veya telefonda mahrem şeyler konuşan yersizler. Yaşantılarının diğer insanlarınkinden daha eğlenceli olduğu fantezisiyle “boş” konuşup küçük duruma düşenler.

 

En son durakta inecekken kapının önüne kurulan terbiyesizler. Müthiş benmerkezci bir davranıştır. Aradaki durakların birinde arkadan tekmeyle dışarı atılmaları vaciptir.

 

Ve oturması gereken birine yer vermeyen cıvık gençler ile küçük çocukları ayağa kaldıran küstah yetişkinler. Yaşlı birine yer vermemeniz için geçerli sebepleriniz olabilir. İşten çok yorgun dönüyorsunuzdur, hastasınızdır ve yaşlı gördüğünüz kişi belki de gezmeye gidiyordur sadece. Böyle durumlarda yer vermediğiniz için kendinizi kötü hissetmeyin. Ama bence toplu taşımada küçük çocuklara da yer vermeliyiz. Ani duruşlarda ezilip sakatlanabilirler. Ve zaten oturuyorsa çocuğun yerine göz dikmemeliyiz.

 

 

Editörün E'si.

Puanlama özeti
2 YORUMLAR
  • Naberdeli Nisan 15, 2018

    Yazanın acilen ruh ve sinir hastalıklarına gitmesini tavsiye ediyorum. Bu ne biçim yazım uslübü mk?

  • Evren Gürsal Nisan 15, 2018

    Bartu Karaylar tam onikiden.Duygularıma tercüman olmuşsunuz.Tesekkürler.Bu yazı inşallah bir kaçına(ümidim hepsine) ışık tutar..

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler