Home / Teknoloji  / Tesla Türkiye’ye Geliyor

Tesla Türkiye’ye Geliyor

Tesla CEO’su Elon Musk, Türkiye’ye açılacağını söyledi.

Uzmanlar Türkiye’nin henüz elektrikli arabaları destekleyecek bir altyapısı olmadığını söyleyedursun, Elon Musk  Twitter hesabından önümüzdeki yılın sonuna doğru Türkiye’de satışa başlayacağını söyledi. Daha önce de Türkiye’ye gelen ve hükümetle görüşen Musk, Türkiye’ye olan sevgisini belirtmekten de çekinmiyor.

 

Söz konusu haber de Türk bir kullanıcının Twitter üzerinden Musk’a yazdığı Tweet’e cevap olarak Musk’ın kendisinden geldi.

 

Tesla Roadster test sürüşü için Kaliforniya’ya uçup muvaffak olamayan bir Türk takipçisinin “Peki, ne zaman?” sorusuna yanıt olarak:

 

Önümüzdeki yılın sonuna doğru. Bu arada, bu yıl içerisinde Türkiye’ye de getirmeyi düşünüyoruz. Ülkenizi seviyorum ve lansmana bizzat katılacağım” diye twit attı.

 

Tesla Şubat ayında bu yana 300 binden fazla elektrikli araba imal etti. En popüler arabası Model S ise 200 binden fazla satarak 2015-16 yıllarının en çok satan elektrikli arabası oldu. Geçen yıl da ilk elektrikli kamyoneti Tesla Semi’yi çıkardı.

 

Geçen Mart ayının verilerine göre Türkiye’de ruhsatlı 12,2 milyon araba var. Bunların çoğu petrolle çalışıyor. Türkiye’deki petrol fiyatlarının ne kadar uçuk olduğunu düşününce elektrikli arabalar bizi bayağı rahatlatacağı benziyor.

 

Türkiye’de sadece birkaç kişinin Tesla arabası var. Onlar da yurtdışından sipariş edilmiş haliyle.

 

Elon Musk’ın Türkiye sevgisi nereden geliyor?

Elon Musk Türkiye sevgisini birkaç kez dile getirmiştir. Siyasi nedenlerden dolayı yabancı yatırımcıların yavaş yavaş elini çekmeye başladığı bir zamanda Tesla gibi bir şirketin Türkiye’ye yeşil ışık yakması nasıl yorumlanır bilemiyoruz. Herkesin sevdiği belli ülkeler, şehirler vardır. Musk’ınki de Türkiye olabilir.

 

Bunda Elon Musk’ın Güney Afrikalı olmasının da payı olabilir. Birkaç ufak sürtüşme hariç iki ülke arasında hep dostane ilişkiler olmuştur. İki ülkenin vatandaşları da karşılıklı olarak vizeden muaftır mesela. Güney Afrika ile siyasi ilişkiler Osmanlı zamanında, 19. yüzyılda başlamıştır. O zamanlar İngiliz İmparatorluğu’nun bir sömürgesi olan Güney Afrika ile karşılıklı konsoloslar gönderilmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın İngilizlere karşı savaşa girmesinden dolayı ilişkiler durmuştur.

 

Sultan Abdülaziz 1863 yılında Cape Town’daki Müslüman halk için Ebu Bekir Efendi adında bir kadı göndermiştir.  Türkiye Cumhuriyeti apartheid rejimi sırasında Güney Afrika’yla ilişki kurmamıştır. Namibya’nın (Güney Afrika’ya bağlıydı) bağımsızlığını da desteklemiştir. 1994 yılında yapılan demokratik seçimlerden sonra iki ülke ilişkilerini normalleştirmiştir.

 

Bu arada adamın adı “Elın” diye değil, “İ:lan” diye okunuyor. İ’yi uzatarak telaffuz edin.  İbrani dilinden geliyor. Meşe demekmiş.

 

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler