Home / Yaşam  / Terrarium Giriş Rehberi

Terrarium Giriş Rehberi

Terrariuma başlamak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yazımız size yol gösterecek

Günümüzde doğa ile ilgilenen insanların sayısı gittikçe artmaya başlamıştır. Bununla birlikte terarrium hobisi de çığ gibi büyümeye başlamıştır. Yoğun ve stresli bir günün ardından eve geldiğiniz zaman sizi tüm bunlardan arındıracak ve huzurlu hissettirecek bir takım doğa eşyası vardır. Bunlara örnek olarak bukalemunlar, küçük renkli kurbağalar ve Madagaskar gekoları gibi hayvanlar verilebilir. Bu büyüleyici hayvanların hareketlerini incelemek ve onlara birlikte vakit geçirmek sizi oldukça rahatlatacaktır. Tabi bu işlemi gerçekleştirmeniz için belli araç gereçlerinizin olması gerekmektedir. Öncelik olarak donanımlı petshoplar içinde yer alan kaliteli ekipmanlar, çeşitli aksesuarlar ve bunların yanı sıra hayvanların ihtiyaçlarına göre ek malzemeler ve bu konuda verilen bilgiler oldukça önem taşımaktadır. Bu noktada Terrarium hayvanı beslemek isteyenlerin belli başlı püf noktalara dikkat etmesi ve kendisine rehberlik edecek adımları takip etmesi gerekmektedir.

Edineceğiniz terrarium hayvanınızı alırken  mümkünse eğer daha küçük olan ve gelişmemiş olan hayvanları tercih etmemeniz avantaj olacaktır. Çünkü edinmiş olduğunuz terrarium hayvanı olan kertenkeleyi minik seçerseniz büyüdükten sonra ve boyu ortalama 80 cm’e kadar geldiği zaman sizi şaşırtacaktır. Bu yüzden bu tarz püf noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu işe girmek konusunda kararlıysanız öncelik olarak bilgi edinmelisiniz ve kaliteli bir petshopa giderek buradan bilgi edinmelisiniz. Ardından istediğiniz hayvanı seçerek kendisine uygun ekipmanları bu donanımlı olan petshoplardan edinebilirsiniz. Sonrasında kendi keyfinize göre minik ya da büyük aksesuarlar edinebilirsiniz. Bu tarz kriterleri gerçekleştirdikten sonra mutlaka yem ve besin konusuna ayrı bir parantez açmalısınız. Yine besleme hakkında bir biginiz yok ise bu ekipmanları temin ettiğiniz petshop aracıılığı ile bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu adımları gerçekleştirerek terrarium hayvanı besleme konusunun ilk etabını tamamlamış olacaksınız. Artık eve geldiğiniz zaman sizin canınızın sıkılmasının önüne geçecek bir dostunuz olacaktır.

Hatta bu durum bir hobiden daha öteye giderek tüm vaktinizi bu şekilde geçirebilirsiniz. Son derece keyifli olan bu hobi kolay gibi görünse bile aslında son derece büyük bir sabır ve zorluk gerektirmektedir. Sonuç olarak bir canlıya bakıyorsunuz ve onunla ilgileniyorsunuz. Hatta yemeğiyle boş vakitleriyle tuvalet ihtiyacıyla yani tamamen bununla ilgileniyorsunuz. Bir nevi tatlı bir çocuk bakıcılığı demek yanlış olmaz. Bu aşamadan sonra izleyeceğiniz adımlar daha profesyonel olacaktır. Ancak bu adımları atarken doğru atmaya ve sabırlı olmaya önem vermeniz gerekmektedir. En sonunda artık bu aşamaları bitirdikten sonra yeni dostunuzla sık sık vakit geçirmeye başlamış olacaksınız. Bir yerden sonra daha fazla sahiplenmeye başlayarak hayatınızda bu hayvanların ayrı bir yeri olmaya başlayacaktır. O yüzden kesinlikle küçümsenecek bir hobi değildir. Oldukça önem verilmesi gerekilir ve eğer gerçekten isteniyorsa yapılmalıdır. Bir hevesle başladıktan sonra yarı yolda bırakmak sizi de rahatsız edecektir.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler