Home / Seyahat  / Tatlı ve Tuzlu Suyun Kesişim Noktası Dalyan

Tatlı ve Tuzlu Suyun Kesişim Noktası Dalyan

Görülmesi gereken doğal bir güzellik

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Akdeniz beldesi olan Dalyan, Akdeniz ile Köyceğiz Gölü’nü birleştiren ana kanal üzerinde konumlanır. Ana yoldan 12km kadar içeride olan Dalyan Nüfusu ortalama 8.000 civarındadır. Merkeze yakın olması nedeniyle turizm bakımından da önemli bir rol alan belde, eski dönemde geçimini sadece balıkçılıktan sağlarken şimdilerde ekonomisini daha çok turizmden elde etmektedir. Göz kamaştıran doğasının yanı sıra mimari yapısıyla da etkileyici bir görsel içerdiği gibi aynı zamanda Tatlı ve Tuzlu Suyun Kesişim Noktası Olan Dalyan, Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz’e dökülmesindeki can damardır diyebiliriz.  Bölgeye şahsi araç, otobüs ve turlarla gidebilir, eşsiz güzelliğini seyre dalabilirsiniz.

Yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlı geçen Dalyan’a Ne Zaman Gidilir? Diye soracak olursanız, en iyi zamanlamanın Mayıs ile Eylül ayları arasında olduğunu söyleyebiliriz. Yazın 30 ila 37 derece sıcaklığa sahip olan bölge, aşırı sıcağı sevmeyenler için kışın 13 ila 17 derece sıcaklığa sahip olmasından ötürü tercih edenler için kışın da ziyaret edilebilir. Söz konusu Dalyan Ulaşım bakımından da oldukça kolay gidilebilir bir bölgededir. Uçakla Dalaman havaalanına inilir ve oradan taksi ya da minibüs ulaşım aracını kullanarak kolaylıkla beldeye varılabilir. Bu aşamaya kadar sorunsuz işleyen yolculuğunuzun sonrasında Dalyan’da Nerede Kalınır? İçin pek çok alternatifinizin olduğunu bilmelisiniz. Pansiyondan butik otele ve lüks otellere varana dek her bütçeye uygun nezih konaklama alanlarına sahiptir. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmamış olsanız dahi ufak bir gezinti ile bölgede kendinize uygun konaklama yeri rahatça bulabilirsiniz. Aktivite açısından oldukça çeşitlilik barındıran bölgede kültürel turlar, doğa ve vahşi yaşam turları gibi etkinliklere katılarak çevresini gezebilirsiniz. Ayrıca Dalyan’da Gezilecek Yerler arasında ilk sırada mimari yapısıyla göz kamaştıran Likya Kaya Mezarları, Kaunos Antik Kenti, Sülünger Gölü, İztuzu Plajı gibi alanlar bulunmaktadır.

Yeme-içme konusunda doğal balık üretim merkezi olarak bilinen Dalyan’da hemen her çeşit balık türüne rastlayabileceğiniz için balık kültürünüzün bir hayli gelişeceğine emin olabilirsiniz. Bunun yanı sıra dünya mutfaklarında görebileceğiniz mavi yengeç de Dalyan Mutfağı çeşitlerinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca belde de yoğurtlama adı verilen yemek çeşidi de oldukça ilgi görmektedir. Kebap ile pide çeşitlerini de bulabileceğiniz Dalyan beldesinde oldukça fazla restoran vardır. Bunlardan herhangi birinde lezzetli tatlar deneyebilir ve farklı kültürlerin damak tadına dair deneyim kazanabilirsiniz. Bölgede sokak aralarında süs eşyası, oyuncak, kıyafet ve dekoratif objelerin satıldığı pek çok dükkan bulunmaktadır. Yani Dalyan Alışveriş konusunda da ziyaretçilerini memnun edecek özelliklere sahiptir. Dolayısıyla sevdiklerinize küçük hediyeler alabilir ve onları mutlu edebilirsiniz.  Sessiz sakin doğa ile iç içe tatil yapmak isteyenlerin en iyi adresi olan Dalyan’da Gece Hayatı turizm beldesi olmasına rağmen hareketli değildir. Yani dans edebilecek, müzik dinleyebilecek pek çok bar vardır ama bu mekanlarda çılgın partiler yerine daha sakin bir eğlence anlayışı sürmektedir. Dolayısıyla aşırı hareket beklentisi olmayan her birey bu bölgeyi ziyaret ederek doğanın müthiş güzelliği karşısında keyifli bir tatil yapabilir.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler