Home / Yaşam  / Sosyal Açıdan Başarılı Olmanın 10 Sırrı

Sosyal Açıdan Başarılı Olmanın 10 Sırrı

Bazı insanlar nasıl her ortama kolayca ayak uydurur? Sizin için birkaç ipucumuz var.  

Sosyal bir ortama girdiğinizde, bu yeni bir ofis ya da bir parti de olabilir, ortamda bazı kişiler anında dikkatinizi çeker. En çok onlar eğleniyor ve etrafındakileri de eğlendiriyor gibi dururlar. İlk önce onlar kendilerini tanıtırlar ve yeni bir sohbet başlatma konusunda hiç sıkıntı yaşamazlar. Sürekli bir gruptan diğer gruba geçerler ve hiç zorlanmadan herkesle kaynaşırlar. “Networking” onlar için çocuk oyuncağıdır. Adeta sosyalleşmenin kitabını yazmışlardır. Yoksa siz de onlardan biri misiniz? O halde sizi tebrik ederiz. Ama maalesef herkes doğuştan bu yeteneğe sahip değil. Peki bazı insanlar bunu nasıl başarır? Her ortama kolayca nasıl ayak uydurulur? Sizin için birkaç ipucumuz var. Sosyal açıdan başarılı olmanın sırları bu yazıda.

1. Kendiniz Olun
Ne kadar klişe ve basit bir öneri gibi duruyor, değil mi? Değil. Çünkü insanlar beğenilmek ve ilgi görmek için başka biri gibi davranma eğilimi gösterirler. Hiç olmadıkları gibi biri olarak kabul görmeye çalışırlar. Bu kısa süreli de olsa etkilidir ama uzun vadede hiçbir işe yaramaz ve sahtekar olarak anılmaktan ileri gidemezsiniz. Kendiniz olun ve sadece gerçek ilgi alanlarınız hakkında konuşun, gerçek karakterinizi gizlemeyin. Başkalarıyla ortak noktalarınızı bulmaya çalışın, onlara benzemeye değil.

2. Pozitif Olun
İnsanlar sizi ilk kez gördükleri zaman yüzünüzde bir gülümseme olduğundan emin olun. Kimse somurtan ya da öfkeli bakan yüzleri sevmez, onlara kolayca yaklaşamaz. Sohbet sırasında da bu pozitif tavrınızı koruyun ve olumsuz, insanı depresyona sokan konular hakkında konuşmaktan çekinin. Kimse sosyalleşmeye çalıştığı bir ortamda morali bozulsun istemez.

3. İlgi Çekmeye Çalışmayın, İlgi Gösterin
Sosyal ortamlarda başarılı olan kişilerin her zaman üstün yeteneklerinden, benzersiz başarı hikayelerinden ve gittiği muhteşem yerlerden bahsettiğini düşünürüz, ama bu her zaman doğru değildir. Gerçekte ilginç olan, başkalarının anlattıklarını ilginç bularak onları ilgiyle dinlemeniz ve anlattıkları hakkında samimi sorular sormanızdır. Kendinize değil, karşınızdakine odaklanın.

4. İltifat Edin
Sosyalleşeyim derken muhabbetin dozunu kaçırmayın; başkaları hakkında dedikodu yaparak ya da herkesin komik bulmayacağı şakalar yapıp bıraktığınız ilk izlenimleri zedelemeyin. Karşınızdakine sosyal açıdan tuhaf karşılanmayacak iltifatlar edin ve onların üzerinde güven duygusu oluşturun. Böylece sizi iyi bir şekilde anımsayacaklardır.

5. Yardımsever Olun
Başkalarına yardım teklif etme konusunda gönüllü olun ve mutlaka bu konuda verdiğiniz sözleri tutun. İnsanlar size güvenebileceğini hissettikleri anda onların gözünde daha değerli bir konuma gelirsiniz. Ancak lafın gelişi onlara yardımcı olabileceğinizi söyleyip, daha sonra bunu yerine getirmezseniz, bir daha sizinle bir şey paylaşmak istemeyebilirler.

6. Başkalarını Dahil Edin.
Elinizde fazladan bir konser bileti mi var? Ya da hafta sonu gideceğiniz sergi için arabada 2 kişilik yer daha mı var? Başka arkadaşlarınızı da çağırın. İki farklı gruptan kişileri bir araya getirerek daha geniş bir sosyal çevre edinebilirsiniz. İnsanlar yaptığınız iyilikleri unutmazlar ve bir dahaki sefere onlar da sizi farklı arkadaş çevreleri ile tanıştırarak, düşünceli davranışınızı ödüllendirirler.

7. Görgü Kurallarını Unutmayın.
Kural çok basit: Kendinizi tanıtın. Sosyal ortamlara girdiğinizde gergin ya da utangaç olabilirsiniz ancak basit bir “Merhaba” ile adınızı, kimin arkadaşı olduğunuzu ve ne iş yaptığınızı söyleyerek yabancı insanlarla aranızdaki o ilk bariyeri atlatmış olursunuz. Eğer ortamda başka arkadaşlarınız da varsa ve onları da insanlarla tanıştırmayı ihmal etmeyin.

8. Kendinize Dışarıdan Bakın.
Kendinizi dışarıdan gözlemleyemeyeceğiniz için, dışarıdan nasıl göründüğünüzü arkadaşlarınıza sorabilirsiniz. Çok mu yüksek sesle konuşuyorsunuz, kollarınızı kavuşturarak yanlış bir beden dili mi kullanıyorsunuz, kelimeleri ağzınızın içinde mi geveliyorsunuz vs. gibi sorulara yanıt bulursanız sosyal becerilerinizi de geliştirmek adına önemli ipuçları elde etmiş olursunuz.

9. Göz Teması Kurun.
Birisi ile konuşurken karşınızdaki ile göz teması kurmayı unutmayın. Bu sizi daha arkadaş canlısı ve kendine güvenen biri olarak gösterir. Kimse biriyle konuşurken sürekli gözlerini kaçıran ya da başka yerlere bakan biri ile sohbeti devam ettirmek istemez.

10. Beden Dilini Okumayı Öğrenin.
İnsanların sizinle konuşurken gerçekten konuya ilgi duyup duymadıklarını hareketlerinden anlayabilirsiniz. Ayak uçları size dönükse, başını hafifçe yana eğip sizi dinliyorsa, dinlerken kafasını onaylar şekilde sallıyor ve konu ile ilgili size sorular soruyorsa konuşmaya devam edebilirsiniz. Ama kollarını kavuşturduysa, gövdesi size değil de başka tarafa dönükse, sürekli bakışlarını kaçırıyorsa, bacaklarını gergin bir şekilde sallıyor ya da parmaklarını masa vuruyorsa, muhtemelen konuyu kapatıp başkasıyla sohbete devam etmenin zamanı gelmiştir.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler