Home / Genel  / Retro Sevenlere Öneriler

Retro Sevenlere Öneriler

Öncelikle önerilerimize başlamadan önce Retro’nun tanımını yapacak olursak Retro ; geçmiş yılların bir akımı olarak tanımlanabilir. Bu çok geçmişe gitme anlamına gelmesin 15-20 yıl gerisini kastediyor. Retro sözcüğü Latinceden gelmiş olup ‘’ geriye doğru ‘’ anlamına gelmektedir. Kişilerin 1990 lardaki giysileri ya da eşyaları günümüzde kullanması bir Retro akımı oluşturmaktadır.

Retro sevenler kıyafetlerin yanı sıra bu akımı evlerine de taşımak isterler, ve evlerinin dekorasyonlarını da buna göre dizayn etmek çok hoşlarına gidecektir. Bizim de bunun için birkaç önerimiz olacaktır.

Retro akımında önce ev dekorasyonu hakkında öneriler verebiliriz.  Retro trendine göre evlerin dekorasyonun da öncelikle canlı renklere yer verilmelidir. Bizim önerimiz hardal sarısı , fuşya renklerinin bir arada kullanılması. Bunun yanın turuncunun parlak tonu da son zamanlarda Retro sevenlerin gözdesi halinde.  Böyle canlı renklerin olması evinize daha sıcak daha samimi bir ortam katacaktır.

Örnek verecek olursak bir oturma odasını ele alalım.  Hardal sarısı  bir kanepe ve üzerine fuşya yastıklar ve 2 tane tekli fuşya rengi koltuk ve üzerine hardal sarısı yastık açık pembe duvarlar ve açık pembe bir halıyla çok şirin bir görüntü elde edebilirsiniz. Duvarların sade olması yerine desenli olması daha çok Retro havası verecektir.  Bu odaya ,sade şık geçmişten izler taşıyan bir duvar saati çok hoş olur. Tabi eğer odamız sade olsaydı o zaman duvar saatini canlı bir renk seçmemiz daha mantıklı olacaktır.

Olmazsa olmazlardan biri de orta sehpadır. Orta sehpanın da geçmişten esintiler taşıması önemlidir. Sehpanın ayaklarının ince olması ve ahşap olması en çok tavsiye edilen modellerdendir. Odaya çok şık bir görüntü kazandıracaktır.

Parlak turuncunun da gözde olduğunu söylemiştik. Turuncunun parlak tonlarında abajur ve puflar ortamı daha samimi yapacaktır. Bunun yanı sıra kullanılan halı düz ise tüylü olması daha hoş duracaktır. Ama sade bir odaysa renkli halı tercih etmeniz daha güzel olacaktır. Eğer duvarlarınızda desen kullanmak istemiyorsa düz renk olsun istiyorsanız metal tablolar çok şık görünüm verecektir. Geçmişten günümüze yansıyan Gramofon oda da çok şık bir görünüm verir. Avokado yeşili de popüler bir renk olarak trendler arasındadır. Retro trendi arasında kullandığımız kanepe ve koltukların da ayaklarının ince olmasını gözden kaçırmamak gerek. Canlı renk seçimiyle odaya samimi hava vermesinin yanı sıra nerelerde renklerin yoğun olacağına da siz karar verebilirsiniz. Eğer düz renk koltuklar kullanıyorsanız desenli canlı renkleri olan bir halı ve parlak renkli eski zamanı andıran bir saatle yine hem şık hem samimi ortam yakalayabilirsiniz. Retro sevenlerin geçmişten esintiler taşıyan bir eve sahip olmaları onlara büyük haz ve mutluluk verecektir. Artık Retro sevenlerin işleri çok daha kolay hatta daha zevkli demek mümkün.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler