Home / Yaşam  / Ramazan Hakkında İlginç Bilgiler

Ramazan Hakkında İlginç Bilgiler

Ramazanın anlamı, dünya Müslümanlarının Ramazan gelenekleri…

Ramazan Nedir?

Ramazan aslında İslâmî takvimin dokuzuncu ayıdır. İslâmî veya Hicrî takvim, başlangıç olarak Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret etme tarihini alır ki adı bu yüzden hicrîdir. Bir ay takvimi olup yine 12 aydan oluşur ancak bir yıl 365 değil, 354 veya 355 gündür.

 

Ramazan, Arapçada “kuru sıcak” anlamına gelen ramaz kelimesinden gelir. Ramazan ayı boyunca dünyadaki Müslümanlar oruç tutarlar. Oruç tutulan gün sayısı, hilalin ilk göründüğü güne göre 29 veya 30 gün sürer. Kur’an ayetleri ilk bu ayda vahyolunmaya başlamıştır.

 

Neden Yılda 12 Ay, Haftada 7 Gün, Saatte 60 Dakika Vardır?

 

Hicrî ve Milâdî yıl nasıl hesaplanır?

Hicrî → Milâdî

Hicrî yılı 33’e bölün:

1985/33 = 60,1 (60)

Çıkan sayıyı Hicrî yıldan çıkarın:

1985 – 60 = 1925

Çıkan sayıyı 622 (takvimin başlangıç tarihi) ile toplayın:

1925 + 622 = 2547

 

Milâdî → Hicrî

Milâdî yıldan 621’i çıkarın:

1985 – 621 = 1364

Çıkan sayıyı 33’e bölün:

1364/33 = 41,33 (41)

Bölümü, ilk çıkardığınız sayı ile toplayın:

1364 + 41 = 1405

 

 

Biz niye oruç diyoruz?

İslâm’ın beş şartından biri olan oruç, Arapça değil, Farsça bir sözcüktür. İslâm öncesi Türkler, Araplardan önce Müslüman İranlılarla temas kurduklarından birçok İslâmî terimi Farsça veya kollarında söylendiği gibi söylerler. Oruç aslında “gün” demektir; Nevruz’daki ruz ile aynıdır. Ancak kelimenin ses değişimine bakıldığında aslında direkt Farsçadan (veya Persçeden) değil de Soğdcadan geçtiği düşünülüyor. İranlılar oruca ruza veya rüze derler zira.

 

Oruç Tutmanın Faydaları

 

Oruç gibi namaz da Farsçadır. Şaşıracaksınız ama namaz ile Hinduların kullandığı “namaste” kelimesi aynı şeylerdir. “Boyun eğmek” gibi bir anlamı vardır. Namaz kelimesi girmeden önce namaz ibadeti için Türkçede “yükünç” kelimesi kullanılıyordu. Yükünmek, Türkçede “secde etmek” demektir.

 

Araplar oruca “sawm” derler. Sawm kelimesi kendini bir şeyden sakınmak demektir (yiyip içmeden).

 

Hangi ülkeler oruç tutar?

Müslümanın yaşadığı her yerde oruç tutulur. Ancak oruç ibadetine en çok bağlı bölgeler Güneydoğu Asya (Endonezya gibi), Güney Asya (Pakistan, Bangladeş gibi), Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Sahra Altı Afrika bölgeleridir. En düşük oran ise Orta Asya ve Güneydoğu Avrupa’da görülür.

 

Ramazan ayında şehirler ışıklarla aydınlatılır, lokantalar, kahveler sahura kadar açık kalır ve insanlar dışarıda daha çok vakit geçirirler. Ramazan ayında fener yakma âdetinin (bugün lamba ve ışıklar) Mısır’daki Fatımî Devleti zamanında yerleştiği düşünülüyor. Halifelerden birini halk ellerinde fenerlerle Ramazan ayında karşılayınca geleneğe dönüşmüş.

 

En kalabalık Müslüman ülke olan Endonezya’da Padusan denen bir âdet vardır. Endonezya’nın Java adasında yaşayan Müslümanlar Ramazan’a girmeden önce kutsal olduğuna inanılan su kaynaklarında yıkanırlar. Semarang kentinde karnavala benzer bir etkinlik düzenlenir; Hz. Muhammed’in miraç ettiği biniti Burak’ın ejderle karmasına benzeyen bir maket sokaklarda yürütülür.

 

Ramazan ayında Müslüman ülkelerin çoğunda suç oranlarının düştüğü de gözlemleniyor. Tabii örneğin Suudi Arabistan’da düşen suç tipi alkolle alakalı olurken, Türkiye’de bu hırsızlık gibi suçlar oluyor.

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler