Home / Teknoloji  / Popüler Uygulama ve Sitelerin Gerçek Anlamları

Popüler Uygulama ve Sitelerin Gerçek Anlamları

Milletin birbirini gerçek adıyla bulduğu bir site kuralım, adına da yüz kitabı diyelim.

Facebook

Zuckerberg’in Harvard’da öğrenciyken kurduğu sitenin ilk adı “facemash” idi. “Yüz atışması” gibi bir anlama geliyor. O zamanlar “Hor or Not” (Güzel mi Değil mi) gibi bir şeydi. Okul tarafından engellenip Zuckerberg’in uzaklaştırılmasıyla biten girişimden sonra, okuldan bağımsız yapılan siteye Facebook adı verildi. Face Book (Yüz Kitabı), bazı Amerikan üniversitelerinde okuldaki öğrencilerin fotoğraf ve genel bilgilerinin olduğu, öğrencilerin birbiriyle kaynaşması için yapılan katalog gibi bir şeydir. (Face’i Suret diye çevirip çoğul yaparsınız bir Zeki Demirkubuz veya Reha Erdem filminin adı bulmuş olursunuz: Suretler Kitabı.)

 

Twitter

15 yıl öncesine kadar tweet atmak sadece kuşların yaptığı bir şeydi. Tweet, (kuşlar için) ciklemek, cıvıldamak demektir. Twitter (tweeter) da cıvıldayan, cikleyen demek. Logosunun neden kuş olduğunu artık biliyorsunuz.

 

Instagram

Instagram, iki sözcüğünden karmasından oluşuyor. Instant (camera), yani beklemeden çeken fotoğraf makinesi (enstantane sözcüğüyle kökteştir) ile telegram, yani telgraf sözcüklerinden geliyor.

 

iPhone İçin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

 

WhatsApp

WhatsApp, İngilizce What’s Up? (N’aber?) anlamına gelen ifadeden, sondaki Up kelimesinin Uygulama anlamına gelen App(lication) ile değiştirilmesiyle bulunmuştur.

 

Tinder

Tinder, bir ateşi tutuşturmak için kullanılan kuru ve yanıcı madde anlamına gelen kav demektir. Neyi tutuşturmak için kullanıldığı malumunuz.

Hangi Uygulama Daha İyi: Tinder mı Bumble mı?

 

SnapChat

İlk adı Picaboo idi. Hani bebeklere “cee” yapılan anlamındaki picaboo! Snap “çat diye bir şey yapmak, olmak” anlamına gelir. Snap a photo mesela “foto çekivermek” anlamındadır. Chat de malumunuz sohbet, konuşma demektir.

 

Spotify

Aldığı parayı en fazla hak eden uygulama olan Spotify, spot ve –ify ekinin birleşimidir. Spot, nokta atışı bulmak gibi bir anlama gelir. –ify ise bir ismi fiil yapan bir ektir (bizdeki –lemek, -lamak).

 

Tumblr

Aslında tumbleblog, yani mikro blog formatında olduğundan bu ismi almış. Mikro blog, sadece belli ve küçük formatta içerik paylaşılmasına izin veren bir yayımlama ortamıdır. Yuvarlanma, takılıp düşme anlamına gelen Tumble ve onun ad hali tumbler’dan. Tumblr, flickr ve twitter’ın ilk dönemlerinde twittr’da olduğu gibi, bu adın daha önce başkası tarafından kullanılması yüzünden seçildi.

 

Haber Okumanın En İyi Yolu: Bundle

 

Skype

Skype orijinal olarak sky peer-to-peer (havadan uçtan uca) ifadesinden skyper’a, yani bu işin kullanıcısı anlamına dönüşmüş. Ancak “skyper” kelimesi zaten başkası tarafından alındığından sondaki r harfi atılıp Skype olarak kaldı.

 

Über

Taksiciler vs. Über destanı uzayadursun, Über Almanca “En iyisi”, “En Üstünü” anlamına gelen bir önektir. Verdikleri hizmete yaraşır bir ad. What’s Up’taki Up ile kökteştir.

 

Netflix

Net ve flicks sözcüklerinin birleşimidir. Net, yani internet, flix (flicks) yani, filmler. İnternette filmler.

 

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler