Home / Yaşam  / Polimer Kil İle Tanışma Zamanı

Polimer Kil İle Tanışma Zamanı

Yeni hobi edinme zamanı

Çocukluğumuzun oyun hamurları ile yapabileceğiniz tüm nesne şekillendirmelerini hem daha pratik hem de daha estetik bir şekilde sağlayan polimer kil, hobi meraklılarının son zamanlardaki gözdesi diyebiliriz. Özellikle şekillendirme, yeni tasarımlar ortaya çıkartma, ev dekorasyonu için sevimli eşyalar ortaya koyma meraklıları için polimer kil en ideal malzemelerden bir tanesi.

Peki polimer kil nedir? Polimer kil aslında oyun hamuru kıvamında olup, oyun hamurundan farklı olarak 130 derecede fırınlandığında katılaşıp sağlam nesneler ortaya koyabilen bir malzeme diyebiliriz. Katılaştırma işlemini, evinizde kendi fırınınızda yapabilmeniz mümkün.

130 derecede 30 dakika yapacağınız bir uygulama ile polimer kilden şekillendirdiğiniz tasarım, artık son derece sağlam ve gösterişli hali ile karşınıza duruyor olacaktır.

Neden Polimer Kil?

Polimer kil kullanımının pek çok avantajı var. Öncelikle hazır olarak satın aldığınız polimer kil hamurunu, aradığınız her renkte bulabilmeniz söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla ortaya çıkartacağınız tasarım ve aklınızdaki fikrin kısıtlanması söz konusu olmuyor. Bunun yanı sıra son derece canlı ve parlak renkler ile imal edilen kaliteli polimer kil hamurları da mevcut.

Yani malzemenizi kaliteli seçerseniz, evinizde yapabileceğiniz güzel bibloları satışa çıkarma imkanına da sahipsiniz. Üstelik polimer kil cep yakan bir malzeme de değil. Ekonomik bir şekilde temin edebileceğiniz polimer kil hamuruyla kendinize yeni bir gelir penceresi açabilme imkanınız bulunuyor.  Peki polimer kil ile neler yapılır?

Polimer Kil İle Eşya Süsleme

Aslında özellikle sanatsal hobi meraklıları için minyatür heykeltıraş çalışmalarında kullanıma ideal olan bu hamur ile çeşitli eşyalarınızı da süsleyebiliyorsunuz. Örneğin düz renk gösterişsiz seramik bir vazoyu oldukça gösterişli hale getirebilir, evinizdeki boş cam kavanozları rengarenk çok amaçlı eşya kutularına çevirebilirsiniz.

Aklınızdaki tasarımı gerçeğe dönüştürdükten sonra yapmanız gereken nesneyi fırınlayarak 130 derecede 30 dakika boyunca bekletmek. Ancak süslediğiniz eşyaların 130 dereceye 30 dakika boyunca dayanabilmeleri dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar arasında yer alıyor.

Polimer Kil İle Neler Yapılır?

Polimer kil çeşitli mekanların süslenmesi için de oldukça kullanışlı olabilir. Örneğin, mutfağınızı süslemek için minik pasta ve kekler yapabilir, kendinize böyle sevimli bir köşe oluşturabilirsiniz. Buzdolabı süsleri, anahtarlıklar, hatta takı yapımında bile polimer kil kullanabilme imkanınız bulunuyor.

Bir bileklik ya da kolye yapımı için boncuk tanelerini oluşturup ipe dizebilirsiniz. Bunun yanı sıra oluşturduğunuz nesneyi cilalayarak hem daha dayanıklı hem de parıltılı bir hale getirebilirsiniz. Kısaca minyatür süs eşyaları için oldukça ideal olan polimer kil oyalanmak için en güzel seçenekleriniz arasında bulunuyor.

Polimer Kil Şekillendiriciler

Polimer kil satın aldıysanız ve işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bu konudaki en güzel tavsiyemiz, piyasada satılan çeşitli şekillendirici gereklerden yararlanmanızdır. Bunun için sıra dışı fikirler sunan ve ilginç tasarımlar ortaya çıkartmanızı sağlayan gerekler mevcut.

Polimer kil şekillendirici ismi ile bulabileceğiniz gereklerin yanı sıra evinizdeki gereklerle de yeni tasarımlar yaratabilirsiniz.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler