Home / Yaşam  / Pokemon Go İle Gördüğümüz Gariplikler

Pokemon Go İle Gördüğümüz Gariplikler

Yine de güzel oyun

Özellikle son zamanlar artan Pokemon Go hastalığı artık ülkemize de yayılmaya başlamıştır. Bu uygulamaya yabancı olan kişiler dahi televizyonlarında bu popüler oyunun haberlerine rast gelmektedir.  Uygulama ile beraber ortaya çok garip olaylarda çıkmış bulunuyor. Bu garip olaylardan bazılarını sizler için konu başlımızda derledik. İşte Pokemon Go ile gördüğümüz garip olaylar

İlk vaka Diyanet işlerinin açıklaması ile gündeme oturmuş oldu. Bazı camiler Pokestop olarak belirlendiğinden dolayı uygulamanın fanatikleri bu camilere akın etmişti. Tabi ki bu durum karşısında insanlar baya bir tepki gösterdi. Sonuçta ibadet yeri olan bir alanda Pokemon avı biraz garip bir olay oldu. Cami imamlarının da şikayeti üzerine Diyanet İşleri ibadet alanlarında avlanmayı yasak hale getirince bu olay da haber olmaktan kaçamadı.

İkinci vakamız garip olduğu kadar kurnazca bir olay fakat maalesef sonucu toplum açısından üzücü bir durumdur. Bu olayda bir grup suçlu ıssız yerlerde adeta pusuya yatan aslanlar misali avlarını bekliyorlar. Avlarımız ava çıkmış Pokemon Go oyuncuları oluyor. Bu ıssız bölgede avlanmaya çıkan oyuncular bu suçlu grup tarafından gasp ediliyor. Yani “ Ava giderken avlanmak ” terimini gerçekten yaşıyorlar.  Bu durum aslında insanlık için utanç verici fakat suçluların bu durumu kendileri için kullanma zekası da ayrı mesele. Yani bu uygulama düşünüldüğü kadarda zararsız bir uygulama değildir. Bu olaydan bir ders çıkarılması gerekir. Pokemon Go oyuncuları av sırasında kendinizi kaptırmamanızı öneririz. Aksi takdirde kendinizi ıssız bir yerde gasp edilirken bulabilirsiniz.

Bu vakamız da maalesef oyunun en büyük zararlarından biri ile karşılaşıyoruz. Oyunun çıkışından itibaren oyuncular adeta telefonlarına hipnoz olmuş şekilde yaşıyorlar. Bu durum gençlerde sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu sağlık sorunları arasında boyun ağrıları ve göz bozuklukları başlarda gelmektedir.  Fakat bunun yanı sıra en büyük tehlike av sırasında telefona odaklanıp gerçek hayattan adeta soyutlanmaları yer alıyor. Bu durum böyle olunca yürürken önlerini dahi göremiyorlar. Bu yüzden oyun çıkışı itibari ile Amerika’da trafik kazaları ciddi anlamda artış sağlamıştır. Oyuncular önlerine bakmayıp kendilerini arabaların altında buluyorlar.

Son anlatacağımız olay aslında iyi olduğu kadar kötü de bir durum desek yeridir. Pokemon Go ile birçok asosyal genç evlerinden çıkıp diğer oyuncular ile sosyalleştiler fakat bu sosyalleşme yöntemi ne kadar sağlıklı olduğu bir tartışma konusu. Ardından fazla hareket etmeyen kişiler bu uygulama sayesinde daha fazla yürüyüş yapıp pek çok sağlık probleminden kurtulmuş oldular. En başta obez olma ihtimali azalan bir genç kesim karşımızda oluyor. Fazla kilolarından şikayetçi olan gençler bu sayede fazlalıklarından kurtulmuş oldu. Fakat yine bir tartışma konusu var ki bu da gençlerin ne kadar sağlıklı bir şekilde kilo verdiği olmuştur. Uygulama genel olarak pek çok garip durumları beraberinde getirmiştir.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler