Home / Kültür Sanat  / Pera ve Sabancı Müzesi Google Art Project’te

Pera ve Sabancı Müzesi Google Art Project’te

Google Art Project sanatı ekranlarına getiriyor

Teknolojinin ne kadar ilerleme sağladığı gözler önüne sunulmuş durumdadır. Gün geçtikçe artık hareket bile etmeden tüm işlerimizi gerçekleştirebilir  duruma geliyoruz. Bununla birlikte artık gazete, kitap, dergi, film ve müzik gibi daha birçok alanda yer alan içerikler tek bir dijital ortam çatısı altına girmeye başlıyor. Google firmasının yaptığı bir proje ile birlikte artık insanlar bu sanat unsurları çerçevesinde yer alan içeriklere tanıklık edebiliyor. Google Art Project ile artık dünya üzerinde yer alan müze eserleri, dijital ortamda yayınlanıyor. Tabi Türkiye’ye ait bir çok müze olduğunu da düşünürsek bu proje kapsamında iki tane müzemizin de olduğunu belirtmek gerekir.  Google Art Project kapsamına dahil olan müzelerimiz ise Sakıp Sabancı Müzesi(tıklayınız) ve Pera Müzesi(tıklayınız)’dir. Google’ın kendi bloğu üzerinde yayınladığı bilgiye göre Google Art Project aslında müzelere karşı merakı olanlar ve sevenler ancak müzeleri gezme imkanı olmayanlar için tasarlanmıştır.

Dünya üzerinde yer alan önemli eserleri yüksek çözünürlük ve kalitede sizlerin hizmetini sunan bu proje aynı zamanda bu eserler hakkında detaylı bilgileri de sizlere sunuyor. Bu kadar fazla eser barındıran proje sizlere kolaylıklar da sunuyor . Bu uygulama içinde istediğiniz filtreye yönelik olarak aramaları gerçekleştirerek istediğiniz eseri anında bulabilirsiniz. Sakıp Sabancı Müzesi projeye şimdilik sadece Hat Koleksiyonu çerçevesinde yer alan eserleri yayınlatsa da diğer eserlerin bu proje kapsamına kazandırılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yine Pera Müzesi de birçok kategoride yer alan eserlerini bu projeye kazandırmış durumdadır. Bu iki müzenin kendi eserlerinin tamamını projeye aktarmasını beklemenin yanı sıra daha fazla müzenin Google Art Project etrafında toplanılması bekleniyor. Bu projenin ilk başta hayata geçtiği zaman sadece 17 tane müzeyi bünyesinde barındırıyordu.

Google Art Project uygulamasının sizlere sunduğu eserlerin ait olduğu bazı önemli ve ünlü müzeler ise; Londra Tate Britain, Madrid MuseoReinaSofia, St. Petersburg TheStateHermitage, Berlin AlteNationalgalerie, New York Metropolitan, AmsterdanRijksmuseum ve Floransa Uffizi. Böylesi önemli müzeleri ve içinde yer alan eserleri daha yakından görmek ve bilgi sahibi olmak için artık imkanlarınızı zorlamanıza gerek yok. Sizlerin çok rahat ulaşım sağlayabileceğiniz Google Art Project ile tek bir tık ile direk olarak bu eserlerin yakından kaliteli bir şekilde inceleyebilirsiniz ve ardından eserler hakkında detaylı bilgileri kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kültür alanında önemli bir adım atan Google şirketinin insanlara büyük bir kolaylık sağlamasının yanı sıra Sakıp Sabancı Müzesi ve Pera Müzesi de dünyaya açılarak adından daha fazla söz ettirip Türkiye’yi temsil etmektedir. Türkiye’ye ait önemli eserlerin dünyada ki insanların daha kolay görebileceğini düşünürsek bu başarıyı küçümsememek gerektiğini söylemek gerekir. Artık tüm müzeler ve eserler  bir tık uzağınızda yer alıyor.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler