Home / Teknoloji  / Pek Tutmayan Teknolojik Öngörüler

Pek Tutmayan Teknolojik Öngörüler

Yüksek hızlı trende seyahat edilemez çünkü yolcular nefes alamaz ve boğulurlar.

Geleceği tahmin etmek zor iştir ama teknolojik gelişmelerin akıbetini tahmin etmek çok daha zor bir iştir. Hangisi kalıcı olacak? Hangisi her gün kullanılan bir alete dönüşecek? Bunlardan ziyade ters köşe yapan gelişmeler de var. Asla tutmaz veya olamaz denen şeyler bal gibi oldu. İşte listesi.

 

“İcat edilebilecek her şey zaten icat edildi.” – Charles Duell, ABD patent bürosu, 1899.

 

“32 bit işletim sistemini asla yapamayacağız.” – Bill Gates.

 

Popüler Uygulama ve Sitelerin Gerçek Anlamları

 

“Satışta olan on beş farklı yabancı varken, Japon otomobil sanayii pazarda asla kendine iyi bir yer edinemez.” – Business Week, 1968.

 

“Bir roket Dünya’nın atmosferinden asla çıkamayacak.” – New York Times, 1936.

 

“Havadan daha ağır makinelerle uçmak olanaksızdır.” – Lord Kelvin, İngiliz matematikçi ve fizikçi, 1895.

 

“Daha büyük bir uçak yapılamayacak.” – 10 insanı taşıyan çift motorlu 247 Boeing uçağının ilk uçuşundan sonra bir mühendis.

 

“Nükleer güçle çalışan elektrik süpürgesi muhtemelen 10 yıl içerisinde gerçek olacak.” – Lewyt Corp. elektrikli süpürge şirketinin başkanı Alex Lewyt, 1955.

 

“Bu şimdiye kadar yaptığımız en ahmakça şeydir. Bomba asla patlamayacak ve bunu patlayıcılar konusunda uzman biri olarak söylüyorum.” İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Kara ve Deniz Ordusu Genel Kurmay Başkanı Amiral William D. Leahy, zamanın ABD başkanı Truman’a atom bombası hakkında bilgi verirken, 1945.

 

“Atomu parçalarına ayırarak enerji üretme fikri basbayağı saçmalıktır. Bu atomların dönüşümünden güç kaynağı elde edebileceğini sananlar düpedüz delidir.” – Atomun parçalanmasından kısa süre sonra Ernest Rutherford.

 

“Nükleer enerjinin elde edilebileceğini gösteren hiçbir işaret yok. Atomun kendi iradesiyle parçalanmasını beklemiyorsanız tabii.” – Albert Einstein, 1932

 

“Sinema bir furyadan biraz daha iyisidir belki. Tiyatronun konserve hali gibidir. İnsanlar sahnede canlı kanlı oyuncular görmek ister.” – Charlie Chaplin, aktör, yönetmen, 1916.

 

“X ışınlarının bir yalan olduğunu göreceksiniz.” – Lord Kelvin, 1883.

 

“Bu demirden araçların at arabalarının yerini alacağını düşünmek çok saçmadır. Hatta hıyanettir.” Tank gösterimi sırasında emir subayı Marshal Haig, 1916.

 

“Televizyon ilk altı ayından sonra piyasada asla tutunamaz. İnsanlar kontrplaktan yapılmış bir kutuya her gece bakmaktan sıkılacaklardır.” – Darryl Zanuck, film yapımcısı, 20th Century Fox, 1946.

 

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler