Home / Seyahat  / Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Pasaportunuz yok mu? Olsun. Bu yurt dışına çıkmaya engel değil. Kimlik kartınızla bu ülkelere gidebilirsiniz.

Dünyanın en pahalı pasaportu Türkiye’de olduğu için, henüz bir pasaportunuz yoksa ve bir pasaport çıkarmak ya da vize almakla uğraşmak istemiyorsanız istemiyorsanız, pasaportsuz seyahat imkanınız olduğunu hatırlatmak istedik. Seçenekler çok kısıtlı olsa da, hiç yoktan iyidir diyebilir miyiz?

 

Pasaportsuz gidebileceğiniz ülkeler arasında yaz tatillerinin vazgeçilmezi yavru vatan Kıbrıs, kuzeydoğuda sınır komşumuz olan Gürcistan ve Mayıs 2017’den beri vizesiz ve de pasaportsuz girilebilen Ukrayna yer alıyor. Bu ülkelerde 90 güne kadar kalabiliyorsunuz. Bu ülkelere bırakın vize ile girmeyi, bir pasaporta bile ihtiyacınız yok; Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’nız olması yeterli. Sadece Ukrayna’ya girişte yeni çipli kimlik kartı sahibi olması gerekiyor.1- Yavru Vatan Kıbrıs

 

Çok sayıda tarihi yeri olan Kıbrıs, Türkiye’den sadece 65 km. kuş uçuşu mesafededir. KKTC’ye bağlantıyı sağlayan Ercan Havaalanı başkent Lefkoşa’dadır ancak turistler Kıbrıs’ta tatil için Girne ve Gazimağusa‘yı daha çok tercih etmektedir. Karpaz’da yol üstündeki plajlarda denizin tadını çıkarabilir, Türklerin ve Rumların birlikte yaşadığı Dipkarpaz’da kalabilirsiniz. Kumarhaneleri, casino kültürü, lüks otelleri ve deniz-kum-güneş üçgeni ile popüler olan Kıbrıs’ın güneyini ziyaret etmek istiyorsanız Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Atina Büyükelçiliği’nden vize almanız gerekir çünkü bu bölge Avrupa Birliği’ne dahildir ve giriş yapmak için vizeye ihtiyacınız vardır.


2- Karadeniz Komşumuz Gürcistan

Gürcistan’da mutlaka görmeniz gereken şehirlerin başında Artvin’in komşusu olan Batum, başkenti Tiflis, ikinci büyük şehri olan Kutayıs, yazın kayak yapmak mümkün olmasa da kayak merkezi ile ünlü Gudauri, Kura ve Aragvi nehirlerinin birleştiği yerde bulunan Mtskheta ve Kafkas Dağları eteklerinde yer alan muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapan Gagra, Mestia ve Svaneti yer alıyor.

 

Gece hayatı, doğal güzellikleri ve Türkiye’ye göre nispeten daha ucuz olan ülkede keyifli bir tatil geçirmek mümkün. Doğu ve Orta Karadeniz şehirlerinden aktarmasız otobüsle Artvin üzerinden Gürcistan’a gidilebilir ya da Artvin Hopa’dan dolmuşla Batum’a giriş yapılabilir. İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerimizden Batum ve başkent Tiflis’e direkt uçuşlar bulunmaktadır. 


3- Pasaportsuz Ukrayna

Müzeleri ve kiliseleri ile ünlü başkenti Kiev başta olmak üzere, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi kent merkeziyle ünlü Lviv ve Akdeniz kentlerine benzerliği ile dikkat çeken Odessa, Ukrayna’nın en turistik bölgeleri arasında yer alıyor. Harkov ve Dnipro da görülmeye değer şehirlerinden. Ukrayna’ya İstanbul, Ankara, Antalya başta olmak üzere 6 farklı şehirden direkt uçak seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Haydarpaşa Garı’ndan 3 öğün yemekli 22 saatlik bir Odessa feribotu seferi ile, ya da Gürcistan üzerinden de ucuz uçak bileti alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz.

 

Pasaportsuz Yurt Dışına Çıkanlar İçin Hatırlatma

  • Ehliyet ile uçak bileti alamazsınız. Nüfus cüzdanı ya da pasaport gereklidir.
  • Kimlikle çıkarken, yurt dışı çıkış harcı ödemezsiniz. Pasaport ile çıkarsanız yurt dışı çıkış pulu almak zorundasınız. (15 TL)
  • Kıbrıs’a vizesiz girişte ülkede kalma süresi 180 gün içinde 90 günle sınırlandırılmıştır.
  • Vizesiz Gürcistan’da kalış süresi en fazla 1 yıl olarak uzatılmıştır. Süreyi aşan kişiler ülkeden engel olmaksızın direkt çıkabilir, ancak hem para cezası öder hem de 1 yıl ülkeye giriş yasağı alabilir.
  • Ukrayna’da pasaportsuz seyahat süresi 3 ay ile sınırlıdır. Bu süreyi aşarsanız ceza ödersiniz ve tekrar girmekte problem yaşayabilirsiniz.
  • Gürcistan ve KKTC’ye her türlü kimlik ile seyahat etme hakkınız bulunmaktadır ancak Ukrayna’ya kimlikle giriş yapabilmek için yeni çipli kimlik kartı sahibi olmamız gereklidir.
  • Vizesiz ve pasaportsuz gidebildiğiniz Ukrayna üzerinden Gürcistan’a geçmek mümkündür. Ancak bu durumda nüfus cüzdanına ek olarak pasaportunuzun da yanınızda olması gerekir.

 
Bu sene Ramazan Bayramı tatili 14 Haziran’dan başlıyor ve 17 Haziran’da bitiyor. Belki şimdiden tatil planı yapıyorsanız ve aklınızda ülke dışına çıkmak varsa diye pasaportsuz gidebileceğiniz ülkeleri de düşünebilirsiniz…

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler