Home / Yaşam  / Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç Tutmanın Faydaları

Orucun manen olduğu gibi bedenen de faydaları var

Bu gece milyarlarca insan sahura kalkıp ertesi günü oruçla geçirecek. Oruç, yani belli bir süre her türlü ve yiyecekten uzak durma, dünyanın birçok ülkesinde ve dininde uygulanan bir ibadet şeklidir. Müslümanların her yıl Ramazan ayında tuttukları oruçta, insanın en büyük dürtüsü ve zaaflarından biri olan yemenin kısıtlanarak kişinin bedenle birlikte ruhunu ve zihnini de terbiye etmesi, tefekkür etmesi hedeflenir. Ancak İslâm dini ve Müslümanlar için çok önemli bir ibadet olan orucun aslında sağlığa da faydaları var.

 

  1. Oruç tutmak zayıflatır.

Uzun süre aç kaldığınızda vücut enerji için karbonhidrat veya şeker yakmak yerine depolanan yağları yakmaya başlar. Bu da kilo vermenizi sağlar.

 

  1. Oruç tutmak insülin hassasiyetini iyileştirir.

Oruç tutmak, vücudun karbonhidratı daha iyi tolere etmesini sağlayarak insülin hassasiyetini iyileştirir. Yapılan birçok araştırmada, oruç tutan birinin insülininin belli bir süre sonra hücrelere kandaki şekeri almalarını iletmede daha etkili çalıştığı görülmüştür.

 

  1. Oruç tutmak metabolizmayı hızlandırır.

Oruç tutarak aslında sindirim sisteminize bir mola vermiş oluyorsunuz. Bu da metabolizmaya enerji vererek kalorileri daha hızlı yakmanızı sağlıyor. Örneğin eğer sindirim problemleri yaşıyorsanız, yediklerinizi metabolize edip yağ yakmanız kötü yönde etkilenebilir. Oruç tutmak hazmı düzenleyerek bağırsakların daha iyi çalışmasını, dolayısıyla da metabolizma işlevlerinizi geliştirir.

 

  1. Oruç tutmak ömrü uzatır.

Gayet basit: Ne kadar az yerseniz o kadar çok yaşarsınız. Yaşlanmanın en büyük etkilerinden biri de metabolizmanın yavaşlamasıdır; vücut ne kadar gençse metabolizma da o kadar hızlı ve etkin çalışır. Ne kadar az yerseniz de sindirim sisteminiz o kadar az yıpranmış olur!

 

  1. Oruç tutmak beyin işlevlerini geliştirir.

Oruç tutmak, beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) denen bir proteinin üretilmesini destekleyerek beynin daha iyi işlemesine yardımcı olur.

BDNF, beyin kök hücrelerini aktive ederek yeni nöronlara dönüşmelerini sağlarken sinir sağlığını destekleyen bir dizi kimyasalı tetikler. Bu protein üstelik Alzheimer ve Parkinson hastalıklarıyla ilişkilendirilen değişimlere karşı beyin hücrelerini koruyor.

 

  1. Oruç tutmak cildi arındırıp sivilce oluşumunu engeller.

Oruç tutmak cildin arınmasına da yardımcı olur. Bünye geçici olarak sindirim işlevi görmediğinden, diğer sistemlerdeki “yenilenme” görevlerini daha etkin şekilde yerine getirir.

Sadece bir gün yemek yememenin, vücudun toksinlerden arınmasına ve karaciğer ve böbrek gibi diğer organların işlevlerini düzenlemesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

 

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler