Home / Finans  / Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı

Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı

Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı nedir ve nasıl kullanılır, hep birlikte inceleyelim.

Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartları Nasıl Çalışır?

Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı arkasında çok basit bir fikir barındıran modern ödeme aracıdır.

Temel olarak kartınıza nakit para yüklersiniz ve bu kartı para çekmek veya alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz.
Bakiyeniz sıfırı tükettiğinde alışveriş yapamaz veya para çekemezsiniz.

Yani Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı kredi kartlarından hoşlanmayan ve krediye dayalı harcama yapmak istemeyen fakat kredi kartının avantajlarından yararlanmak isteyen tüketiciler için tasarlanmıştır.

Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı Nasıl Kullanırım?

  • Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartları Visa veya MasterCard markaları altında basılır yani dünya çapında geçerliliği vardır.
  • Kartınıza ATM, internet, telefon aracılığıyla yükleme yapabilirsiniz.
  • Bu kartları marketler veya outletlerde satın alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı bir kredi kartı değildir. Bu nedenle devlet tarafından kredi kartları için tanınan güvencelerden yararlanamazsınız.
    • Örneğin: Kredi kartınızdan yapılan hırsızlıkları aynı gün içerisinde raporlamanız durumunda paranızı iade alabilirsiniz. Bu durum maalesef Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı için geçerli değildir.

Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartlı Hangi Alanlarda Kullanırım?

Tatiller:

Hırsızlık, yan kesicilik veya dolandırılma riski tembelleştiğim tatil günlerinde bizi yakalayabilir. Bu durumda yanınızda Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartınız var ise sadece içerisine yüklediğiniz paranın gideceği anlamına gelir. Uzaktayken telefon veya internet yoluyla kartınıza para yükleyebileceğiniz için nakit akışınızı kontrol etmenize yardmcı olur.

Elektronik Ticaret:

Kredi kartı kullanmayı sevmiyorsanız ama e-ticaret konforundan yararlanmak istiyorsanız Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı alışveriş yapmanız için doğru bir araç olabilir. Sadece kredi kartlarında ki taksit avantajından yararlanamazsınız.

Okul Gezileri:

Anne babalar çocuklarını okul gezilerine yollarken çocuklarının harcamalarını kontrol altında tutabilmek için onlara Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartı temin edebilir. Böylelikle nerede ne kadar harcama yaptığını öğrenebilir ve havale eft masrafı olmadan uzaktan karta para yükleyebilir.

Günlük Harcamalar:

Önceden Ödenmiş (Peşin Ödenmiş) Debit Kartları günlük alışverişlerimizde bizi üzerimizde nakit para taşımaktan kurtarır. Bozuk para derdine son verir.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler