Home / Eğitim  / Öğrenmesi En Kolay 6 Enstrüman

Öğrenmesi En Kolay 6 Enstrüman

Flütten bile daha kolay olanlar

Tamam, belli bir yaştan sonra enstrüman çalmaya başladığınızda virtüöz olmanız biraz zordur. Berlin Filarmonik Orkestrası’na katılma veya albüm çıkarma gibi bir niyetiniz yoksa ama yine de arada hobi olarak bir şeyler tıngırdatıp üflemek istiyorsanız, öğrenmesi oldukça kolay çalgı aletleri de var. Kimi için temel düzeyde nota bilgisi, kimi için de ritim becerisi gerekiyor ama yüksek ihtimal bu iki şeye de sahip olduğunuzu düşünüyoruz. İlkokulda aldığınız o flüt derslerinin hakkını verin yani.

 

Müziğe yeni başlayanlar genelde gitar veya piyanoyla başlar (Bu arada bence piyano, gitardan kolaydır). Okullarda önce mandolin öğretilirdi, daha sonra o çirkin sesli ve renkli flütlere geçildi. İşte o zamanlardan kalma travmanızı atlatacak, öğrenmesi çok kolay altı müzik aleti ise şöyle:

 

  1. Mızıka

Blues müziğinin arpı olarak da bilinen mızıka başlangıç seviyesindeki yetişkinler için en uygun çalgı aletlerindendir. Üflemeye başlayın yeter! Üstelik akort derdi de yoktur. Mızıkada kötü ses çıkarmak çok zordur; yani korkmayın. Taşıması da kolaydır. Gittiğiniz yere götürün, canınız istediğinde pratik yapın.

 

  1. Ukulele

Küçük bir gitara benzese de ukulele aslında gitar değildir. Hawaii çalgısıdır. Üstelik hem ucuz hem de öğrenmesi kolaydır. Sadece dört teli vardır ve telleri naylondan imal edildiğinden parmakları da acıtmaz. Çok tatlı bir sesi vardır (Sünger Bob çizgi filminde sesini illa duymuşsunuzdur). Ukulele öğrendikten sonra gitar da daha kolay gelir.

 

Dinlemeniz Gereken Alternatif 5 Türk Şarkıcı

 

  1. Tef

Sadece elle vurulup tempo tutularak çalınan bir enstrümandır. Tef özellikle müzik kulağı pratiğinde oldukça iyi bir seçenektir.

 

  1. Bongo

Birbirine bitişik iki davuldan oluşan bongo iki diz arasında tutularak çalınır. Avuç içi ve parmakların uçları davulların üstüne vurularak ses çıkarılır.

 

  1. Org

Aslında piyano çalmak da o kadar zor değildir ama öncesinde birkaç ders almanız ve akordunu yaptırmanız gerekir. Onun yerine orgu deneyin. Org elektroniktir, taşıması kolaydır ve çok daha ucuzdur. Orta aralıklı modeller hoparlörleriyle birlikte satılır.

 

  1. Kazu

Çocukken tarağı kâğıda sarıp üfleyerek müzik yapmayı denediyseniz kazuyu da kesin çalarsınız çünkü %100 aynı mantıkla çalışıyor. Üfleyip vızıldatın yeter!

 

 

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler