Home / Kültür Sanat  / Ödüllü Kısa Filmler

Ödüllü Kısa Filmler

Birbirinden başarılı ödüllü kısa filmleri izlemeye doyamayacaksınız

Kısa filmler, hepimizin hayatında büyük bir yeri olmamasına rağmen hayat adına ve insanlık adına çok büyük mesajlar taşır. Her kısa filmin bir ana teması vardır ve bu filmler metraj olarak kısa oldukları için fazla bir bütçe ayırmakta söz konusu değildir. Bu yüzden kısa filmler taşıdıkları mesaja göre içeriğin nasıl işlediğine göre kamera ve ses kalitesine göre ve buna benzer bir çok kritere göre değerlendirilir. Bunun neticesinde ise ödül almaya hak kazanırlar.  Dilerseniz bu zamana kadar en sık duyulan ve en kaliteli olan ödüllü kısa filmlerden bahsedelim.

Father and Daughter

Tipik bir hayat problemi olan baba kız anlaşmazlığı ilişkisini ele alan bu kısa filmde baba kendi kızına veda eder ve terk eder. Bunun ardından Geniş çaplı Hollanda manzaraları mevsimden mevsime doğru giderken genç kızda bu süreç içerisinde kendi mevsimlerini yaşamaya devam eder. Bunun sonucunda kız büyür kadın olur evlenir aile kurar ve sonunda yaşlanır. Ancak tüm bu süreç içinde babasına duyduğu özlem sürekli olarak daha derine doğru gider ve her zaman kendisiyle kalır.

For the Birds

Bu ödüllü kısa filmde ise insanların büyük bir hata yaptıkları konuyu ele alır. Düşünmeden ve pervasızca insanlarla alay etmelerinin ne kadar yanlış olduğunu işler. Bu işleme metodunu ise kuşlar üzerinden verir. Filmde belli bir grup geveze kuş telefon tellerine konarlar ve ardından yanlarına gelen kuşla çirkin olduğu için alay ederler. Ancak bu yaptıklarının yanlış olduğunu anlamaları çok uzun sürmeyecektir.

Harvie Krumpet

İnsanın kendisini geliştirmesi ve bunun karşılığında yaşadığı zorlukları ele alan bu kısa film de yine ödüllü kısa filmler arasındadır. Adam Elliot’un ilk kısa animasyonu olan bu yapımda Orta Doğuda dünyaya gelen Harvie’nin boynunda taşıdığı kitaba sürekli hayata dair notlar eklemesini işler. Yaşadığı trajedinin ardından birden kendisini huzurevinde bulur.

Peter & the Wolf

Bu ödüllü kısa filmde ise Rusya’daki bir köyde yaşayan çocuğun yaşadıkları ele alınmıştır. Peter normal bir günde doğaya yürüyüş yapmak için çıktığı zaman bir ördek, kedi ve kuş görmüştür. Kedi kuşu yakalamak için elinden geleni yapar ancak Peter’ın devreye girmesiyle birlikte kuş ağaca kaçar ve kediden kurtulur. Bu sırada Peter’ın büyükbabasının ona bir kurt saldıracağını düşündüğü için duyduğu endişe ve geri eve çağırma çabaları bu ödüllü kısa filmde işlenmiştir.

Feast

Bu kısa filmde ise köpek ve insan arkadaşlığı farklı bir pencereden işlenerek insanların içlerine işlemiştir. Oldukça başarılı olan bu kısa filmde Walt Disney imzası da bulunuyor. Köpeğinin bakış açısından da kareler bulunan bu kısa film gerçekten izlenmeye değer ve gerçekten ödül almayı hak etmiş bir kısa film olarak sizlerin karşısına çıkıyor.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler