Home / Finans  / Nasıl Zam İstenir: İstediğiniz Maaşı Almanın Püf Noktaları

Nasıl Zam İstenir: İstediğiniz Maaşı Almanın Püf Noktaları

Herkes daha fazla maaş almak ister ama maaşa zam istemek zordur. İşte patrondan zam istemenin püf noktaları.

Herkes daha fazla maaş almak ister ama maaşa zam istemek zordur. İstatistiksel olarak kadınlar zam isterken erkeklerden daha fazla çekinmektedir. Zam istemenin püf noktaları vardır. İşte patrondan zam istemenin yolları:

 

Araya Birini Sokmayın
Maaş beklentinizi iş arkadaşlarınızın patrona ima etmesini ya da bir şekilde onun kulağına gitmesini beklemeyin. Zam beklentinizi e-posta, mesaj ya da telefonla da söylemeyin. Bu konuyu onunla yüz yüze konuşun.

 

Önceden Randevu Alın

Yöneticiniz ile görüşmeden önce onunla resmi bir görüşme yapmak için randevu alın. Mümkünse haftanın en yoğun günleri olan Pazartesi ya da Cuma günlerini tercih etmeyin. Şirketiniz için kilit bir başarıya imza attıktan sonra bu randevuyu almak sizin için daha olumlu sonuçlanabilir. Hem şirket için hem de sizin için doğru zamanı yakalamalısınız. Şirketiniz mali açıdan parlak bir döneminde değilse bu görüşmeyi ertelemelisiniz.

 

Hazırlıklı Olun
Her işe başlarken olduğu gibi zam istemeye giderken de kendinizi buna fiziksel ve psikolojik olarak hazırlamalısınız. O gün her zamankinden şık ve bakımlı olmakla başlayabilirsiniz. Son derece kibar ve mütevazı konuşmalısınız. Kendinizden emin ve rahat olmalısınız ve görüşme esnasında gergin veya kibirli bir tavrınız olmamalı.

 


Dilinize Dikkat Edin

Konuşmaya “Paraya ihtiyacım var” ya da “Zam istiyorum” diyerek başlamayın, önce gerekçelerinizi sıralayın ve şirkete kattığınız artı değerlerden bahsedin. O ana kadar şirkete kazandırdığınız paradan, müşteri memnuniyetinden, geliştirdiğiniz ürün ve hizmetlerden, getirdiğiniz çözüm önerilerinden ve gönüllü olarak çalıştığınız ekstra mesai saatlerinden bahsedebilirsiniz. Bu zammı neden hak ettiğiniz konusunda somut örnekler göstererek yöneticinizi ikna edin.

 

Konuşurken “ben” değil “biz” öznesini tercih edin. Bu, ekibi benimsediğinizi ve onun iyi bir parçası olduğunuzu gösterir. “Ben bu işte bir numarayım, harikayım” gibi itici sözlerden uzak durun. Sert bir dille konuşmayın ama ezilip büzülmeyin de, özgüvenli bir tavır sergileyin. Yıllık 6000 TL maaş artışı istiyorum yerine aylık 500 TL artış istiyorum derseniz patronun gözünü korkutmuş olmazsınız.

 

Kararlı Olun
Kararsız bir duruş sergilememelisiniz, yoksa patronunuz zam talebinizi ciddiye almayabilir. Patronunuzu iyi tanımalı ve onun zayıf noktalarını bilerek zam beklentinizi bu açılardan sunmalısınız. Size sorabileceği her türlü soruya ve öne süreceği bahanelere karşı da hazır bir cevabınız olmalıdır. Patronunuz sizin karşınıza bir sürü bahaneyle çıkacaktır, “Şirket politası böyle”, “Bütçemiz yok”, “Ekonomik krizdeyiz malum..”, “Sen daha yenisin” vs. gibi. Zam isterken şirketteki olumsuzlukları değil, kendi olumlu yanlarınızı öne çıkarın.

 

Taktik Uygulayın
Maaş isteme gerekçelerinizi sıralarken aynı sektörde ortalama maaş miktarlarını söyleyebilir, ortalama bir performans için ödenen maaş ile kendi performansınızı kıyaslayarak maaşınıza zam yapılmasını isteyebilirsiniz. Şirkette verilen maaş aralığından haberiniz olduğunu, ama sizin maaşınızın düşük olduğunu ve bunun verimliliğinizi düşürdüğünü belirtebilirsiniz. Motivasyon kaybınızın işteki performansınızı direkt olarak etkilediğini ama işini çok sevdiğinizi ve kaybetmek istemediğinizi söyleyin. Zam aldığınız takdirde performansınızın nasıl artacağından ve bunun diğer çalışanlara da olumlu olarak yansıyacağından bahsedin. Size yapılacak maaş artışının aslında şirketin kazancına katkı sağlayacağını hissettirin.

 

“Hayır” Cevabına Kendinizi Hazırlayın
Zam isteğinize olumsuz yanıt alırsanız moralinizi bozup patronunuzu işi bırakmakla tehdit etmeyin. Bu cevabı olgunlukla karşılayıp şirket için elinizden geleni yapmaya devam edeceğinizi söylemelisiniz. Bu size artı puan kazandıracaktır. Her zaman tekrar zam istemeyi deneyebilirsiniz, ancak bunun için en az 1 sene beklemelisiniz. Yan haklar, performansa dayalı prim, ek ödemeler veya mesai ücretleri konularında beklentilerinizi dile getirebilirsiniz.

 

“Evet” Cevabı Alırsanız
Maaşınıza yapılan zam, şirket ile olan bağınızı güçlendiren bir sadakat anlaşması gibidir. Nasıl olsa zam aldınız diye performansınızı düşürmeyin ya da kısa süre sonra işten ayrılmayın. Maaşınıza zam yaptıkları için de sizden daha fazla beklentileri olabileceğini ve sizi daha yoğun bir iş temposunun bekleyebileceğini de unutmayın.

 

ZAM İSTERKEN ASLA SÖYLENMEMESİ GEREKENLER

 • “Zamanlama doğru değil ama…”
 • “2 yıldır zam almıyorum.”
 • “İki kişinin işini yapıyorum.”
 • “3 senedir burada çalışıyorum.”
 • “Yapmam gereken her şeyi yaptım.”
 • “Zam istiyorum çünkü özel hayatımda sorunlar var.”
 • “Maaşım bana yetmiyor, geçinemiyorum.”
 • “Evleniyorum / Çocuğum olacak.”
 • “Borcum var, ödemelerim birikti.”
 • “Maaşım 5 bin TL olsa iyi olurdu…”
 • “Ahmet benden daha çok kazanıyormuş.”
 • “Zam almazsam işi bırakırım.”
 • “Başka bir şirketten teklif aldım.”

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler