Home / Genel  / Meksikanın Devasa Sualtı Müzesi

Meksikanın Devasa Sualtı Müzesi

Sualtında müze olur mu hiç! demeden önce yazımızı okuyun

Dünyanın en büyük sualtı müzesi Meksikanın Karayip Denizine uzanan sahilleriyle dikkat çeken şehri Cancun da yer alıyor. Su altı müzesi hakkında bilgi verecek olursak müzenin adı ise Musa diyebiliriz. Denizin yüzeyindeki açıklara, 4 ile 10 metre arasında ki derinliklere yaklaşık olarak 450 gerçek boyutlara sahip insan figürlü heykel yerleştirildi. Müzenin kurucusu ise İngiliz fotoğraf sanatçısı ve heykeltraş Jason de Caires Taylor. Sergiyi sadece dalgıçların seyredebilmesinin önüne geçmek için heykeller dört ile sekiz metre derinliklerde olan ayrı galerilerde toplanmış. Müze iki ayrı bölümden oluşmakta ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini beklemekte. Heykellerin toplam ağırlığı ise 200 tonu geçiyor, 420 metrekarelik çorak bir deniz yatağına yayılmakta. Bu özellikleriyle müzeler tarihinde ilk olma özelliği gösteriyor.

Müze Hakkında Bilinmeyenler

Özel malzemeleri ile suyun altında saklanıyor ve doğal hayata uyum sağlayabiliyorlar. Yapay resim görevi de görmekteler. Heykeltraş Taylor heykellerin suyun altında sağlam şekilde kalabilmesi için PH değeri nötr olan çimento kullanmış. Meksika su altı müzesi deniz altındaki canlıların heykellerin üzerinde yaşayabilmesi özelliğiyle oldukça sıradışı. Canlılar yaşadıkları heykellerin şekillerini zamanla oldukça fazla şekilde değiştirmiş. Heykeltraş bu doğa dostu müze çalışmasının yanı sıra ülkeye fazla sayıda turist de çekmeyi başarmış. Müzenin başlangıç masraflarının büyük kısmı Meksika Cumhuriyeti tarafından karşılanmış. Bölgenin gelişmesini isteyen kişi ve kuruluşlar da maddi destek sağlayarak gönüllü olmuşlar.

Dev Sualtı Müzesinin Özellikleri

Müze dünyadaki ilk heykel müzesi olma özelliği taşıyor. 2009 yılında 100 heykel ile ziyaretçilerini kabul etmeye başlamış. Arkeoloji müzesi alanında deniz altında kurulan ilk müze olma özelliği gösteriyor. 2013 yılında ise 450 heykele tamamlanmış. Müzenin su altında kurulmasının ana teması doğal hayatı korumak ve toplumun bilinçlenmesine katkı sağlamak olarak bildirilmiş. Heykel müzesinde mercan oluşumları da oldukça fazla ve bu özelliğiyle ziyaretçilerinin gözünü dolduruyor. Meksikaya yolu düşenler dalış yapmadan dönmüyor. Müzeye başta dalgıçlar olmak üzere yılda 750 bin ziyaretçi geliyor. Müzenin duvarlarının olmayışı ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

Müzede Yapılan Değişiklikler ve Ülkemizdeki Müzeler

Ziyaretçiler okyanusa dalarak gerçek balıklar ve deniz canlılarıyla zaman geçirme fırsatı buluyor. Müzenin kuruluş amacı su altı canlılarının yaşam hassasiyetlerine dikkat çekmek olarak belirtilmiş. Mercanlar va deniz canlıları zamanla farklı bir forma dönüşüyor. Müze 2010 Kasım ayında su yüzeyinden 8 metre derine yerleştirilen ‘Sessiz Evrim’ adlı çalışmayla deniz altıyla en fazla bütünleşen heykel olmuştur. Heykelin 4 metrelik 2. Galerisine şnorkellerin dalışına izin veriliyor. Heykeltraş eserlerinde bizim kuşak 20 yıl boyunca teknolojik, coğrafi bakımdan hızlı değişime tanıklık etti. Bu da bizde kaybetme duygusuna neden oldu. Bu çalışmayla o anları kaydetmek, yaşatmak istedim diyor. Ülkemizde sualtı müzesi Eskişehir ve Bodrumda da bulunuyor.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler