Home / Finans  / Masraflarınızı Azaltmanın Yolları

Masraflarınızı Azaltmanın Yolları

3-5 liralık harcamalardan bir şey olmaz demeyin

Bireysel finans bir nedenden ötürü “Bireysel” olarak adlandırılmıştır. Para konusunda verilen tavsiyelerin veya en iyi örneklerin ne olduğu çok fark etmez. Parayı kazanma, harcama ve biriktirme şeklimiz bizim en iyilerimizi belirler. Yani para ile aramızda kişisel bir bağ vardır. Okuduklarımız ve araştırdıklarımız gibi uygulama tarafının yanı sıra kişiliğimiz ve harcama/biriktirme alışkanlığımıza bağlı olan tarafı da incelememiz bu anlamda önemlidir. Bu ilişkiyi anlamak daha fazla paramızın olmasının yanı sıra daha fazla mutlu olmamızı sağlar.

Hedeflerinizi bilmek ve bu hedefler doğrultusunda bütçe yapmak bireysel finansman anlamında atacağımız ilk adımdır. Nereye ne kadar harcadığınızı bir kere anladığınızda aileniz ve kendiniz için finansallarınızı optimize etmek ve masraflarınızı azaltmak çok daha kolay olacaktır.

Bunu yaparken küçük büyük gözetmeden her türlü giderinizi hesaba katmalısınız. Bu masraf benim için kaçınılmaz bir masraf mı? Azaltılabilir mi? Yoksa bu alandaki yatırımımı daha fazla arttırmalı mıyım? Gibi sorular giderlerinizi daha doğru değerlendirmenize yardımcı olur.

Masraf politikamızdan genel anlamda bahsettikten sonra biraz da birikim ile ilgili en önemli konulara göz atalım.

Basit Harcamalar

Her gün iş yerinde 5 TL’ye aldığınız kahve, 15 TL’ye öğlen arasında iş arkadaşlarınızla yediğiniz yemekler ilk bakışta ciddi bir maliyet gibi görünmeyebilir. Bu masrafları topluca düşündüğünüzde hızla artış gösterdiğini kolayca fark edebilirsiniz. Bu tarz harcamaları haftalık 100 TL olarak düşünürseniz yıllık 5.000 TL harcadığınızı kısa sürede fark edeceksiniz!

Basit Harcamaları Yönetmek için İpuçları:

Eğilimlerinizi anlayarak işe başlayabilirsiniz. Bu tip harcamaları yapmaya eğiliminiz var ise aylık bir bütçe limiti belirlemek sizin için iyi olabilir. Bu limite ulaştığınızı gördüğünüzde önemsiz diye nitelendirdiğiniz jarcamaları durdurmanız gerekecek ve bu sbir süre sonra sizi düzene sokacak.

Dur, Düşün, Harca Stratejisi

Bu basit stratejiyi uygulayarak harcama eğiliminizi durdurabilirsiniz. Kasaya gitmeden önce bir kaç saniye düşünün. Aldığınız şeyi değerlendirin. Bununla ilgili bir kaç soru sormanız yeterli olacaktır. Bunu yaparken kendinizi haklı çıkartmayın ve objektif yaklaşın.

Harcama Stratejiniz için İpuçları: 

Cüzdanınızda taşıyacağınız veya aklınızda tutabileceğiniz bir kaç örnek soru… Bu kütüphaneyi geliştirebilirsiniz.

  1. Bu bir istek mi ihtiyaç mı?
  2. Bu ürünü/hizmetin yerine elimdeki bir şeyi kullanabilir miyim?
  3. Başka bir yerde daha ucuz bir fiyat bulabilir miyim?

Listele, Listele, ve Yine Listele

Uygulanabilecek en iyi stratejilerden bir diğeri ise alışveriş listesi oluşturmaktır. Listeler kağıt üzerinde, telefonunuzda veya tabletiniz de olabilir. Bu listede ihtiyacınız olan her şeye yer verin. Bunu yaparken önceliklerinizi ve bütçenizi de belirtin. Bu şekilde satın alma esnasında nabzınız yükseldiğinde listenize bakarak dengenizi koruyabilirsiniz. Listede olmayan bir şeyi satın almayın. Harcamalarınızın kontrolü sizde olsun.

Liste Yaparken Kullanabileceğiniz İpuçları:

Telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak düzenli olarak listenizin üzerinden geçin. Bunun için mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

İstenmeyen Giderler

Bütçemizde istemediğimiz halde harcama yapmak zorunda kaldığımız kalemler olabilir. Bu tarz giderler genelde zamansızlık veya organizasyonsuzluktan kaynaklanır. Geç ödenen kredi kartı ekstresi, ödenmeyen park ücretleri ve trafik cezaları gibi bir çok örneği olabilir. Kütüphaneden kitap alırsınız ve geciktirirsiniz veya ücretsiz diye abone olduğunuz bir siteyi unutursunuz ve ücret alınmaya başlanır.  Bunları küçümsemek ciddi hata yapmak anlamına gelecektir.

Beklenmedik Masraflardan Kaçınmak için İpuçları:

Mümkün olduğunca bu tür masraflardan kaçının fakat bu masraflar için bütçenizde yer ayırmayı ihmal etmeyin. Bu tür masrafları iptal etmeyi veya kontrol etmeyi unutuyorsanız telefonunuzda uyarıcılar kurabilirsiniz.  Ücretsiz üyelik alıyorsanız bittiğii tarih için mutlaka bir bildirim kurun.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler