Home / Aile  / Maddi Sıkıntılar Çocuklara Nasıl Anlatılmalıdır?

Maddi Sıkıntılar Çocuklara Nasıl Anlatılmalıdır?

Anne babaların tek isteği çocuklarının iyi koşullarda yetişmesidir ancak işler her zaman yolunda gitmeyebilir.

Anne babaların tek isteği çocuklarının iyi koşullarda yetişmesi, iyi bir okula gidebilmeleri ve gönüllerinden geçenleri rahatça alabilmeleridir. Ancak her zaman işler yolunda gitmeyebilir; işten çıkarılmalar, tahsil edilemeyen ödemeler, biriken kredi borçları, ani sağlık problemleri ve hesapta olmayan harcamalar yüzünden aile bütçesi sıkıntıya girebilir ve maddi sıkıntılar yaşanabilir. Bu ekonomik zorluklar bazen kolayca atlatılabilir, ama bazen de tüm mal varlığının kaybedilmesine ve ailenin dağılmasına yol açabilir. 

 
7 yaşından küçük çocuklar evde bir problem olduğunu hissederler ancak bunun neden kaynaklandığını tam olarak anlayamazlar. Bazen evden taşınmak ve aile büyüklerinin yanına yerleşmek zorunda kalan ailesinin boşandığını düşünebilirler, ya da artık onlara istediği oyuncağı almadıkları için onu sevmediklerini zannedebilirler. Bu yaşlardaki çocuklar duygularını tam olarak ifade edemedikleri için bu ani değişim onlarda olumsuz davranışlara sebep olur. Yaşadıkları stres çocukların içine kapanmasına ya da saldırgan ve agresif tavırlar sergilemesine neden olabilir. 
 

8 yaşından büyük çocuklar bu durumun farkındadırlar ve onlar kendi paylarına düşeni yapmak isterler. Ancak ergenlik çağındaki çocuklar istedikleri kadar harçlık alamadıkları veya artık dışarı sık sık çıkamadıkları için arkadaşları ile olan sosyal bağlarının zedelenmesinden korktukları için özgüven kaybına uğrayabilir ve depresyona kadar uzanan psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Bu yüzden yaşanan ekonomik sorunlar bu yaştaki çocuklara çok fazla detay verilmeden anlatılmalıdır ve onlardan bu konuda yapmalarını istedikleriniz açıkça belirtilmelidir.

 

Maddi Sıkıntıların Çocuklar Üzerinde Yarattığı Olumsuz Etkiler

• Uyumakta güçlük çekme ya da uyumak istememe

• İştahsızlık ya da aşırı yemek yeme

• Okula gitmek istememe veya konsantrasyon bozukluğu

• Kardeş kavgalarında artış ve ağlama krizleri

• Tırnak yeme, altına kaçırma ve benzeri davranışlar

• Arkadaşlarına veya oyuncaklarına karşı hırçın davranma

• Çok fazla televizyon izleme veya bilgisayar oyunları ile oynama

 
Maddi Sıkıntıları Çocuklara Nasıl Anlatılır?
 
Yaşanan maddi zorluklar asla çocuklardan saklanmamalıdır çünkü du durumdan yetişkinler kadar çocuklar da fazlasıyla etkilenmektedir. Bu yüzden mutlaka çocuklarınızı karşınıza alıp bu durumu anlayabilecekleri şekilde onlarla konuşmalısınız. Çocuklar paranın sınırsız bir kaynak olduğunu ve yaptığınız tasarrufların onları cezalandırmak için olduğunu düşünebilirler. Çocuklara bunun geçici bir süreç olduğunu, onların hiçbir suçu olmadığını, onları çok sevdiğinizi, sadece bir süreliğine daha az para harcamanız gerektiğini açıklayın.
 
– Yalan Söylemeyin
Maddi sorunlar
da hayatın bir parçasıdır. Bunda utanılacak ya da saklanacak bir durum yoktur. İşler yolunda gitmiyorsa bunu bilmek onların da hakkıdır. Gerçekleri gizlemeyin. “Biraz daha fazla paraya ihtiyacımız olduğu için evimizi/arabamızı satıp borçlarımızı kapatacağız.” gibi açık ve net cümleler kurmaya özen gösterin. Yoksa sorunun kendilerinde olduğunu düşünebilirler. Çocukların geniş bir hayal gücü vardır, unutmayın.
 
– Umut Verin ve Cesaretlendirin
“Bu evi/arabayı nasıl aldıysak, daha çok çalışıp daha iyisini alacağız. Bunun için birkaç sene para biriktirmemiz gerekiyor.” gibi cümleler ile geleceğe umutla bakmalarını sağlayın.
 
– Empati Kurmalarını Sağlayın
Yaşadığınız zorlukları onun anlayacağı bir dilde anlatmaya gayret edin. “Sen nasıl matematik dersinde zorlanıyorsun ama biraz fazla çalışınca sınavı geçiyorsun ya, işte babanızın da biraz daha fazla çalışması gerekecek ve ben de sana derslerinde yardım ettiğim gibi ona yardım edeceğim” gibi.
 
– Tasarruf Yapmaya Teşvik Edin
“Artık daha az para harcamamız gerekiyor. Sadece ihtiyacımız olan şeyleri almalıyız. Böylece para biriktirebiliriz.” şeklinde basit açıklamalar yapın ve ona para biriktirmenin güzelliklerinden bahsedin.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler