Home / Finans  / Kredi Kartı Limit Yükseltme

Kredi Kartı Limit Yükseltme

Kredi kartınızın limitini yükseltmek istiyorsanız Kredi Kartı Limit Yükseltme işleminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini mutlaka okuyun.

Ekonomi iyiye gittikçe bankalar ilgimizi çeken cazip olabileceğini düşündüğümüz teklifler ile karşımıza çıkıyor. Genelde işleyiş şöyle oluyor:

Bir gün beklemediğimiz bir anda bankamızda bir SMS geliyor ve diyor ki “Kredi kartınızın limitini X TL’ye yükseltmek istiyoruz. Kabul ediyorsanız bu mesajı EVET diye cevaplayın”.

Bu mesajı takiben düşünmeye başlıyorsunuz ve diyorsunuz ki:

“Bütün kredi ve fatura ödemelerimi zamanında ve düzenli bir şekilde yapıyorum Kredi notum yükseldi ve sonunda bankam bunu fark etti. Şimdi kredi limitimi yükseltmek istiyorlar.”

Evet Haklısınız Kredi Kartı Limit Artışı Yardımcı Olabilir:

Aslına bakarsanız bankanızın kredi kartı limitinizi arttırmak istemesi son derece olumlu bir gelişme. Bankanın penceresinden baktığımızda size tanımlamış olduğu kredi limiti ile bir risk aldığını görüyoruz ve şimdi bu riski arttıracak kadar size güveniyor.

Bunun bize ne fayda sağlayacağını sorduğunuzu duyar gibiyiz. Daha yüksek bir kredi limiti kredi skorunuzun yükselmesinde etkili olabilir. Kredi skorunuz hesaplanmasında ne kadar kredi  kullandığınız önemli bir hesaplama kriteridir. Daha yüksek bir kredi kartı limiti kişisel kredilendirme skorunuzun artmasına yardımcı olabilir.

Bunun yanında kredi ve finansman başvurusunda bulunduğunuzda aylık olarak bu limitin ortalama ne kadarını kullandığınız da değerlendirme kriterleri arasında yer alacaktır. Bu durumu örnekler ile açıklamak gerekirse:

Örnek 1: Diyelim ki 1.000 TL Kredi Kartı Limitiniz var ve aylık olarak ortalama bu limitin 200 TL sini harcıyorsunuz. Yani Kredi Kartı Limitinizin 200 / 1.000 = %20’sini harcıyorsunuz. Borç veren açısından bakıldığında bu güzel bir portre denilebilir.

Örnek 2: Diyelim ki 1.000 TL Kredi Kartı Limitiniz var ve aylık olarak ortalama bu limitin 2800 TL sini harcıyorsunuz. Yani Kredi Kartı Limitinizin 800 / 1.000 = %80’sini harcıyorsunuz. Ödemelerinizi düzenli yapsanız bile kredi limitinizi büyük ölçüde kullandığınız için borç veren sizin riskli olduğunuzu düşünebilir.

Örneklerde de görebileceğiniz gibi aylık Kredi Kartı harcamanızın Kredi Kartı Limitinize oranı %20 – %30 aralığında tutacak şekilde bir planlama yapmak mantıklı olacaktır. Size gelen Kredi Kartı Limit Artışı teklifini bu çerçeveden değerlendirebilirsiniz.

Limitinizi Gerçekten Bankanız mı Arttırıyor?

Bu durumda bankanız sizin Kredi Kartı Limitinizi Yükseltmek istiyorsa bu teklifi kabul etmek mantıklı görünüyor. Fakat bankanız Kredi Kartı Limitinizi Yülseltmek için sizi tekrar değerlendirmeye sokmak istiyor ise bu durumda dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü aslında limit artışını talep eden taraf siz oluyorsunuz.

Limit artışını gerçekten bankanızdan gelen bir teklif olduğundan emin değilseniz bankanıza limit artışı için TC Kimlik No, Annenizin Kızlık Soyadı gibi herhangi bir bilgiye ihtiyacı olup olmadığını sormanızda yarar var. Bu tarz bilgilerin talep edilmesi hakkınızda sorgulama yapılacağı anlamına geliyor.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Talebinde Bulunabilir miyim?

Bankanızdan Kredi Kartınızın Limitini arttırmak için talepte bulunabilirsiniz. Fakat bu sefer senaryo tersine dönebilir. Temelde bankalar acil para ihtiyacı olmayan kişilerin kredi kartı limitlerini arttırmak isterler. Oluşan bir ihtiyacınızı karşılamak için çare olarak Kredi Kartı Limit Artışı talebinde bulunuyorsak bu her şeyi tersine çevirip hesabımızın kapanmasına veya mevcut limitimizin düşmesine sebep olabilir.

Kredi Kartı Limit Yükseltme

talep ederken bankanız size talebinizin nedenini sorabilir. Cevap olarak nakde sıkışmanız ve  daha fazla harcamanız gerektiğini söylemek problem yaşamanıza neden olabilir. Bunun yerine aylık otalama kredi kartı  harcamanızın kredi kartı limitinize oranını optimize etmek için başvuruda bulunmanız daha etkili olacaktır.

Sonuç Olarak?

Bankanızdan gelen Kredi Kartı Limit Artışı teklifi olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Tek yapmamız gereken bu teklifi gerçekten bankamızın yapıp yapmadığını anlamak olacaktır.  Bu teklifi kabul etmek gelecekte yapacağımız kredi başvurularımızın değerlendirilmesinde önemli rol oynayan kredilendirme skorumuzu olumlu etkileyecektir.

Fakat unutmayalım ki daha yüksek bir kredi kartı limiti daha fazla harcamamıza sebep olabilir. Kredi kartı harcamalarımızın Kredi Kartı Limitimize oranı %20 – % 30 bandında olması bu anlamda önem taşımaktadır.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler