Home / Eğlence  / Konu Yapay, Dizi Orijinal: Jet Sosyete

Konu Yapay, Dizi Orijinal: Jet Sosyete

Zengin kız fakir oğlan konulu dizilerin bile telif ödenerek “yabancıdan” alındığı bir dönemde Gürsel Birsel çok orijinal kalıyor.

Bir ara “Türkler dublajda çok iyi” vardı. Avunç ve kıvanç kaynağıydı. Şimdi ise, “Türkler uyarlamada çok iyi” yolundayız. Her gün bir aynı-yenisi çekilen Türk dizilerinin hem yurtta hem de yurt dışında gösterdiği izlenme başarısı bir yana, ister sinemada olsun ister televizyonda, bu ülkenin on yıllardır işlediği “fakirlik vs. zenginlik” konulu bir dizi veya film dahi yazamıyorsak tası tarağı toplayıp gidelim daha iyi. Memlekette yazar mı kalmadı yoksa o yazarlar sokağa çıkmıyor, okumuyor veya bir şey izlemiyor mu? Manasız Bizim Hikâye garabetinden ıslak köpek kokan Kiralık Aşk’a, Kore eriştesi tadındaki Kadın’dan Kadın’daki Nisan karakterinin yazdığı kompozisyondan bile beter durumdaki Ufak Tefek Cinayetler’e kadar her şey (ç)alıntı.

 

Gülse Birsel ise yazıp oynadığı üç dizi ve bir film ile bunların arasından kanırtarak sıyrılıyor. Avrupa Yakası, yabancı dizi izlemeyen Türkler için bir dönüm noktasıymış bakın, bunu Jet Sosyete çıktıktan sonra sosyal medyada “Burhan Altıntop” diye bağrışan insanlardan gördüm. (“Burhan Altıntop mu kaldı?” – İlayda Çıkrıkçıoğlu) Yalan Dünya dizisi ise bence Gülse Birsel’in oyunculukta sınıf atladığı yerdi. Ve Gülse Birsel bu yapımların yazarı olduğu için oyunculuğu pek konuşulmasa da, Avrupa Yakası hariç yaptığı iki dizinin en iyi ilk üç oyuncusu arasındadır bence. (Döktürüyor, zira.) Ama Gülse Birsel’in en büyük yeteneği “tipleme tahlili”; öyle ki memleketin en Beyaz Türkünden en Beyaz Olmayan Türküne kadar her kesimini iyi biliyor. Kim ne ister, nasıl konuşur, ne yapar, ne yer o kadar iyi gözlemliyor ki Alev Alatlı’nın TV komedi sürümü diyesim var. Her şeyden haberi var ve asla kibirli değil. (Gerçi Aile Arasında filmi için yaptığı konuşmalarda bir “kabarma” hissediliyordu ama asla çok görülemez.)

 

Gülse Birsel “yepyeni” şeyler yapmıyor aslında. Var olanı yeni şekilde tekrar sunuyor. Yazdığı karakterlerin hepsini biliyoruz, tanıyoruz zaten. Yaptığı şey, “Al bak, buradan böyle gözüküyorsunuz” demek. Karikatürize ama orijinal.

 

Kendi de dâhil herkesle ve her şeyle ince ince dalga geçebilen biri. O yüzden aile filmi kontenjanını Aile Arasında ile doldurmuş olsun ve o civarlarda tekrar dolanmak yerine, kara komedi yapsın. Tadından yenmez.

Editörün E'si.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler