Home / Seyahat  / Kış Tatilini Geçirmek İçin En İyi 5 Kayak Merkezi

Kış Tatilini Geçirmek İçin En İyi 5 Kayak Merkezi

Kış tatilini geçirmek ve ailece karın tadını çıkarmak için en iyi yol kayak merkezlerinden geçiyor.

Kar, kış, soğuk… Bunlar günlük hayatı zorlaştıran ve pek hoş çağrışımları olmayan kelimeler olsalar da, bu durumu tam tersine çevirmenin çok keyifli bir yolu var. Pek çok kişi kışın tatil yapmayı pek cazip bulmasa da, belli bir çoğunluk yaz tatilinden döner dönmez kış aylarında çıkacakları kar tatilinin rezervasyonunu yaptırıyor. Kışın tadını çıkarmanın en iyi yolu tabi ki karla yapılabilecek en eğlenceli aktivite olan kar sporlarından yani kayak merkezlerinden geçiyor.

Türkiye, kış turizmi açısından çok büyük bir potansiyele sahip. Belki de şimdiye kadar hiç görmediğiniz şehirlerimiz, dünya standartlarındaki kayak pistlerine ev sahipliği yapıyor ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Sömestr tatilinde ailenizle birlikte vakit geçirmek ve de karın tadını doyasıya çıkarmak için bu kayak merkezleri en ideal seçenekler arasında yer alıyor. İşte bir sonraki kış tatilinizde değerlendirmeniz için, Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerini sizin için derledik.

1- Uludağ, Bursa

Türkiye’de ilk akla gelen kayak merkezi kuşkusuz ki Uludağ. Her yaştan kar sevdalısının adrenalinle dolu eğlenceli bir yarıyıl tatili geçirmesi için en ideal otellere ev sahipliği yapıyor. En büyük ikinci kış sporları merkezi olan Uludağ’da zorluk derecesine göre farklı tam 11 pist, 7 telesiyej ve 6 teleski bulunuyor. Aynı zamanda buz pateni kiralayabilir, Snowboard yapabilir, kar motosikletiyle safariye çıkabilir veya Snowblade’in bir türü olan Bigfoot’larla kaymayı deneyebilirsiniz. Pek çok şehirden ulaşımı kolay olan Bursa’dan Uludağ’daki kayak merkezlerinin bulunduğu oteller bölgesine ulaşmak için 22 dakikalık bir teleferik yolculuğu yapmanız yeterli. Kayak için en iyi zaman ise Aralık ve Mart arasındaki dönem. Bursa sadece kayak açısından değil, gece hayatı, konser ve festival programları ile de her yaştan ziyaretçinin beklentilerini karşılayabiliyor.

 

2- Palandöken, Erzurum

Eksi 40 dereceye düşen hava sıcaklığı sebebi ile 6 ay boyunca karla kaplı kalan Palandöken Dağları, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biri. Ekim ayında açılan kar sezonu ile birlikte tam 32 bin kişinin aynı anda kayak yapabileceği bir merkeze ev sahipliği yapan bu dağlarda, Türkiye’nin en uzun kayak pisti bulunuyor. Palandöken Kış Sporları Merkezi’nin Erzurum’un merkezine sadece 7 km uzaklıkta olması da büyük bir ulaşım kolaylığı sağlıyor. Yüksekliği 2200 metreden başlayıp ve 3176 metreye kadar uzanan Palandöken dağlarında ikisi olimpik olmak üzere, dünya standartlarına göre düzenlenmiş tam 22 kayak pisti bulunuyor. Dünyanın en uzun ve en dik ikinci kayak pisti de burada bulunuyor. Bu yüzden uluslararası pek çok organizasyon için burası tercih ediliyor.

 

3- Erciyes, Kayseri

Kayseri havaalanına 25 dakika uzaklıkta olan Erciyes Kış Sporları Merkezi’nin öne çıkan özelliklerinin başında Türkiye’nin en uzun telesiyej hizmetini veriyor olması ve dağ genelinde toplam 34 kayak pistine sahip olması geliyor. Eğimi %10 ila %50 arasında değişen bu pistler her seviyedeki kayakçıya hitap ediyor. Kaymayı bilmiyorsanız burada uygun fiyatlarla kayak malzemeleri kiralayabilir ve kayak yapmayı öğrenmek için ders alabilirsiniz. Kayak haricinde Snowboard ve Snowkite da yapabilir, ailece keyifli zaman geçirebilirsiniz.

 

4- Ilgaz Dağı, Kastamonu

“Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” diye şarkılara konu olmuş bu yoğun orman örtüsü ve zengin yaban hayatı ile kayakseverlerin gözdesi olmayı başarmış Ilgaz Dağları’ndaki kayak merkezinde 4 konaklama tesisi ve 3 doğal pist bulunuyor. Diğer kayak merkezlerine göre küçük olsa da beklentiyi fazlasıyla karşılıyor.

 

5- Zigana Geçidi, Gümüşhane

Sakin bir kar tatili tercih ediyorsanız, bölgede konaklayabileceğiniz bir kayak oteli olan Zigana’yı ziyaret edebilirsiniz. Yılın 5 ayı boyunca 100 cm ila 150 cm kalınlığında karla kaplı bölgede 1 adet teleski var ve pistlerin yüksekliği 1900 metreden başlayıp 2500 metreye kadar çıkıyor.

 

Türkiye’nin diğer en iyi kayak merkezleri:

 • Köroğlu, Bolu
 • Kastamonu, Çankırı
 • Kocaeli, Kartepe
 • Kars, Sarıkamış
 • Isparta, Davraz Dağı
 • Sivas, Yıldız Dağı
 • Erzincan, Ergan Dağı

 

Dünyadaki en iyi kayak merkezleri:

 • Kitzbuhel, Avusturya
 • Cortina d’Ampezzo, Belluno, İtalya
 • Les Deux Alpes, Fransa
 • St. Moritz Kayak Merkezi, İsviçre
 • Pamporovo, Smolyan,  Bulgaristan
 • Bansko, Blagoevgrad, Bulgaristan
 • Chamonix-Mont-Blanc, Haute-Savoie, Fransa
 • Stowe, Vermont, ABD
 • Tremblant Dağı, Quebec,  Kanada
 • Vail, Colorado, ABD

 

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler