Home / Eğlence  / Kinetik Kum Nedir, Evde Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

Kinetik Kum Nedir, Evde Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

Son yılların en gözde oyuncağı olan kinetik kum için sihirli kum diye boşuna demiyorlar!

Kinetik kum için sihirli kum da diyebiliriz. %2 polimer ve %98 deniz kumu karışımından elde edilen bu madde, çok kolay şekil alabilir, ilginç bir akışkan kıvamı vardır ve sadece kendine yapışır, ele veya başka bir yüzeye yapışmaz. İçerisinde kimyasal bir madde olmadığı için 3 yaşından büyük çocuklar güvenle oynayabilir. Elle tutulduğunda verdiği his tıpkı deniz kumu gibi ıslaktır ama deniz kumu gibi bir süre sonra kurumaz. Bu yüzden çocuklar uzun süre, aynı keyifle kinetik kum ile oynanabilir.
 
Son yıllarda dünyadaki en popüler oyuncaklardan birinin kinetik kum olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, YouTube’da kinetik kum videoları milyonlarca kez izlenmektedir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kinetik kum ile oynamanın sakinleştirici ve terapatik bir yönü de vardır. Kinetik kumu kesmek, şekillendirmek, mıncıklamak ve sadece dokunmak bile bazı kişilere inanılmaz zevk vermektedir. Bunu keşfeden YouTuber’lar da bunu fırsata çevirerek milyonlarca kez tıklanan videolar çekmektedir. 2013 yılında yüklenen bu kinetik kum videosu tam 101 milyon kere izlenmiş!
 

Kinetik Kumun Çocuklar İçin Faydaları
 
1. YouTuber’ları zengin etmesinin haricinde kinetik kum çocukların motor becerilerini ve hayal güçlerini geliştirir. Pedagogların da tavsiye ettiği kinetik kum elle oynandığı için minik parmakların ve ellerin çalışması ve güçlenmesi açısından çok faydalıdır. Çocuklar kinetik kumu ezebilir, parçalayabilir, top yapabilir, kalıplara koyup şekiller çıkarabilirler.
 
2. Kinetik kum çocukların duyusal (dokunsal) gelişimi için de mükemmeldir. Sürekli her şeye dokunmak isteyen miniklerin çok hoşuna gidecek bir yapısı olduğu için, verdiği his sayesinde ellerini kinetik kumdan çıkarmak istemeyeceklerdir. Dokunmayla ilgili problem yaşayan çekingen çocuklar için de ideal bir materyaldir. Normal kum gibi tırnak aralarına girmediği için ve yumuşacık olduğu için, onların da dokunma isteklerini harekete geçirecektir.
 
3. Okul öncesi çocukların okuma yazma ve sayıları öğrenme konusunda en büyük yardımcılarından biridir. Kinetik kumun üzerinde parmakla ya da bir çubuk yardımıyla harfleri ve sayıları yazabilir, kağıt kalemle uğraşmadan sonsuz bir kaynak üzerinde alıştırma yapabilirsiniz.
 
4. Kinetik kum ile oynamanın doğru bir yolu yoktur. Çocuklar sınırsız bir hayal gücüne sahiptir ve kinetik kum da bunu destekleyen en önemli oyunlardan biridir. Kinetik kum ile yapılabilecek şeylerin bir sınırı yoktur. Bu yüzden çocuklarda daima yeni fikirler üretme isteği uyandırır. Otizmli çocuklar için de bu açıdan çok faydalı bir aktivitedir.
 
5. Kinetik kum dikkat bozukluğu ya da öfke problemi olan çocuklar için benzersiz bir oyuncaktır. Çocuklar kumla oynarken sakinleşirler ve daha uzun süre konsantre olmayı öğrenirler; hem de zahmetsiz ve eğlenceli bir şekilde. Kinetik kum kendine has yapısı sayesinde yetişkinleri bile “zen moduna” sokar; kalp atışlarını ve nefes alışlarını yavaşlatır.
 
Evde Kinetik Kum Nasıl Yapılır?
 
Malzemeler:
– 2 bardak kum
– 1 bardak mısır nişastası
– Yarım bardak su
– 2 pompa sıvı sabun
 
Bir kabın içerisine kumu ve mısır nişastasını koyun. Ayrı bir kapta suyun içine sabunu ilave edip karıştırın. Suyunuzu kumlu karışıma dökün ve karıştırın. Daha sonra suyun biraz uçması için 1-2 saat bekletin. İşte kinetik kumunuz oynanmaya hazır! Renkli akvaryum kumu ya da gıda boyası kullanarak renkli kinetik kum yapabilirsiniz.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler