Home / Genel  / Keçe İle Yapılabilecek Basit Takılar

Keçe İle Yapılabilecek Basit Takılar

"Keçe ne işime yarar ki" demeden önce yazımıza göz atınız

Keçe bilindiği üzere koyun keçi gibi hayvanlar üzerinden elde edilen bir kumaş türüdür ve kumaş sayesinde çok basit işlemler yaparak paslanmaya yüz tutmuş küpelerinizi, bileklikleriniz, tokalarınız, taçlarınız, künyelerinizi, bileziklerinizi ve broş gibi eşyalarınızı bu kumaş sayesinde yeniden hayata döndürebilirsiniz. Keçe ile basit takı yapımları oldukça fazladır ve gerçekten bu işle uğraşmayı sevenler için bir o kadar keyifli ve bir o kadar kolaydır. Ancak dikkat edilmesi gerekilen noktalar da mevcuttur. Örneğin, kullanacağınız keçe kumaşının kalın olmaması gerekir. Bunun sebebi ise kesinlikle kalın keçe kumaşının takıların zarafetini kötü etkilemesi ve kaba durmasıdır. Bunun yanı sıra boncuk işleyeceğiniz ip olabilirse en ince takılarda kullanılan misinalardan olması gerekmektedir. Ya da bunun yerine çok sağlam bir ip ile aynı işlev görülebilir. Bunun üzerine kendi yaratıcılığınızı konuşturmak istiyorsanız fiyonk kurdele ve boncuk işleme motiflerinde istediğiniz gibi değişikliklere gidebilirsiniz.

Keçe ile basit küpe yapımı: Öncelik olarak keçe kumaşınızı ince olarak seçiyorsunuz. Sonrasında oval takı taşının çevresini kendi isteğiniz üzerine boncuklarla işleyebilirsiniz. Ardından kum boncukları aracılığı ile bunun çevresini dolduruyorsunuz. İnce bir boncuğu alıp üstüne dikmenizin ardından bunun da çevresini isteğe göre siyah boncuk ve kum boncukları ile sarabilirsiniz. Bunun ardından küpenin etrafında kalan keçe kumaşını dikkatli bir şekilde kesmenizle birlikte ince şerit kurdeleden küpenin üst tarafına fiyonk yapabilirsiniz. Tabi bunu küpenin üst tarafına dikmeniz gerekmektedir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra küpenin arkası güzel bir görüntü sergilemiyor olabilir. Bu durumda ise küpenin arkasını ince deri ya da siyah kumaş ile kapatabilirsiniz. Yine isteğe göre zincirle tutturularak güzel bir görüntü ayarlanabilir.

Keçe ile basit kolye yapımı:  Öncelik olarak topları oluşturmak için 15 cm kadar yün kesmeniz gerekiyor. Kesilen yünün uçlarına gevşek olacak şekilde düğüm atılır. Uçlar bu gevşek atılan düğüm üzerine sarılır. Kendi istediğiniz büyüklüğe kadar yün sarma işlemine devam edin. Avuç içine alarak keçeleme işlemine hazırlayın. Bu noktadan sonra ise kaynar sabunlu su dolu bir kap yardımı ile keçeleme işlemi tamamlanır. Bunun ardından ise çiçek ve yaprakları yapmaya geçebilirsiniz. İstediğiniz renkte olan yünleri keçe fırçasının üzerine yerleştirmenizin ardından özel iğne yardımı ile yün lifler tamamen birleşinceye dek dövülme işlemine tabi tutulur. Kendi isteğinize göre çiçek ve yaprak oluşturmak için şekil verebilirsiniz ve kendi tarzınızı konuşturabilirsiniz. Son olarak yün lifi ekleyerek iğne ile aynı işleme devam edilir ve sonunda birleştirme ile keçe kolyeniz hazır olmuş olur.

Kendi isteğinize uygun olarak çok kolay ve basit bir şekilde fazla zaman harcamadan kendinize yeni takılar yapabilirsiniz ve eski, kullanmadığınız takıları tekrar kullanılabilir duruma getirebilirsiniz. Ancak hangi işlemi yapıyor olursanız olun güzel görünüm için kalın keçe tercih edilmemelidir.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler