Home / Eğlence  / Kaktüs Bile Bakamıyorum Diyenlere: Ölümsüz Kaktüs Yapımı

Kaktüs Bile Bakamıyorum Diyenlere: Ölümsüz Kaktüs Yapımı

Taş kaktüsü diye bir sukkulent türü var ama onunla karıştırmayın, bu taş kaktüs başka

Başlığa taştan kaktüs yapımı da diyebilirdik ama itiraf edin, siz de bizim gibi saksı bitkilerini hayatta tutmak konusunda sorun yaşıyorsunuz değil mi? Kaktüs bile bakamıyorum diyenlerin sayısı hiç de az değil, o yüzden kendinizi hiç kötü hissetmeyin. Biz çaresini bulduk: 2 ay ömrü olan kaktüslere inat, yaşasın ölümsüz kaktüs sanatı! Gelelim çakıl taşından kaktüs nasıl yapılır sorusunun cevabına…
 
Taş boyama konusunda üstün bir yetenek gerektirmeyen ve hatta çocuğunuzla birlikte güzel bir aktiviteye dönüştürebileceğiniz bu “kendin yap” (DIY) projesi için gerekli olan malzemeler çok basit: 5-6 adet oval ve büyük çakıl taşı, bir adet saksı, yeşil, siyah, beyaz renkte akrilik boya, ince uçlu sulu boya fırçası, kum ya da küçük çakıl taşları (teraryum taşı ya da akvaryum taşı olarak da geçiyor).
 
Taştan kaktüs yapımı da çok kolay. Önce taşlarınızı açık ve koyu renkte yeşil boya ile boyayın. Tek bir tonda yeşil renginiz varsa bir damla siyah renkte boya ile rengini koyultabilir ya da beyaz boya ile rengini açabilirsiniz. Çakıl taşlarınız koyu renkteyse, taşın rengini tamamen örtmek için 2 kat boya yapabilirsiniz. Çakıl taşlarını yeşil renge boyadıktan sonra kurumalarını bekleyin. Akrilik boya su bazlı olduğu için çok çabuk kuruyacaktır. Daha sonra ince uçlu sulu boya fırçası ile taşların üzerine beyaz renkte dikenler çizmeye başlayın. Size ilham vermesi için aşağıya bir sürü taş kaktüs örneği bıraktık.
 
Taştan kaktüslerin üzerine dikenlerini de çizdikten sonra seçtiğiniz saksıya kum ya da çakıl taşı doldurun. Kuruyan kaktüslerinizi bu çakılların içine gömün. Saksı yerine kaktüslerinizi daha büyük bir taşın üzerine de yapıştırabilirsiniz. Kaktüslerin daha gerçekçi görünmesi için üzerine küçük çakıl taşlarını kırmızıya boyayarak kaktüs meyveleri de ekleyebilirsiniz, ya da rengarenk küçük plastik çiçekler yapıştırarak farklı bir hava katabilirsiniz. Ölümsüz kaktüs yapımı işte bu kadar kolay 🙂
 
 
 

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler