Home / Seyahat  / İtalya’da Kahve Siparişi Vermenin 9 Kuralı

İtalya’da Kahve Siparişi Vermenin 9 Kuralı

İtalyanların kendilerine has kahve ritüelleri vardır ve herkesin bu ritüellere uyması beklenir.

İtalya’da kahve içmeyen biri, Türkiye’de çay içmeyen biriyle eşdeğerdir; bu durum oldukça tuhaf karşılanır. Biri “Prendiamo un caffè?” yani “Bir kahve alır mıydınız?” diye sorduğunda eğer onlara hayır cevabı verirlerse, kendilerini açıklamak zorunda kalırlar. Kahve, İtalyan kültürünün demirbaşlarından biridir; biri olmadan diğeri düşünülemez. İtalyanların kendilerine has kahve ritüelleri vardır ve turistlerin de bu ritüellere uymaları beklenir. Aksi halde onlara pek hoş gözle bakmazlar. Bu ritüellerin bazılarını anlamak bizim için zor olsa da, İtalya’yı ziyaret ettiğimizde kimseyi gücendirmek istemeyiz.

1. Sütlü Kahve Sadece Sabahları İçilir
Cappuccino, latte ya da macchiato gibi süt ile birlikte hazırlanan kahveler sadece sabahları ya da yemek yenmediği zamanlarda içilir. Bir İtalyan için ana yemeğin üzerine süt içme fikri oldukça korkunçtur. Yine de bu konuda ısrarcıysanız baristadan ya da garsondan özür bile dilemeniz gerekebilir.

2. Siparişinizi Basit Tutun
İtalya’da kimse naneli frappuccino siparişi vermez. Bu İrlanda’da biranızı pipetle içmeye eşdeğerdir. Bu kuralın biraz da olsa esnetildiği birkaç bölge var elbette. Napoli’de fındık kremalı köpüklü bir espresso olan “caffè alla nocciola” siparişi verebilirsiniz. Ya da Milano’da cam bardakta servis edilen ve bir tür ters cappuccino olan, kakaolu ve süt köpüklü bir kahve olan “marocchino” siparişi vererek yerli halkı etkileyebilirsiniz.

3. Asla “Espresso” Kelimesini Kullanmayın
Biz günlük hayatta sıklıkla kullansak da bu İtalya’da teknik bir terimdir ve pek kullanılmaz. Siz “kahve” istediğinizde tek shot espressoyu kastetmiş olursunuz; özellikle “espresso” istemenize gerek yoktur.

4. Çifte Standart
Eğer isterseniz “caffè doppio” (duble espresso) siparişi verebilirsiniz ama bu pek yaygın değildir. İtalyanlar çok fazla kahve içer ama azar azar, küçük dozlarda tüketirler.

5. Yüksek Sesle Söyleyin
Kahvenizi bardan kendiniz alacaksanız, baristanın sırtı size dönük olsa bile kahve siparişinizi yüksek sesle ona söyleyebilirsiniz ve ödemeyi kahvenizi aldıktan sonra yapabilirsiniz.

6. Fişinizi Gösterin
Eğer havaalanı ya da turistik bir bardaysanız ve barista size “Ticket! (Fiş!)” siye sesleniyorsa, önce ödemeyi yaparak kasadan kahvenin fişinizi almanız ve daha sonra onu baristaya vermeniz gerekiyor. Bazı yerlerde ödeme yapmadan kahvenize kavuşamıyorsunuz.

7. Oturmak Yok, Sadece Ayakta
Çok iyi bir sebebiniz yoksa kahvenizi asla oturarak içmemeniz gerekiyor. Kahve İtalya’da hızlıca tüketilen bir keyif maddesidir ve  genellikle ayakta içilir.

8. Bazıları Sıcak Sever
İtalya’da kahveler çoğu zaman hemen tüketilmeleri için çok sıcak gelmezler. Ama eğer siz kahvenizi normalden daha sıcak seviyorsanız bunu özellikle belirtmeniz gerekir. Bunun için “caffè bollente” siparişi verebilirsiniz.

9. Sadece Bu Kahveleri İçmeye İzin Var
Cappuccino, caffé latte ve caffé macchiato (latte macchiato):
Espresso üzerine bir parça sıcak süt ya da üzerine biraz espresso eklenmiş sıcak süt. Ama unutmayın; bu siparişi sadece sabahları verebilirsiniz.
Caffè corretto: Sabah erken saatte işçileri “uyandırmak” üzere bir parça brandy ya da grappa ile hazırlanan alkollü bir kahve.
Caffè freddo ya da cappuccino freddo: Buzlu espresso ya da cappuccino anlamına gelir. Önceden tatlandırılmıştır.
Espressonuzun daha az ya da daha çok suyla hazırlanmasını isterseniz caffè lungo ya da caffè ristretto siparişi de verebilirsiniz.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler