Home / Kültür Sanat  / İstanbul’un Çok Bilinmeyen Müzeleri

İstanbul’un Çok Bilinmeyen Müzeleri

İstanbul'un çok bilinmeyen müzelerini sizler için tanıttık

Müzeler tarihin dönüm noktalarının, havasını, önemini ve izini insanlara yansıtan, kültürel değerleri olan mekanlardır. Müzelerde birbirinden farklı ve değerli eserlerin bulunması tarihin önemini arttırır. Çok bilinmeyen fakat görülmesi gereken bir çok müze vardır. İşte insanlık tarihi kadar, geçmişi uzun olan İstanbul’da gezmeye doyulamayacak ve insanları etkisi altına alacak müzeler:

Adalar Müzesi

Kent müzesi sınıfında değerlendirilen Adalar Müzesi 2010 yılında açılmıştır. Konum itibari ile Büyükada’da yer alır. Adalar Müzesine gitmek için bir çok nedenimiz olduğu gibi, bunlardan bir tanesi müzenin oluşum tarihinden itibaren bugüne kadar uzanan objeler içerisinde 20.000 belge,yüzlerce belgeleme, 6000 fotoğraf, film ve tarih kayıtlarının olmasıdır. Bu objeler Aya Nikola Hangarı’nda sergiye açılmıştır. Adalar Müzesinin sergi alanları ise, Lezzetler, Göç ve nüfus, Gelecek senaryoları, Adalarda eğitim, Adaların ilk sahipleri, Adalarda ilk insan izleri, Adalar mimarisi, Gelenekler, 10 dakikada Prens odaları, Adaların doğası ve oluşumu, Yerel yönetim başlıkları adı altında düzenlenmektedir.

Oyuncak Müzesi

Çocuklarınızın müze ziyareti yapmak istemesi için başlangıç olarak Oyuncak müzesine getirmek doğru bir karar olacaktır. 2005 yılı itibariyle Yazar Sunay Akın, Göztepe’de bulunan ailesinden miras kalan köşkü müzeye dönüştürmüştür. Antikacılar gibi benzeri yerlerden topladığı ve bir araya getirdiği oyuncaklarla kendine özgü oluşturduğu koleksiyonlar katlarca yayılıyor. Müze’de bulunan en eski oyuncak, 1817 yılında Fransa yapımı olan oyuncak bir kemandır.

Oyuncak Müzesinin web sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Kazım Karabekir Müzesi

Konum olarak Erenköy’de bulunan ve 19. yüzyıl’da açılan Kazım Karabekir Müzesi, Osmanlı imparatorluğunun yıkılmasından sonra bir süre köşk boş kalmıştır. 1930 yılı itibari ile  Kazım Karabekir ailesi ile birlikte köşk’e taşınır. Cumhuriyetin kurulması için büyük emek sarf eden ve aynı zamanda siyasetçiliği ile bilinen Karabekir, milletvekili olmasıyla Ankara’ya taşınır. Dolayısıyla köşk, genel olarak yazın kullanılmaya başlar. Kazım Karabekir, köşkün müze olarak düzenlemesindeki ilk adım,  ailesine ve kendisine ait eşyaların, köşkün bir bölümünü müze haline getirerek sergilemek istemesidir. 2000 yılında Kazım Karabekir Vakfı ve 2005 yılında köşk,müze olarak açılmıştır. Dört katlı olan müzenin objeleri, Kazım Karabekir Paşaya ve ailesine ait olan kişisel eşyalarından aynı zamanda belgelerden oluşmuştur.

Borusan Contemporary Müzesi : Perili Köşk

Borusan Contemporary, farklı bir deneyim sumak ile birlikte aynı zamanda”ofiste sanat var” sözüyle yola çıkmıştır. Rumelihisarı’nda bulunan Perili Köşkte sergilenen, Borusan Çağdaş Sanat koleksiyonundan seçilen eserlerdir. Ofis olarak kullanıldığı Borusan Holding,sadece hafta sonları müze olarak açılıyor. Müzenin koleksiyonları arasında, baskı, yeni medya, ışık sanatı, video ,enstalasyon,fotoğraf ve heykel gibi bir çok kategoride olan yapıtları kapsıyor.

Osmanlı Bankası Müzesi

Osmanlı Bankası Müzesi, o döneme ait insanların yaşamlarının özetini yansıtıyor olması müzeyi önemli kılmaktadır. Konum olarak Galata’da bulunan müze,özel bir banka tarafından Türkiye’de kurulmuştur.İlk olarak Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi tarafından 2002 yılında açılmıştır.Osmanlı Bankası Müzesinin kuruluş yılından itibaren gelişmeler, dönemin siyaseti, toplumu, kültürü, değişiklikler ve krizler olarak izleyiciye yansıtılmış yani izletilmiştir. Arşiv çalışmasını Edhem Eldem gerçekleştirmiştir.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler