Home / Teknoloji  / iPhone X yerine iPhone 8 Almanız İçin 9 Neden

iPhone X yerine iPhone 8 Almanız İçin 9 Neden

iPhone X ve iPhone 8 arasında düşündüğünüzden çok da fazla fark yok; fiyatı hariç elbette!

Apple 2017 yılında üç yeni iPhone modeli piyasaya çıkardı: iPhone 8, iPhone 8 Plus ve en sonuncusu da iPhone X. Bu telefonların sırasıyla 699$, 799$ ve 999$ fiyat etiketi var. İçlerinde en pahalısı ve “geleceğin telefonu” olarak nitelendirilen ise tabi ki iPhone X. Ancak iPhone X yerine bir önceki versiyonu olan iPhone 8’i satın almak için birkaç iyi neden bulunuyor:

1- iPhone X, iPhone 8’den Çok Daha Pahalı

Pek çok kişi için sadece fiyatı bile iPhone 8’in tercih edilme sebebi olabilir. Satış fiyatlarına dolar olarak bakıldığında çok da gözü korkutmuyor ancak bu telefonlar Türkiye sınırlarından içeri girer girmez vergiler ve doların TL değeri ile piyasaya sürüldüğünde fiyatları gerçekten cep yakıyor. Apple’ın sitesindeki güncel rakamlara bakacak olursak iPhone X’in şu anki satış fiyatı 6.099,00 TL ve 6.899,00 TL arasında değişiyor. Bu 64 GB ve 256 GB kapasite arasındaki fark. iPhone 8’in fiyatları ise 4.199,00 TL ve 4.999,00 TL. iPhone 8 Plus da 4.799,00 TL ve 5.599,00 TL’lik fiyatları ile karşımıza çıkıyor. Kısacası, iPhone X yerine iPhone 8 tercih ederek neredeyse 2 bin lira kar edebilirsiniz.

2. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, iPhone X ile Aynı Beyin Gücüne Sahip

Bu kesinlikle her iki telefonun da fonksiyonel olarak aynı olduğundan daha uygun fiyatlı olanın tercih edilmesi için en mantıklı sebep gibi duruyor. Bu telefonların her biri Apple’ın yeni A11 Bionic çipini kullanıyor, yeni nöral sistemine sahipler ve M11 yardımcı hareket işlemcisi bulunuyor. iPhone X, A11 Bionic çipi ve nöral sistemi yeni yüz tanıma teknolojisi için kullanıyor ama bu özellik iPhone 8’lerde bulunmuyor. Ayrıca hepsi iOS 11 işletim sistemini kullandığı için hepsi ile aynı uygulamaları kullanabilir ve aynı ekosisteme dahil olabilirsiniz.

3. Touch ID, Face ID’den Daha Hızlı ve Daha Üstün

2013 yılında iPhone 5S’in tanıtılması ile hayatımıza giren Touch ID parmak izi okuma özelliği ile iPhone kullanıcıların hayatı büyük ölçüde kolaylaştı. iPhone X ile birlikte Face ID, yani yüz tanıma özelliği geldi ve artık bu telefon parmak izi yerine yüzünüzü tanıyarak tuş kilidini açabiliyor. Ancak Touch ID, Face ID’den daha hızlı ve daha güvenilir. iPhone X’in yüz tanıma sisteminin karanlıkta, ya da üzerinizde bir şapka veya gözlük varken sizi tanıyıp tanımayacağından %100 emin olamayabiliyorsunuz. Ayrıca iPhone X’i masanın üzerinde dururken tuş kilidini açamıyorsunuz; kaldırıp yüzünüze doğru tutmanız gerekiyor ya da eski usülle şifrenizi tuşlamanız. Bu yüzden Touch ID, kesinlikle Face ID’den daha kullanışlı gibi görünüyor.

4. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Kablosuz ve Hızlı Şarjı Destekliyor

iPhone X’in sahip olduğu kablosuz şarj ve hızlı şarj özellikleri, iPhone 8 serisinde de mevcut. Bu serideki telefonların hepsi Qi kablosuz şarj özelliğini destekliyor. Tek dezavantajı, bu özelliği kullanabilmek için ayrı bir şarj ünitesi, USB-C kablosu ve adaptörü almak zorunda olmanız.

5. iPhone 8 Plus ve iPhone X’in Arka Kameraları Hemen Hemen Aynı

Eğer fotoğraf çekmek sizin önceliklerinizden biri ise, bu iki telefonun da arka kameralarından benzer performansı alabilirsiniz. iPhone 8 Plus’ta ikinci bir telefoto lens bulunuyor ve böylece piksel kaybı yaşamadan zoom yapabiliyorsunuz. Aralarındaki tek fark iPhone X’te optik imaj sabitleyicinin bulunması ve düşük ışıklarda daha net sonuç vermesi. iPhone 8 Plus’ta sadece geniş açılı lenste optik imaj sabitleyici (OIS) kullanılabiliyor.

6. iPhone 8 Plus’ın ve iPhone X’in Ön Kameraları Da Çok Benziyor

Kağıt üzerinde iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın FaceTime HD kameraları fonksiyonel olarak iPhone X’in ön yüzündeki TrueDepth kamera sistemi ile aynı. Bütün bu kameralar 7 megapiksellik fotoğraflar çekiyor, ƒ/2.2 diyafram açıklığına sahip ve 1080p videolar çekebiliyorlar. iPhone X’in sahip olduğu tek değişik özellik, ön kameradaki Portre Modu ve Portre Işıklandırması. Bu özellik selfie çekerken arkaplanı bulanıklaştırarak daha dramatik bir etki vermeye yarıyor. Başka bir farklılık da, mesajların içerisindeki yeni Animoji özelliğinin yüzünüzü analiz ederek mimiklerinizi ve sesinizi hareketli emojilere aktararak, size tıpatıp benzeyen animasyonunuzu arkadaşlarınıza gönderebilmeniz.

7. iPhone 8’in Ekranında Bir “Çıkıntı” Yok

iPhone X’teki TrueDepth kamera sistemi, çerçevesiz ekranın tamamının kullanılmasına engel oluyor çünkü ekranın üstünde siyah bir çıkıntıya sebep oluyor ve görüntüyü bozuyor. Çentik olarak da ismi geçen bu çıkıntı, kimilerine göre bir tasarım hatası ve tam ekran video izlerken bir hayli dikkat dağıtıyor. Pek çok uygulama bu çıkıntıya göre yeniden düzenlenmiş olsa da, iPhone X’de böylesine gereksiz bir ayrıntının olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

8. Eski Telefon Kılıflarınızı Kullanmaya Devam Edebilirsiniz

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın boyutları, bir önceki nesil iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile hemen hemen aynı. Arada sadece milimetrik boyut farkı ve ağırlık farkı var. Bu yüzden eskiden kullandığınız telefon kılıflarını kullanmaya devam edebilirsiniz. iPhone X’in boyutları tamamen farklı olduğu için yeni bir kılıfa para vermek zorunda kalmazsınız.

9. iPhone X’in Pil Ömrü Çok İyi Ama iPhone 8 Plus’ın Daha İyi

Yapılan testlere ve araştırmalara göre iPhone X’in pili 12-13 saat kadar dayanıyor, ki bu çok iyi bir süre. Ama iPhone 8’in pil ömrü 13-14 saat ve iPhone 8 Plus’ın ise 14-15 saat ile iPhone X’in pilini solluyor.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler