Home / Bilim  / İnovatif Fikirler Nasıl Doğar?

İnovatif Fikirler Nasıl Doğar?

Aileden bir şey kalmadıysa ev alamamanız gibi bir şey.

İnovasyon Nedir?

İnovasyon nedir sorusuna meraklı bir adamın hikâyesiyle başlayalım. Thomas sıfırdan bir tost makinesi yapmak istemiş. Bir dükkâna girip bulabildiği en ucuz makineyi almış, eve gidince parçalarına ayırmış.

 

Tost makinesi basit bir ürünmüş gibi gözükebilir ama Thomas 400’den fazla parça çıkarmış. Makinede 100’den fazla maddeden parça varken çoğunluğu plastik, nikel ve çeliktenmiş.

 

Yılmamış. İlk parçası için çeliğe, onun için de demir cevherine ihtiyacı varmış. Yakınlardaki bir demir madenini arayıp yardım istemiş. Evet demişler.

 

Ancak plastiğe sıra geldiğinde işi yaver gitmemiş. Plastik için ham petrol gerekir. Bu sefer bir benzin firmasını aramış ama olumlu yanıt alamamış. Thomas hazır plastikleri eritip tost makinesi şekli vermeye çalışmış. Olmamış tabii. Makineden çok erimiş dondurmaya benzemiş.

Yani?

 

Sıfırdan Başlamayın

Yani sıfırdan başlamak kötü bir fikirdir. Çoğu zaman yenilikçi fikirlerin veya inovasyonların (inovasyon ile yenilik aynı anlamda kullanılsa da tam karşılamaz) bir boşlukta meydana geldiğini sanıyoruz ama kazın ayağı öyle değil. Doğadan örnek verelim:

 

Bazı uzmanlar kuş tüylerinin sürüngen pullarından geldiğine inanıyor. Evrimle beraber pullar küçük tüylere dönüştü ve ilk başta ısınma ve yalıtma görevi görüyordu. Sonrasında bu yumuşak parçalar uçma kabiliyeti olan tüylere evrildi.

 

Yani hayvanlar âleminden bir akıllı çıkıp da, “Hadi sıfırdan başlayıp uçabilen hayvanlar yaratalım” demedi. Uçma yeteneğinin gelişimi, mevcut işe yarayan fikir veya durumların tekrarlanması ve genişlemesiyle meydana geldi.

 

İnsan uçuşu da keza benzer bir rotada ilerlemiştir. Modern uçuşun mucitleri genelde Orville veya Wilbur Wright olarak görülür. Ama Otto Lilienthal, Samuel Langley ve Octave Chanute gibi öncü isimleri bilmeyiz. Onların çalışmaları olmasaydı Wright’ı bugün tanımıyor olabilirdik.  Veya bugün akıllı telefonunuz varsa Iphone veya Samsung firmalarından önce algoritmayı bulan El Harezmi’yi anmamız şarttır. Onun buluşu olmasaydı şu anda bu yazıyı telefonunuzdan okuyamazdınız.

 

Dünyanın en yaratıcı inovasyonları genelde eski fikirlerin yeni kombinasyonlarıdır. İnovatif akıl yaratmaz, birbirine bağlar. İlerleme kaydetmenin en etkili yolu da aslında bir sistemi yıkıp yepyeni bir şey ortaya koymak değil, zaten çalışan bir şeye ufak da olsa başka bir yenilik katmaktır.

 

Yani, “Bu iyi de şu şekilde çalışsaydı daha iyi olurdu” dediğiniz bir şey varsa, inovatif bir fikriniz var demektir. Var olanı inceleyin ve üstüne koyun. İnovasyon budur.

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler