Home / Finans  / Yeni Başlayanlar İçin İhtiyaç Kredisi

Yeni Başlayanlar İçin İhtiyaç Kredisi

Yaşam döngümüz içerisinde finansal ihtiyaçlarımız farklılaşıyor ve zaman zaman ihtiyaçlarımızı karşılamak için kaynak bulmakta sıkıntılar yaşıyoruz. Bu noktada,

Yaşam döngümüz içerisinde finansal ihtiyaçlarımız farklılaşıyor ve zaman zaman ihtiyaçlarımızı karşılamak için kaynak bulmakta sıkıntılar yaşıyoruz. Bu noktada bankalar bizler için hazırladıkları kredi ürünleri ile gündeme geliyor.

Bize sunulan kredilerin en temel türü İhtiyaç Kredileri olmakla birlikte, bu kategorideki krediler zaman zaman bizim için can simidi niteliği taşıyabiliyor. Bu yazımızda ise bu can simidine ilk kez sarılan kullanıcılarımızı bilgilendirmek istiyoruz.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bir çok konuda finansal kaynak ihtiyacımız olabilir, çocuğumuzun okul masrafları, evimize alacağımız eşyalar, yapacağımız bir tatil, evlilik, borçlarımızı yeniden yapılandırmak için faydalanacağımız finansman olanakları borçlanma ihtiyacımızın doğduğu en temel konulardır.

Miktarı değişen kendi kaynaklarımızla karşılayamadığımız bu ihtiyaçlarımızı finanse etmek istediğimizde bankaların 6 – 120 ay aralığında vade seçenekleri ile ödeme imkanı sunan İhtiyaç Kredisi ürünlerinden ön plana çıkıyor.

Peki Hangi İhtiyaç Kredisi?

İhtiyaç Kredilerine karar verirken hepimizin dikkat ettiği en önemli kriter faiz oranıdır. Fakat ihtiyaç kredisinin uygunluğunu değerlendirmek için faiz oranı tek başına yeterli olmayacaktır.

Kredi başvurusu yaptığınızda faiz oranının dışında krediyle ilgili Dosya Masrafı, Tahsis Ücreti gibi çeşitli isimlerde masraflar talep edilmektedir.

Bu nedenle hangi ihtiyaç kredisi seçeneğinden yararlanacağınıza karar verirken Yıllık Maliyet Oranı (YMO) hesaplayarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Yıllık Maliyet Oranı kredinizin bütün masrafları dahil edilerek hesaplanan bir tür faiz oranıdır. Kısaca masraflar dahil yıllık faiz oranı diyebiliriz. Bu bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz veya bankanın web sitesinde bulabilirsiniz.

Karşılaştırma yaparken YMO’yu (Yıllık Maliyet Oranı) düşükten yükseğe doğru sıralayarak yapmanız gerekir. Yani bir kredinin YMO’su (Yıllık Maliyet Oranı) ne kadar düşükse o kadar avantajlıdır.

Kedi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi seçeneklerini değerlendirerek kullanmak istediğiniz İhtiyaç Kredisi opsiyonuna karar verdikten sonra kredi başvurunuzu aşağıdaki kanallardan yapabilirsiniz:

  • Banka Şubesine Giderek
  • SMS Yolu İle
  • Bankaların İnternet Sitelerinden
  • Karşılaştırma Sitelerinden

Başvurunuz banka tarafından değerlendirildikten sonra genellikle aynı gün içerisinde, başvuru saatinize bağlı olarak değişebilir, İhtiyaç Kredisi Başvurunuz için ön onay alabilirsiniz.

Ön onayı takiben kesin onay ile birlikte kredi sözleşmesinin imzalanması gerekir ve sonrasında paranız hesabınıza yatacaktır.

Ödeme Planı Nedir?

İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı kredinizi kullandıktan sonra ödemelerinize ait aylık bazda hesaplama detaylarını göstermektedir:

Aylık Ödeme: Kredinizin vadesi boyunca aylık bazda yapacağınız ödeme tutarıdır.

Aylık Faiz Ödemesi: Aylık Kredi Ödemelerinizin bir kısmı (Kalan Ana Paranız * Faiz Oranı) faiz ödemesi olarak gerçekleşmektedir.

Aylık Ana Para Ödemesi: Aylık Ödeme tutarından Aylık Faiz Ödemesini çıkarttığımızda geriye kalan tutar Aylık Ana Para ödemesi olacaktır.

Kalan Ana Para Miktarı: Kalan Ana Para Miktarı kredi başlangıcında kullandığınız kredi tutarına eşittir. Takibinde her ay kümülatif olarak Aylık Ana Para Ödemesinin kredi vadesi boyunca Kalan Ana Para miktarından çıkartılması ile azalarak gidecektir.

Vergi Ödemeleri (KKDF ve BSMV): Aylık kredi ödemelerinizin bir kısmı devlet tarafından alınan vergilerden oluşmaktadır. Bu vergiler ödenen faiz miktarı üzerinden tahsil edilir.

Bugün itibariyle KKDF oranı %15, BSMV oranı ise %5’tir.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler