Home / Finans  / İhtiyaç Kredisi Hesaplama Püf Noktaları

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Püf Noktaları

Hangi kredi en iyi?

İhtiyaç Kredisi Bulmanın Püf Noktaları

Hepimizin zaman zaman paraya ihtiyacı olur. Çocuğumuzun okul masrafları, evimize aldığımız eşyalar, arabamızın bakımı derken bütçemizi aşıyoruz. Nakite sıkıştığımız bu durumlarda hemen bankalara yöneliyoruz ve tüm bankaların ihtiyaç kredilerini teker teker inceliyoruz. Peki, İhtiyaç Kredisi Hesaplama nasıl yapılıyor biliyor muyuz?

İhtiyaç Kredisi Hesaplama temel öğeleri ile işe başlayalım. Tabi bu öğelerin en başında da faiz oranları geliyor.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç kredisi kullanmak istediniz. Doğal olarak İlk aklınıza gelen faiz oranları oldu. Başladınız tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırmaya. Anlamanız gereken ilk nokta ihtiyaç kredisi faiz oranları kredi vadelerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin: 24 ay için faiz oranı % 1,24 iken 36 ay için bu oran %1,17 olabilir. Bu farklı bankalardaki farklı vade seçenekleri için faiz oranlarını karşılaştırmanız gerektiği anlamına gelir.

İhtiyaç Kredisi Aylık Ödemesi

Kredinizi kullandığınız andan itibaren bankalara belirli bir vade boyunca her ay belirli bir tutarda ödeme yapmayı taahhüt edersiniz. Bu tutar seçeceğiniz vadeye ve kullanacağınız kredi tutarına göre hesaplanacaktır. Her ay yapacağınız ihtiyaç kredisi aylık ödemelerinizin bir kısmı anaparanızı azaltırken kalan kısmı ise faiz ödemelerine gidecektir. Örneğin: 24 ay vade ile %1,12 faiz oranında 5.000 TL kredi kullanmak isterseniz aylık ödemeniz 238,74 TL olacaktır. İlk ay bu tutarın 56 TL’si faiz ödemesine giderken kalan 183,74 TL’si anapara ödemesi olarak gerçekleşir. Başlangıçta daha fazla faiz ödemesi yaparsınız. Yani kredinizi kapatmak isterseniz bunu mümkün olduğunca başında yapmanız daha mantıklıdır. Faiz ödemelerinizin çoğu kredi vadesinin başında gerçekleşir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredinizi hesaplarken sadece faiz oranına göre kıyaslama yapmak doğru olmayacaktır. Kredilerin aynı zamanda masrafları da vardır. İhtiyaç kredisi hesaplama işlemlerinizi yaparken bu masrafları da mutlaka dahil etmelisiniz. Kredilerde aynı zamanda gizli masraflarda olabilmektedir. Örneğin ödemelerinizi gerçekleştirdiğiniz banka hesabından yıllık bazda alınan hesap işletim ücreti gibi. Bu masrafları mutlaka sorgulayın.

İhtiyaç Kredinizi Doğru Hesaplayın

İhtiyaç kredilerini karşılaştırmak için en doğru kriter masrafların dahil edildiği yıllık maliyet oranıdır. Bu oranı bütün masrafların dahil edildiği bir faiz oranı gibi düşünebilirsiniz. Bu şekilde iki farklı bankanın farklılaşan masraf ve faiz oranı bilgilerini doğru şekilde karşılaştırabilirsiniz.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler