Home / Doğa  / Hıdrellez Neden Kutlanır?

Hıdrellez Neden Kutlanır?

Doğa sevgisini aşılayan özel bir gün.

Hıdrellez, darda olanların yardımına koştuğuna inanılan Hıdır (Hızır) ile üç semavi dinin de peygamber saydığı Hz. İlyas’ın yeryüzünde buluşma günü vesilesiyle yapılan kutlamalardır (Hıdrellez, Hıdır ile İlyas’ın birleşimidir). 5 Mayısta başlayıp 6 Mayıs günü ikindi vaktinde sona erer.

 

Hızır veya Hıdır Kimdir?

Hızır veya Hıdır Arapça yeşil (adam) demektir (farklı telaffuz edilmesinin sebebi Arapçasındaki dhadh ض sesindendir).  Rivayete göre Hızır kuru bir toprak parçasına oturunca orası yeşillenirmiş. Bazı kaynaklar Gılgamış Destanı’ndaki Hasısatra olduğunu söyler. Özellikle Müslüman Türkler arasında peygamber olması muhtemel kişiler arasında sayılır.

 

Hızır ölümsüzlük suyunu içtiğinden ölüp yeniden dirilir ve bu yüzden doğayı simgeler. Uçar, su üstünde yürür, kılıktan kılığa girer ve girdiği kılıklarla insanları sınar. Gördüğü muameleye göre insanlara yardım eder veya etmez.

 

Hz. İlyas Kimdir?

Hz. İlyas bir semavi din peygamberidir. Ölüleri dirilttiği söylenir. Ancak Hızır ile 5 Mayıs tarihinde buluştuğu inancı sadece Türklere aittir ve bu yüzden Hıdrellez sadece Türkler tarafından kutlanır. Rumlar bugünü Aya Yorgi günü olarak kutlarlar.

 

Hıdrellez Gününde Neler Yapılır?

Hıdrellez sadece Romanlarla çalgı çalarak oynanan, ağaçlara çaput asılan bir gün değildir. Hıdrellez, doğa sevincini aşılayan özel bir gündür. Kışın sona ermesi ve baharla birlikte doğanın “dirilmesi” kutlanır. Çiçek toplama hariç doğada hiçbir yeşile, hayvana, canlıya zarar verilmez.

 

Anadolu’da beyaz elbiseler giyilir (Mayıs ayı beyazla özdeşleştirilir) ve gün doğarken suyu ve yeşilliği bol bir yere gidilir. Burada yemek yenir, oynanır, doğayla iç içe olunur.

 

Mayıs Ayında Ne Yenir?

 

Hızır’ın geldiği kabul edilen (Hıdırlık denir) yerlerde dolaşılıp çiçek toplanır. Toplanan çiçekler kaynatılarak içilir ve hastalıklara iyi geldiğine inanılır. Kaynatılan suyla 40 gün yıkanan birinin gençleşip güzelleşeceği söylenir.

 

Hızır’ın bereket getirdiğine inanıldığından Hızır günü arifesinde yiyecek kaplarının, ambarların ve keselerin ağızları açık bırakılır.

 

Hıdrellezde baht açma da yapılır. Kısmet arayan kızlar yüzük, küpe gibi ziynet eşyalarını bir çömleğe atarlar, üzerine su ekler ve ağzını kapatırlar. Kapalı çömlek bir gece boyunca bir gül ağacının dibinde bekletilir. Ertesi gün kadınlar toplanıp mani söyleyerek çömleği boşaltırlar.

 

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri

Her yıl İstanbul’un Fatih ilçesindeki Ahırkapı sahilinde Hıdrellez şenlikleri düzenleniyor. Konserler, ağaca çaput asma, yiyecek içecek stantları gibi birçok etkinliği vardır.

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler