Home / Seyahat  / Hiç Bilmeyenler İçin Kapadokya Nedir Ne Değildir?

Hiç Bilmeyenler İçin Kapadokya Nedir Ne Değildir?

Dünyanın sayılı güzelliklerinden biri, mutlaka görülmesi gerekir

Türkiye’nin zengin kültürel mirasında Kapadokya’nın yeri apayrıdır. Hem doğal güzellikleri, hem etkinlikleri hem de tarihi dokusuyla Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Göreme, Avanos, Ürgüp, Uçhisar, Ortahisar, Çavuşin ve Kaymaklı gibi geniş bir alanı içine alıyor.

Kapadokya, şüphesiz ki yerli ve yabancı pek çok turisti kendine çekecek zengin bir turistik cennet. Tipik bir Anadolu bölgesinden onu ayıran ise şüphesiz tarihi mirası. Kapadokya’da gezilecek yerlerin çokluğu kadar yapılacak aktiviteleri de listemize eklediğimizde kısa bir turla yetinemeyeceğinizi anlıyorsunuz.

Turla Gitmek Daha Avantajlı

Kapadokya ziyaretinizi vaktiniz kısıtlı ise tur şirketleri aracılığı ile yapmak daha avantajlı olabiliyor. Zaman sıkıntısı olanlar için, hafta sonu veya 3-4 günlük tur programları ile Kapadokya’daki görülmesi gereken en önemli yerlere gitmek ve en azından balon turu yapıp dönmek mümkün olabiliyor.

Kapadokya turları kapsamında; Nevşehir, Ürgüp, Avanos, Göreme gezileri, yer altı mağaralarına ziyaret, Avanos, Devrent ve Ihlara Vadilerine gezileri, kapsamlı ve iyi organize olmuş bir programla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Unesco Kültür Mirasları listesindeki Peri Bacaları ise zaten turların olmazsa olması. Bu coğrafya da yaşayıp da halen daha buraları görmediyseniz, bence valizinizi bir an önce toplamaya başlayın.

Şarapçılık Ve Bağcılıkta Ürgüp Önde Geliyor

Kapadokya’yı özel kılan nedenlerden biri de bağcılık ve şarapçılıktır. Bölgede bu eşsiz ve yıllanmış tatları müşterileri ve ziyaretçilerine sunan çok sayıda şarap evi yer almaktadır.

Aslında Kapadokya’da şarapçılık yöreye özgü Emir üzümlerinden üretilen beyaz şarapların kalitesi ile ünlenmiştir. Kaliteli kırmızı şarap için bölgeye has bir üzüm olmamakla birlikte, farklı bölgelerden kaliteli üzümlerin getirtilip yetiştirilmesiyle bağcılık ve şarapçılıkta ilerleme kazanmıştır.

Özellikle Ürgüp’te ev yapımı şarapçılık oldukça popülerdir. Kayalara oyulmuş mahzenlerde saklanan şarapların tadımını yapmamak için kendinizi zor tutabilirsiniz. Otantik atmosferi ile alkol kullanmıyor olsanız bile şarap evlerini ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Fotoğraf Karelerinden Daha Renkli

Kapadokya coğrafyasında gezilecek yerlerin yanı sıra Kapadokya Balon turu ve ATV gezileri ile coğrafyayı keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle sabahın ilk ışıklarıyla gerçekleştirilen balon turları, sadece katılanları gördükleri manzara ile büyülemiyor, o havalanan rengarenk balonların görüntüsü aşağıdakileri de mest ediyor.

Konaklayacağınız yer, balon turlarının yapıldığı bölgeye yakınsa sabah ekenden kalkıp pencereye koşmanızı tavsiye ederim. Erken uyandığınıza gerçekten değecek romantik bir manzara ile karşılaşacaksınız.

Mutfakta Bilindik Yemekler, Eşsiz Tatlar

Kapadokya kadar köklü bir coğrafyaya gidildiğinde yemek olarak da daha zengin ve farklı tatlar bekliyorsunuz. Ancak bölgede Kayseri, Yozgat gibi çevre illerin de etkileri ile tipik bir Anadolu mutfağı ile karşılaşacaksınız. Anadolu mutfağının eşsiz lezzetini inkar ettiğimizden değil elbette, sadece bilindik yemeklerle karşılaşılacağını önden belirtmek istedik.

Kapadokya’nın meşhur testi kebabı aslında Yozgat’a özgü. Ancak turistik olarak gelişmiş bir bölge olduğundan burasıyla özdeşleşmesi çok doğal. Her şeyin yerinde yenileni makbul olduğu gibi, daha önce yediklerinize benzemeyen muhteşem bir tat alacaksınız.

Kapadokya’da başka neler yenir; çelti kebabı, nohutlu yahni, çömlekte pişirilen etli fasulye, etli bir sebze yemeği olan Çanak tadabileceğiniz yöreye özgü diğer lezzetler.

Çorbalarda patates çorbası veya sütlü çorba, patates ve bulgurla yapılan dıvıl, kömbe, zerdi pilavı ana yemeğinize eşlik edecek diğer yöresel tatlar olarak sipariş edilebilir. Pekmez ve ceviz içeren bulama ile irmik tatlısı da yörede nam salmış tatlılar olarak ağzını tatlandırır.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler