Home / Yaşam  / Hangisi En İyi: Apartman Dairesi Mi, Müstakil Ev Mi?

Hangisi En İyi: Apartman Dairesi Mi, Müstakil Ev Mi?

Apartman dairesinde yaşamak mı daha avantajlı, müstakil bir evde mi?

Yeni bir ev almak ya da başka bir yere taşınmak üzereyseniz, bir apartman dairesi ile müstakil ev arasında kararsız kalmış olabilirsiniz. Şehir içinde müstakil ev bulmak biraz zor olsa da artık yeni emlak projeleri site içerisinde hem herkesten bağımsız bir yaşam sürebileceğiniz, hem de kısmen de olsa apartman hayatında olan kurallara uymanızı gerektiren müstakil ev imkanları sunuyor. Birbirinden çok farklı bir yaşam tarzı sunan bu iki ev tipinin avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

 

Apartman Dairesinin Avantajları
 
– Apartman daireleri müstakil evlere göre çok daha ucuzdur.
– Apartmanların çoğu şehir merkezlerinde olduğu için ulaşım sıkıntısı neredeyse sıfırdır. 
– Apartmanda çalışan bir görevli olması büyük bir avantajdır. Çöp atmak, ekmek-gazete vs. gibi küçük ihtiyaçları almak, merdiven temizlemek vs. gibi işlerin sorumluluğu sizde değildir.
– Eğer iyi komşuluk ilişkileri kurduysanız, bir apartmanda yaşamak büyük bir ayrıcalıktır ve çok keyiflidir. Günün her saati kapısını çalabileceğiniz bir komşunuz varsa, dünyanın en şanslı insanlarından olabilirsiniz.
– Komşularınızla konuşmasanız bile eve girip çıkarken yakınınızda birilerinin olduğunu bilmek size güven verir.
– Apartmanın herhangi bir yerinde sorun çıktığında -eğer yönetici değilseniz- usta aramak, fiyat almak, işçilerle uğraşmak vs. zorunda kalmazsınız. Sorumluluk sizde değildir. Hele ki kiracıysanız, daire başına düşen masrafları da siz ödemek zorunda değilsinizdir.

 

Apartman Dairesinin Dezavantajları
 
– Sevseniz de sevmeseniz de apartman kurallarına uymak zorundasınız. Özellikle ses konusunda dikkatli olmalısınız. Hatta bazı apartmanlarda beslediğiniz hayvanlara bile karışmaktadırlar.
“Ev alma komşu al” derler ama ne yazık ki komşularınızı seçemezsiniz. Sinir bozucu komşularla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.
– Apartmana ya da siteye ait havuz, otopark, asansör vb. ortak kullanım alanlarını kullanmasanız dahi aidatını, bakım giderlerini ödemek ve masraflarını diğer dairelerle paylaşmak zorundasınız.
– Daireniz bir sitedeyse şahsınıza ait bir otoparkınızın olma ihtimali yüksektir ama genellikle apartmanların bir otoparkı olmaz, her gün park yeri aramak büyük bir sorundur.
– Apartman dairesinin bir bahçesi olmaz. Eğer şanslıysanız bir balkonunuz vardır ama o da büyük ihtimalle karşı apartmana baktığı için balkonda dilediğiniz gibi keyif yapamazsınız.
– Aidat ücretleri çok fazladır; neredeyse kira öder gibi her ay aidat ödersiniz.

 

 

Müstakil Evin Avantajları
 
– Büyük bir evde yaşamayı seviyorsanız, müstakil evler apartman dairelerine göre çok daha geniş bir yaşam alanı sunarlar. Çoğunun kendine ait bir ya da iki bahçesi ve pek çok balkonu vardır.
– Bahçesinde köpek besleyebilir, domates-biber yetiştirebilirsiniz. Bahçeye istediğiniz kadar ağaç dikebilir, ağaçların gölgesinde bütün bir yazı geçirebilirsiniz.
– Bir apartman dairesinden daha sessiz ve sakindir. Eve geldiğinizde huzur bulursunuz.
– Arkadaşlarınızı ve misafirlerinizi ağırlamak için daha fazla alanınız vardır, yatılı misafirler için de daha çok odası bulunur.
– Çocukların çimenlerin üstünde keyifle oynamasından, akşamları yapacağınız mangal keyfinden bahsetmeye gerek bile duymuyoruz…
– Müstakil bir evde dilediğiniz kadar yüksek sesle müzik dinleyebilir, istediğiniz saatte elektrikli süpürgeyi çalıştırabilir, sabahlara kadar parti verebilirsiniz.
– Müstakil evinize ait bir otoparkınız olması başlı başına mutluluk sebebidir.
– Evin bulunduğu bölge geliştiğinde evin arsası değerlenir ve evin de değeri artmış olur.
– Site içerisinde değilse eğer aidat ödeme zorunluluğunuz yoktur.

 

Müstakil Evin Dezavantajları
 
– Tek katlı, dubleks (iki katlı), triplex (üç katlı) ve fourlex (dört katlı) seçenekleri olan müstakil evler, bir apartman dairesinden daha pahalıdır.
– Müstakil evler genellikle şehir dışında olur ve ulaşımı da zordur. Kendi aracınız yoksa toplu taşıma ile ulaşım sıkıntılı olabilir.
– Apartman dairesini satmak her zaman daha kolaydır ama müstakil evinizi elinizden çıkarmak zor olabilir.
– Bütün bina sizin sorumluluğunuzdadır. Bir sorun çıktığında çatısını, bahçesini, havuzunu, su ve elektrik tesisatını, dış cephe boyasını, kısaca her yerini kendiniz yaptırmak zorundasınızdır, masrafları bölüşecek kimse yoktur.
– Giriş kapısına ve pencerelere erişim çok kolay olduğu için hırsızlara karşı daha dikkatli olmanız gerekir. Eğer müstakil ev bir site içerisinde değilse, bir güvenlik görevlisi de yoktur.
– Apartman dairelerinde genelde bir kapıcı olur ve ekmek, gazete, çöp atma vb. ihtiyaçlarınız için size yardımcı olabilir. Ama müstakil bir evde yaşıyorsanız bütün işinizi kendiniz yapmak zorundasınızdır.
– Bahçesi olan evlere sık sık böcek, fare ve yılan girme ihtimali yüksektir.
– Isınma, su, elektrik masrafı bir apartman dairesinden daha fazladır. Bahçe sulaması için de ekstra su faturası ödemek zorundasınızdır.
– Çok katlı evlerin temizlemesi zordur. Katlar arasında elektrikli süpürgeyi taşımak bile başlı başına bir iş yüküdür.
– Genç yaşta pek sorun edilmez ama ileriki yaşlarda birkaç katlı olan evin içinde sürekli merdiven inip çıkmak yorucu olabilir.
– Kötü hava şartlarından daha kolay etkilenir ve eve su basma ihtimali apartman dairesinden yüksektir.
– Bu bazıları için avantaj olsa da, site içerisinde olmayan müstakil bir evin büyük ihtimalle yakın bir komşusu yoktur. Eğer yalnızlıktan hoşlanmıyorsanız bu sizin için uygun bir seçenek değildir.

 
Yaşam tarzınıza göre size en uygun ev tipini seçmeniz doğru olacaktır. Eğer çocuğunuz yoksa ve şehir merkezinde çalışmak zorundaysanız bir apartman dairesi tercih etmeniz uzun vadede daha avantajlı olacaktır. Ancak bir çocuğunuz varsa ya da yapmayı düşünüyorsanız ve maddi olarak imkanınız varsa, kesinlikle müstakil bir evde yaşamayı düşünebilirsiniz.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler