Home / Finans  / Hangisi Daha İyi: Evden Çalışmak Mı, Ofiste Çalışmak Mı?

Hangisi Daha İyi: Evden Çalışmak Mı, Ofiste Çalışmak Mı?

Evden çalışmak mı daha verimli, yoksa ofiste çalışmak mı? Karşılaştırma yaparak cevabını bulmaya çalıştık

Günümüz iletişim teknolojileri sayesinde artık çalışmak için iş yerine gitmemize gerek yok. Üstelik zamanın bu kadar değerli olduğu bir yüzyılda evden çalışma fikri gün geçtikçe pek çok kişi için daha cazip hale geliyor. Şirketler çalışanlarını evden çalışmaları konusunda daha özgür bırakırsa, çalışma stresinin ve işveren için de masrafların önemli ölçüde azalacağına inanıyoruz.  

 

İngilitere’de iş hayatına dahil olanların %15’i ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 4 milyon kişi “home office” yani evden çalışmaktadır. Uzaktan çalışma ya da dijital göçebelik olarak da anılan evden çalışma hayatının avantajlarına ve dezavantajlarına yakından bakalım.

 
EVDEN ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI
 

1- Çalışma Saatleri Esnektir
Her gün aynı yerde ve aynı saatte çalışma zorunluluğunuz yoktur. Çalışma saatlerini ve mekanını siz belirleyebilirsiniz. İnternetin olduğu her yer ofisinizdir.

 

2- Trafik Stresi Yoktur
Günün 2-2,5 saatini yolda işe gidip gelirken harcamak yerine bu süreyi işinize ya da kendinize harcarsınız.
 
3- Evinize ve Ailenize Yakın Olursunuz
Eğer bir çocuğa, bir hastaya ya da bir evcil hayvana bakmak zorundaysanız her an onun yakınında olabilirsiniz, aklınız arkada kalmaz. Ailenize ve sevdiklerinize daha çok zaman ayırabilirsiniz.

 

4- Dikkatiniz Dağılmaz
Ofiste yalnız olmadığınızı varsayarsak her an birileri gereksiz muhabbetlerle işinizi bölebilir, ya da çok gürültülü olduğu için konsantrasyon zorluğu yaşarsınız.

 

5- Paradan Tasarruf Edersiniz
Evde çalıştığınız zaman bir sürü kıyafet almak, sürekli saçınızı yaptırmak, her gün makyaj yapıp bakımlı görünmek zorunda olmadığınız için, işe geç kaldığınızda taksiye binmediğiniz için ve her öğlen dışarıda yemek yemediğiniz için paradan tasarruf edersiniz.

 

6 -Kişisel Gelişiminize Zaman Ayırabilirsiniz
İş ve yaşam dengenizi kendiniz sağladığınız için spora gitmek, arkadaşlarınızla buluşmak, hobilerinize vakit ayırmak, sosyal aktivitelere katılıp network’ünüzü genişletmek gibi size fiziksel ve ruhsal anlamda fayda sağlayacak etkinliklere daha çok vakit ayırabilirsiniz. Bu sizi hem motive eder, hem de iş anlamında daha verimli olmanızı sağlar.
 
7- Özgüveninizi Yükseltir
Kendi işinizi yapıyorsanız, kendi işinizin patronu olduğunuz için özgüveniniz yükselir, motivasyonunuz artar.

 

EVDEN ÇALIŞMANIN DEZAVANTAJLARI
 

1- Dikkat Dağıtıcılar

Çocuklar, hayvanlar, ev işleri, sürekli çalan kapı, evde olduğunuz için sizin çalışmadığınızı zanneden ve size gelen komşular ve arkadaşlar gibi daha pek çok dikkat dağıtıcı unsur, verimliliğinizi azaltır.

 

2- Takım Ruhundan Uzak Kalma
Ofis ortamında bir takım çalışmasına dahil olursunuz, birlikte toplantılar yapar, ortak kararlar alır, hatta birlikte eğlenmeye gider, kısaca bir takımın parçası olursunuz. Bu ofis hayatındaki en büyük motivasyon kaynaklarından biridir. Evden çalışırken takım ruhundan uzak olduğunuz için kendi kendinizi motive etmek zorunda kalırsınız.

 

3- Yalnızlık
Evde dört duvar arasında tek başına çalışmak bir süre sonra sıkıcı olabilir ve yalnızlık ciddi anlamda motivasyonunuzu düşürür. Tek başına yemek yemek, sohbet edecek ya da akıl danışacak kimsenin olmaması, sosyalleşme imkanınızın bulunmaması gibi faktörler sizi evden çalışma fikrinden soğutabilir.

 

4- Boşvermişlik Hali
Evden çalışanlar bir süre sonra işin başına pijamalarıyla oturmaya ve kişisel bakımlarını yapmamaya başlayabiliyor. Bu kendini bırakma durumu, uzun vadede kendinizi ve işinizi sevmemeye kadar gidebilir. Bu yüzden mutlaka her gün işe gidecekmiş gibi hazırlanmalı, takım elbise olmasa da pijama haricinde bir kıyafet giyerek güne başlamalısınız.

 

5- Ev ve İş Hayatını Birbirine Karıştırma

Sürekli evde olduğunuz için bir süre sonra hafta içi ve hafta sonu kavramı ortadan kalkar ve sanki her gün işteymişsiniz ya da çalışmak zorundaymışsınız gibi hissedersiniz. Ofiste çalışanların eve geldiğinde hissettiği rahatlama hissi, home office çalışanlarda olmaz. Bu da sizi evde olmaktan mutsuz eder. Bu hissi kırmak için her gün ve her hafta sonu birkaç saatliğine de olsa dışarı çıkmalısınız.

 

6- Kendini İspatlama Zorluğu
Patronunuzdan uzakta çalıştığınız için kendinizi gösterme ve de dolayısıyla terfi etme şansınız daha düşüktür. Bu yüzden kendinizi ispatlamak için ofiste çalışanlardan daha fazla mesai yapma eğiliminiz olur. Kendi kendinize yaptığınız bu baskı verimliliğinizi azaltır.

 

7- İletişim Güçlüğü
Belki ofiste olsanız 15 dakikada çözebileceğiniz bir sorun için bazen günlerce bir e-posta ya da telefon bekleyebilirsiniz. Birbirinden uzakta çalışan kişilerin anlaşmaları empati ve iletişim yeteneklerine bağlıdır. Ne yazık ki her zaman anlayışlı kişilerle çalışmak mümkün olmamaktadır. Bu evden çalışırken almanız gereken bir risktir.

 

8- Değişime Uzak Olma ve Monotonluk

Ofis hayatında her gün bir değişiklik olur; ya yeni bir personel gelir, ya yeni bir iş fırsatı doğar, ortada yeni bilgiler ve dedikodular döner vs. Evden çalışan biri bu değişimlere uzaktır ve bazen bunların hiçbirinden haberi olmaz. Kurumdan uzak çalışan kişilerin bu anlamda da motivasyonları ofiste çalışan arkadaşlarından daha düşüktür.

 

Aile ve İş Hayatını Dengede Tutmanın 6 Yolu

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler