Home / Eğlence  / Hangi Kulaklık En İyi? Kablosuz Kulaklık mı Kablolu Kulaklık mı?

Hangi Kulaklık En İyi? Kablosuz Kulaklık mı Kablolu Kulaklık mı?

Kablolu kulaklık mı yoksa kablosuz kulaklık mı almalısınız? Hangisini seçeceğiniz yaşam tarzınızla yakından alakalı.

Akıllı telefonlarla birlikte artık istediğimiz an ve yerde müzik dinleyebiliyoruz. Walkman kadar uzağa gitmeyelim ama daha 5-10 yıl öncesine kadar önce şarkıyı indirmek, sonra MP3 çalara yüklemek zorundaydık ve kulaklık olarak tek bir seçeneğimiz vardı.  Bluetooth kablosuz kulaklıklar ise nispeten yeni olmakla birlikte gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor. Ama hangisi sizin için en iyi karar veremiyorsanız yaşam tarzınıza uygun olanı alın.

 

Kulaklık Ses Kalitesi

Kablosuz kulaklıklar rahat hareket alanı sunuyor elbette ancak bağlı olduğu cihaza (telefonunuza) uzaktaysanız sorun yaşayabiliyorsunuz. Kablosuz kulaklığınızın kullandığı sinyal frekansıyla uyumlu olan başka sinyal gönderen tüm cihazlar araya girebiliyor ve ses kalitesini düşürebiliyor. Ancak asıl cihaza yakınsanız böyle bir problem pek görülmez.

Kablolular bu problemi en aza indirerek ses kalitesini yüksek tutuyor. Markasına göre değişebilmekle birlikte kabloluların HD ses kalitesi daha yüksek oluyor.

 

Kulaklık Pil Ömrü

Kablolu kulaklıkları şarj etmenize gerek yoktur. Yani müzik dinlediğiniz cihaza takıp istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Öte yandan kablosuz kulaklıkların önceden şarj edilmesi gerekiyor. Kimisinin tam dolması için 3 saate kadar şarj etmeniz gerekli olabiliyor.

Bluetooth kablosuz kulaklıkların ömrü 8-12 saat arasında değişiyor.

 

Kulaklık Taşıma Kolaylığı

İki kulaklık tipini de yanınızda taşıyabiliyorsunuz ama duruma göre biri daha üstün olabiliyor. Mesela koşarken müzik dinlemek istediğinizde kablosuz kulaklık daha uygundur. Koşarken bir yerinize takılma veya kulağınızdan çıkma derdi yoktur.  Kablolu kulaklığı işiniz her bittiğinizde düzgün şekilde sarıp kaldırmanız gerekiyor yoksa karman çorman bir hal alıyor. Ağırlık kaldırırken dirseğinize, kolunuza takılabildiğinden sakatlanmanıza dahi yol açabiliyor.

 

Kulaklık Fiyatları

Bluetooth kablosuz kulaklıklar daha pahalıdır ve çeşidi azdır. Tabii bu kulaklıktan almadan önce telefonunuzla uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz şart. Kablolu kulaklıklar ise daha çok üretildiğinden hem daha çok çeşitlidir hem de daha ucuzdur. Ancak kablosuz kulaklığa rağbet arttığından hem fiyatı ucuzlamaya hem de çeşit olarak çoğalmaya başladı diyebiliriz.

Diğer bir etken ise kablolu kulaklığın cebe sokulması (ki herkes yapar) yüzünden bir zaman sonra kopması/hasar görmesi ve yenisini almak zorunda kalmanızdır. Kablosuz kulaklıkta böyle bir problem yaşanmaz.

 

Kablolu Kulaklık Alması Gerekenler

  • Masabaşı çalışanlar: Eğer oradan oraya hareket etmeyip sabit bir yerde çalışıyorsanız kablosuz yerine kablolu kulaklık kullanın. Hem ses kalitesi daha yüksek olur hem de şarj etme derdinden kurtulursunuz.
  • Seste kusursuzluk arayanlar: Eğer dinlediğiniz şarkıyı en ufak notasına kadar doğru dinlemek, nüansları duymak isteyen biriyseniz kablolu kulaklık size daha uygundur.
  • Duyma zorluğu çekenler: Kablolu kulaklıkların ses kalitesi ve aralığı daha yüksektir.

 

Kablosuz Kulaklık Alması Gerekenler

  • Atletler: Ağırlık kaldırmadan koşuya kadar spor yapan herkese kablosuz kulaklık daha uygundur.
  • Gezginler: Sürekli hareket halindeyken müzik dinlemek isteyen gezgin ruhlulara en uygun kulaklık, kablosuz kulaklıktır.
  • Gamers: Oynadığınız oyunun gerçek bir parçası olduğunuzu hissetmek istiyorsanız kablosuz kulaklık size daha uygundur. Bu sayede ekrana veya televizyona çok yakın oturmak zorunda da kalmazsınız.

 

Özetlemek gerekirse: Kablolu kulaklığın ses kalitesi daha üstündür, şarj etmenize gerek yoktur ve kullanımı basittir. Kablosuz kulaklığın ise birbirine dolanan kablo derdi yoktur, Bluetooth ile kullanılabilir ve kullanım kolaylığı sağlar. Seçim sizin!

Editörün E'si.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler