Home / Teknoloji  / Hangi Elektrikli Süpürge En İyisi: Toz Torbalı Mı, Toz Torbasız Mı?

Hangi Elektrikli Süpürge En İyisi: Toz Torbalı Mı, Toz Torbasız Mı?

Hangisi en iyi: Toz torbalı elektrikli süpürge mi, toz torbasız elektrikli süpürge mi daha masrafsız ve zahmetsiz?

Söz konusu temizlik olunca herkes haklı olarak en pratik, en hijyenik ve de en ekonomik olan çözümü arıyor. Evin en çabuk kirlenen yeri de tabi ki halılar ve zeminler. Bu yüzden evde en sık kullanılan küçük ev aleti, bizim en sadık temizlik yardımcımız şüphesiz ki elektrikli süpürge. Hele ki evde çocuk ya da evcil bir hayvan varsa, elektrikli süpürgenin her gün, hatta günde birkaç kere çalıştırılması işten bile değil! Bu kadar sık kullanılan bir aletin de masrafsız ve zahmetsiz olması gerekiyor. Hem satın alırken çok masraflı olmamalı, hem de çabuk bozularak ya da çok sık toz torbası değiştirmek zorunda bırakarak bize külfet olmamalı.
 

İşte elektrikli süpürge üreticileri tam da bunu düşünmüş olacaklar ki, 1980’lerde toz torbasız elektrikli süpürge denen o mucizevi aleti üretmeyi başardılar. Bizim için yeni bir teknoloji olsa da, çakmağın kibritten daha önce icat edilmiş olması gibi, aslında torbasız elektrikli süpürgeler torbalı süpürgelerden daha önce icat edilmiştir.
 
Toz torbasız elektrikli süpürgeler kendi içlerinde su hazneli elektrikli süpürge ve su haznesiz olarak ikiye ayrılıyorlar. Standart toz torbalı elektrikli süpürgeleri de, torba tiplerine göre kumaş ve kağıt toz torbalı olarak ayrılıyorlar. Peki hangi elektrikli süpürge daha avantajlı?
 
Toz Torbasız Elektrikli Süpürgelerin Avantajları
 
– Toz torbası olmadığı için temizliğin ortasında torbanın dolarak makinenin emiş gücünün düşmesiyle ve yedek torba aramakla ve dolan torbayı değiştirmekle uğraşmazsınız.
– Toz torbasız süpürgelerin haznesi genelde şeffaftır, böylece topladığı tozlar görülebilir ve makinenin ne kadar dolduğu kontrol edilebilir. Bu hazneleri sonuna kadar doldurmak çok zaman alır. Bu yüzden temizlik esnasında güç kaybı yaşamazlar.
– Temizlik yapmak için ekstra bir toz torbasına ihtiyacınız yoktur. Sürekli yedek torba satın almak zorunda kalmazsınız ve bu şekilde paradan tasarruf yaparsınız. Evde toz torbanız bittiyse temizlik planlarınız suya düşmez. Her zaman çalışmaya hazırdırlar.
– Toz torbalı süpürgelerden daha sessiz çalışırlar.
 
Toz Torbasız Elektrikli Süpürgelerin Dezavantajları
 

– Toz torbasız süpürgeler tozu ve kiri merkezkaç kuvveti ile toz haznesine hapseder. Toz haznesi dolduğu zaman çıkarılabilir hazne çöpe götürülür ve tozlar çöpe dökülür. Bunu yaparken dikkatli olunmazsa ortalık toz duman içinde kalabilir. Bu yüzden toz haznesini bahçede ya da balkonda boşaltmak gerekebilir. Bu astım hastaları ve toz alerjisi olanlar için pek de uygun bir temizlik yöntemi değildir.
– Toz torbası maliyeti yoktur ancak çoğu modelde yılda bir kez değiştirilmesi gereken ve yıkanamayan HEPA filtre bulunur. Bu filtrelerin maliyeti marka ve modeline göre toz torbası maliyetinden fazla olabilir.
– Toz torbalı süpürgelerden daha pahalıdırlar.
– Su hazneli torbasız süpürgelerin toz hazneleri çok çabuk dolmaktadır ve su haznelerini boşaltırken, hele ki uzun süre tozlar suda beklediyse çok kötü bir koku yaymaktadırlar. Kullanılmadığı zamanlarda su haznesi her zaman boş ve temiz olarak saklanmalıdır. Bu yüzden çok pratik değildirler, her kullanımdan sonra suyu boşaltmak ve temizlemek gerekmektedir.
 
Toz Torbalı Elektrikli Süpürgelerin Avantajları

 – Fiyat performans açısından ekonomiktirler, çok ucuz modeller bile çok iyi emiş gücüne sahip olabilmektedir.
– Toz torbasız süpürgelerde çektiğiniz toz sürekli gözünüzün önündedir ama torbalı modellerde tozu kiri hiç görmezsiniz.
– Torbaları çöpe atmak ve yenisiyle değiştirmek pratik ve hijyeniktir.
– Filtreleme sistemi ve çok katlı sentetik toz torbaları ile tozları %99 oranına kadar hapsederler ve dışarı vermezler. Bu açıdan torbasız modellerden çok daha üstündürler.
 
Toz Torbalı Elektrikli Süpürgelerin Dezavantajları
 
– Toz torbalı elektrikli süpürgelerin elektrik maliyetinin yanı sıra, bir de yedek toz torbası maliyeti vardır. Torbaları dolunca emiş kaybı yaşanır ve makine iyi çekmez. Eğer yedek torbanız yoksa makineniz çalışmaz, temizliğiniz yarıda kalır.
– Özellikle düşük desibelli bir elektrik süpürgesi değilse, torbasız modellerden daha gürültülü çalışmaktadır.
 
Hangi Elektrik Süpürgesi Daha İyi?
 
Torbasız modellerin haznelerini temizleme zahmetine katlanırım diyorsanız, tercihiniz elbette torbasız modellerden yana olmalıdır. Ancak hızlı ve pratik bir süpürme işlemi sizin için her zaman öncelikliyse, toz torbalı modellerden şaşmamalısınız. Bunun haricinde elektrikli süpürge satın alırken mutlaka AAA enerji sınıfı olmasına, çift hava filtreli olmasına ve de sessiz çalışma özelliği olmasına dikkat ederseniz uzun süre kullanabileceğiniz bir model seçme şansınız artacaktır.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler